Dziś podpisana została umowa na realizację pierwszego etapu budowy TR Warszawa. Teatr powstanie obok oddanego jesienią ub.r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma WARBUD. Ten etap inwestycji obejmuje wykonanie części podziemnej budynku oraz doków rozładunkowych. Inwestycja finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.
Projekt znakomity i zaawansowany technologicznie
Budynek TR Warszawa został zaprojektowany przez nowojorską pracownię Thomas Phifer and Partners, we współpracy z APA Wojciechowski Architekci i Buro Happold. Funkcję inżyniera kontraktu pełni konsorcjum ECM Group Polska i Portico Project.
“Cieszymy się niezmiernie z rozpoczęcia nowego etapu budowy miejsca, które stanie się najważniejszym i najbardziej innowacyjnym teatrem współczesnym w Warszawie. Wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nowa siedziba TR Warszawa dopełni naszą wizję stworzenia przestrzeni, która będzie katalizatorem zaangażowania publiczności w sztukę i w kulturalny renesans, jaki dziś dokonuje się w Warszawie – mówi Thomas Phifer, główny architekt TPP.”
Zgodnie z założeniami projektowymi, nowy budynek TR Warszawa ma zostać zintegrowany z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, tworząc spójną przestrzeń architektoniczną. Charakterystyczny czarny gmach teatru będzie komplementarny wobec białej bryły MSN, wpisując się w założenia urbanistyczne placu Defilad.
Pierwszy etap budowy obejmie wykonanie infrastruktury podziemnej i jej połączenie z istniejącym budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Taki będzie teatr
Nowy budynek teatru TR Warszawa ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów teatralnych w Europie. Jego architektura zakłada otwarte przestrzenie, harmonijnie współgrające z nowymi założeniami urbanistycznymi placu Centralnego.
Nowa siedziba TR Warszawa to także wielofunkcyjny budynek teatralny, łączący funkcje artystyczne, edukacyjne, społeczne i gastronomiczne.
“Warszawa zasługuje na ten budynek – nowoczesne miejsce dla produkcji i prezentacji sztuk performatywnych. Teatr, który zmieści zarówno wielkie inscenizacje, jak i kameralne spektakle – powiedziała dyrektorka TR Warszawa, Ania Rochowska. – Duża scena, tzw. BIG BOX pozwoli na rozwinięcie najbardziej wyrafinowanych technologicznie i koncepcyjnie pomysłów artystów. Mamy szansę zrealizować wizję Teatru Przyszłości, o której marzyli artyści teatru z początku, połowy i końca XX wieku. I o których marzymy dziś my – środowisko sztuki XXI wieku. Scena mniejsza, tzw. BLACK BOX będzie z kolei wielkością nawiązywała do naszej dzisiejszej siedziby. Chcemy, aby TR na placu Centralnym, stojący między instytucjami kultury ulokowanymi w Pałacu Kultury i Nauki a Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, było miejscem spotkania, dopełniało kulturalne centrum stolicy – uzupełnia dyrektorka Rochowska.”
TR Warszawa wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz placem Centralnym, stanie się integralną częścią Nowego Centrum Warszawy – tętniącej życiem przestrzeni publicznej i nowego kulturalnego serca stolicy.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: wydarzenia Warszawa, wiadomości Warszawa z ostatniej chwili, darmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.
Na naszej stronie warsawcity.info możesz również zakupić 🎫 bilety na wydarzenia w Warszawie.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Napisz maila na redakcja@warsawcity.info