Twoje najbliższe plany obejmują zakup mieszkania z rynku wtórnego? A może już od jakiegoś czasu mieszkasz „na swoim”, ale wnętrza zupełnie nie odzwierciedlają Twoich upodobań estetycznych? W obu przypadkach czeka Cię remont generalny – warto się do niego odpowiednio przygotować! Oto kwestie, o których musisz pamiętać.
Pomoc projektanta wnętrz przyspieszy prace remontowe
Być może w tym momencie czujesz się na siłach, by od początku do końca przeprowadzić remont samodzielnie. Musisz jednak liczyć się z tym, że od razu po jego rozpoczęciu prawdopodobnie zmienisz zdanie i z utęsknieniem będziesz wyczekiwać jego końca. Tymczasem podjęcie współpracy z osobą, która zna się na rzeczy, znacznie przyspieszy całe przedsięwzięcie. Celem Twoich poszukiwań nie powinny być więc płytki podłogowe czy tapety, ale dobry architekt wnętrz. Warszawa jest miastem, które na tym polu ma naprawdę wiele do zaoferowania. Postaw na wykonawcę, który wraz z wizualizacjami zarekomenduje Ci też sprawdzoną ekipę remontową i koordynatora prac. Dzięki temu metamorfoza Twojego mieszkania przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.
Plan działania uwzględniający kolejność prac
Kompleksowe remonty musi poprzedzać stworzenie szczegółowego harmonogramu. W planie działania należy uwzględnić każdy etap odnowy mieszkania oraz związane z nim zakupy. Prace powinny następować w logicznej kolejności – jeżeli remont obejmuje wyburzanie ścian działowych czy wymianę instalacji elektrycznej – to właśnie od tych czynności należy zacząć. Malowanie czy tapetowanie ścian to jeden z ostatnich etapów generalnego remontu. Jeżeli współpracujesz z projektantem wnętrz, nie musisz martwić się logistyką, bo koordynacją prac zajmie się specjalista. Jeszcze przed rozpoczęciem remontu poznasz też ostateczną wycenę – jeśli wyliczone koszty przerosną Twoje finansowe możliwości, wspólnie z architektem przeanalizujecie pomysły na ich obniżenie.
Poszanowanie zasad wspólnoty mieszkaniowej
Przystępując do generalnego remontu mieszkania w bloku, warto zadbać też o to, by nie zniszczył on dobrych relacji z sąsiadami. Koniecznie poinformuj zatem współmieszkańców budynku o swoich zamiarach. Informację o planowanym remoncie możesz umieścić na tablicy informacyjnej, wrzucić do skrzynek pocztowych sąsiadów lub, jeśli dobrze się znacie – przekazać im osobiście. W takim komunikacie warto uwzględnić godziny, w których prowadzone będą prace oraz przybliżoną datę ich zakończenia.
Zadbaj również o to, by członkowie ekipy remontowej oraz kierowcy dowożący materiały budowlane i meble mieli gdzie parkować – korzystanie z miejsc przypisanych do innych mieszkań bez zgody właścicieli jest bardzo złym rozwiązaniem. Jeśli zamawiasz kontener na gruz czy inne odpady remontowe, dowiedz się, w którym miejscu możesz go ustawić. Pamiętaj też o niepozostawianiu starych mebli na klatce schodowej.
Indywidualne preferencje
Ostatnia z kwestii, o której musisz pamiętać, to Twoje preferencje. Koniecznie zakomunikuj architektowi swoje oczekiwania związane z wyglądem mieszkania i nie zgadzaj się na rozwiązania, które zupełnie Ci nie odpowiadają. Nie warto też bezwzględnie stawiać na opcje najtańsze, szczególnie gdy zależy Ci na tym, by następny remont generalny nie nastąpił już po kilku latach.