Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Torwarze kończy działalność

W związku z zaobserwowanym wyraźnym spadkiem napływu uchodźców z Ukrainy, a tym samym zmniejszającą się liczbą osób przebywających w punkcie recepcyjnym COS Torwar, Wojewoda Mazowiecki zdecydował o zakończeniu działalności tego punktu od piątku 8 kwietnia. Uchodźcy przybywający do Warszawy będą obecnie kierowani do zorganizowanych miejsc zakwaterowania prowadzonych przez Wojewodę. Punkt wydawania pomocy humanitarnej zostanie przeniesiony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tys. osób. 6 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz służbami zaangażowanymi w działania w hali COS Torwar i podziękował za współprace i okazane serce potrzebującym.

Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które dołożyły wszelkich starań, żeby punkt na Torwarze działał sprawnie i był w stanie zapewnić schronienie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podziękowania należą się przede wszystkim wolontariuszom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i zdecydowali się pomóc potrzebującym. Możemy śmiało powiedzieć, że udało się nam wspólnie pomóc wielu osobom. Organizację tego miejsca doceniali wszyscy zagraniczni goście, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce i byli pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej w funkcjonowanie Torwaru. Wszystkim ludziom dobrej woli bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Jednocześnie deklaruję, że niezależnie od zmian organizacyjnych niezmienna jest zasada, że wszystkim uchodźcom udzielamy pomocy i nie pozostawimy bez opieki – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W punkcie recepcyjnym na Torwarze  zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. W ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do ok. 100. Wszystkie osoby potrzebujące noclegu uzyskają pomoc w punktach zakwaterowania tymczasowego prowadzonych przez Wojewodę Mazowieckiego. W każdym obiekcie zapewniona jest opieka medyczna, psychologiczna, wydzielone są sale zabaw dla dzieci. W ostatnich dniach zorganizowano zostały również stanowiska koordynacji pracy.

Od początku funkcjonowania punktu bieżące działania każdego dnia wspierało ok. 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników. (Załącznik zawiera wykaz tych organizacji i grup). Wszystkich wolontariuszy i organizacje, które nadal chcą wspierać uchodźców z Ukrainy, Wojewoda Mazowiecki zaprasza do współpracy m.in. w prowadzonych przez niego punktach informacyjnych.

Ponadto Wojewoda do codziennej pracy w punkcie recepcyjnym oddelegował 17 osób z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych, w tym z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na miejscu cały czas działali również żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach koordynacji działań Wojewody przed halą COS Torwar powstał namiot Fundacji BGK, w którym przyjmowano i segregowano dary, które później przekazywano osobom przebywającym w punkcie recepcyjnym oraz wydawane w paczkach żywnościowych uchodźcom przebywającym poza punktem. Wszystkie pozyskane dary rzeczowe, które znajdują się obecnie w magazynie i nie zostały wykorzystane, zostaną dostarczone do innych punktów zakwaterowania tymczasowego i przekazane osobom potrzebującym.

Ponadto w punkcie recepcyjnym na Torwarze codziennie były wydawane paczki żywnościowe, artykuły pierwszej potrzeby i odzież uchodźcom z całej Warszawy. Paczki trafiły do ponad 2,8 tys. potrzebujących. Punkt pomocy humanitarnej, w którym  będzie kontynuowana ta działalność, zostanie przeniesiony do innej lokalizacji w centrum Warszawy.

W województwie mazowieckim funkcjonuje obecnie 460 punktów zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, w których przygotowanych jest łącznie ponad 30 tys. miejsc, z czego wolnych pozostaje ponad 15 tys. miejsc. Baza zakwaterowania jest na bieżąco poszerzana. Ponadto, w Warszawie działają punkty informacyjne na dworcach.

źródło: https://www.gov.pl/


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Tramwaj-do-Wilanowa_Spacerowa_fot.-Tramwaje-Warszawskie (1)

Zbliża się zakończenie robót drogowych na ulicy Spacerowej

Trasa tramwajowa do Wilanowa dobiega końca, podobnie jak budowa ulicy Spacerowej. Ta przebudowana droga nabierze teraz ostatecznego...
Placówka dla osób w kryzysie bezdomności

Na Targówku powstanie placówka dla osób w kryzysie bezdomności

Na Targówku powstanie ośrodek dla bezdomnych. Obiekt będzie składał się z całodobowego schroniska oraz zajazdu dla 150...
skwer krasińskiego

Otwarto drugi odcinek skweru Krasińskiego

Mieszkańcy Żoliborza zyskali nową przestrzeń wśród zieleni. Właśnie udostępniono drugi odcinek skweru Krasińskiego. To część inwestycji realizowanej...
Grazyna-Szapolowska-wydarzenia warszawa

Spotkanie poetycko-muzyczne „Z GRAŻYNĄ W PODRÓŻY”

📅 Data: sobota, 26 października 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Bemowskie Centrum Kultury, ul. Konarskiego...
Chudy-Wojtek_fot.-MPWiK Wodociągi Warszawskie

Dwa nowe „Chude Wojtki” zasilą Wodociągi Warszawskie

Wodociągi Warszawskie podpisały umowę na zaprojektowanie, budowę i dostawę dwóch nowych pływających spulchniaczy hydraulicznych – tzw. „Chudych...
Nowy plac Centralny

Nowy plac Centralny – kiedy się zazieleni?

Prace na Placu Centralnym przy Pałacu Kultury i Nauki wkraczają w kolejny etap. Trwa układanie nawierzchni kamiennej...