Dbanie o zdrowie jest bardzo istotną sprawą dla dobrego samopoczucia oraz długiego życia bez żadnych problemów i dolegliwości o charakterze zdrowotnym. Ważną kwestią jest między innymi zwrócenie uwagi na dietę, regularny ruch czy też wykonywanie różnego rodzaju badań lekarskich. Warto brać udział w badaniach profilaktycznych pod kątem różnych chorób, aby wykryć je w odpowiednio wczesnej fazie.
Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?
Badania o charakterze profilaktycznym odgrywają kluczową rolę, ponieważ dzięki nim można sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także wykryć różne nieprawidłowości i choroby we wczesnym stadium zapewniającym możliwość skutecznego leczenia. Zasadniczo badać powinny się osoby w każdym wieku. Wiadomo, że im osoba jest starsza, tym ryzyko wystąpienia różnych chorób i powikłań jest większe, ale również osoby młodsze powinny zapisywać się na badania oferowane prywatnie, a także w ramach państwowej służby zdrowia. Z myślą o dość szerokiej grupie pacjentów, którzy ukończyli minimum 40 rok życia, powstał specjalny program znany pod nazwą Profilaktyka 40 Plus. Oferta ta obejmuje szereg bezpłatnych badań, dzięki którym można skontrolować stan swojego zdrowia i odpowiednio szybko wykonać stosowne kroki, w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości.
Podstawowe informacje na temat pakietu Profilaktyka 40 Plus
Pakiet o nazwie Profilaktyka 40 Plus jest przeznaczony dla osób, które w roku przeprowadzania badań ukończyły lub ukończą przynajmniej 40 lat i nie korzystały wcześniej z tego udogodnienia. Aby zapisać się na badania, należy wypełnić specjalną ankietę. Można to zrobić korzystając z Internetowego Konta Pacjenta albo przez infolinię pod numerem 22 735 39 53. W celu wypełnienia ankiety zgłoszeniowej, można też udać się osobiście do placówki służby zdrowia biorącej udział w tym programie. Po wypełnieniu ankiety należy poczekać 2 dni na otrzymanie e-skierowania. Kolejny etap to umówienie się na konkretny termin badania w wybranej przez siebie placówce (ich listę można bardzo łatwo znaleźć za pośrednictwem Internetu). Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty, a ich wyniki można odebrać przez IKP lub w placówce, w której zostały one wykonane.
Badania dostępne w pakiecie Profilaktyka 40 Plus
Wspomniany pakiet zawiera szereg istotnych badań dla kobiet, mężczyzn, a także badań o charakterze wspólnym. Do grona badań dla kobiet można zaliczyć morfologię, badanie stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, próby wątrobowe, sprawdzenie poziomu kreatyniny we krwi, kontrolę kwasu moczowego we krwi, ogólne badania moczu czy też badanie krwi utajonej w kale metodą immunochemiczną. Mężczyźni mogą z kolei zdecydować się na badania, takie jak wspomniane wyżej oraz badania antygenu swoistego dla stercza całkowitego. Poza tym kobiety i mężczyźni mogą skorzystać z badania ciśnienia tętniczego, pomiaru masy ciała, obwodu w pasie i wzrostu, a także z obliczenia wskaźnika BMI (wskaźnik masy ciała). Są to więc kompleksowe badania, którymi warto się zainteresować.
Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com |
Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie