Dziewięćsił Festiwal to wyjątkowe wydarzenie, łączące i kultywujące tradycje dwóch regionów – Beskidów oraz Śląska Cieszyńskiego. Trzecia edycja imprezy odbędzie się na początku czerwca, a festiwalowi goście będą mogli odwiedzić dziewięć miejscowości, które włączają się w to niezwykłe święto tradycji, natury, historii i rzemiosła.
Młody, a już rozpoznawalny festiwal
Choć festiwal powstał zaledwie trzy lata temu, ma już wierne grono fanów, których w każdym kolejnym roku przybywa. Młode wydarzenie na stałe wpisało się do kalendarza najciekawszych imprez w regionie Beskidów i Śląska Cieszyńskiego, łączącego nie tylko lokalne społeczności, ale również wszystkich festiwalowych gości. Dzięki czerwcowemu wydarzeniu na trzy dni Beskidy przeobrażają się w areny fascynujących wydarzeń, zarówno artystycznych, jak i tych związanych z lokalnym rzemiosłem czy obyczajowością. Interesująca jest sama idea festiwalu, a jej bezpośrednią inspiracją stała się niezwykła roślina, rosnąca w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim – dziewięćsił bezłodygowy. Ta częściowo chroniona i należąca do rodziny astrowatych roślina ma właściwości lecznicze, bogata jest również jej symbolika. Do tych wartości nawiązują organizatorzy festiwalu i od trzech lat zapraszają do swoich miejscowości, by dzielić się swoją tradycją i wynikającymi z niej mocami i siłami.

Festiwal angażuje wszystkie zmysły
Dziewięćsił Festiwal nie byłby możliwy, gdyby nie pragnienie scalenia różnych żywiołów, drzemiących w regionie. Na scenach w beskidzkich miejscowościach pojawią się nie tylko muzycy czy tancerze, ale również grupy rekonstruktorskie, gawędziarze i pieśniarze. Festiwal w dużej mierze jest jednak świętem rzemiosła, więc w festiwalowych miejscowościach na gości będą czekać kowale czy garncarze, a chętni będą mogli brać udział w rozmaitych warsztatach, od warsztatów zielarskich, poprzez tworzenie instrumentów ludowych, po malarstwo na szkle. Festiwal ma to do siebie, że absorbuje wszystkie zmysły – poznajemy więc rozmaite smaki i zapachy, bo jedną z najważniejszych idei festiwalu jest zbliżanie do piękna beskidzkiej przyrody. W końcu beskidzki festiwal to siły tradycji, historii czy natury. Dlatego planując czerwcowy wypad w Beskidy, już dziś sprawdź noclegi w centrum Ustronia. To doskonałe miejsce, z którego można wyruszyć na festiwalowe atrakcje, ale również na jeden z beskidzkich szlaków. Znakomitą bazą jest również Beskid Żywiecki, bez którego Dziewięćsił Festiwal nie jaśniałby pełnią beskidzkiego blasku – dlatego może warto jak najszybciej zastanowić się, czy opcja Żywiec noclegi nie jest najlepszą na drugi czerwcowy weekend.

Dziewięćsił z dużym rozmachem
Dziewięćsił Festiwal stał się popularny ze względu na swój rozmach oraz malownicze scenerie, w których się rozgościł. Bo przecież jeśli myślimy o najpiękniejszych pejzażach Beskidów i Śląska Cieszyńskiego, od razu mamy przed oczami Wisłę, Ustroń, Żywiec, Cieszyn, Istebną, Brenną, Szczyrk, Bielsko-Białą i Cięcinę. Wszystkie miejscowości w sposób szczególny przygotowują się na przyjęcie festiwalowych gości, i zapraszają do najbardziej malowniczych przestrzeni w swoich miejscowościach, jak Hala Skrzyczeńska w Szczyrku czy Park Żywiecki. Jeśli więc zdecydujemy się na udział w festiwalu, możemy być pewni, że beskidzkie miejscowości przywitają nas wszystkim, co mają najlepszego. Weekend w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim warto zresztą połączyć z poznawaniem regionu, i już dziś warto sprawdzić, co kryje się za słowami Żywiec atrakcje czy weekendowe szlaki spacerowe. Planując wyjazd na Dziewięćsił Festiwal warto również wcześniej pomyśleć o noclegach. Ta impreza ma bowiem to do siebie, że angażuje na całego, więc przyjeżdżając na miejsce warto mieć wszystko przygotowane. Festiwal odbędzie się od 6 do czerwca.
Artykuł partnera.