Statystycznie z roku na rok pojawia się coraz więcej osób w naszym kraju, które ubiegają się o pozwolenie na broń. Procedura może wydawać się niezwykle prosta. Przede wszystkim trzeba złożyć wniosek, a następnie wykonać badania. Co więcej konieczne jest udowodnienie tego, że rzeczywiście posiadamy powód co do tego, by stać się posiadaczem broni palnej. Jest to ściśle uzależnione od rodzaju broni. Jeśli chcemy wejść w posiadanie broni sportowej, trzeba udowodnić że jest się sportowcem i tym podobne. Jednak kto może jednak posiadać broń w naszym kraju i jednocześnie ubiegać się o zezwolenie?
Kto może ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni?
Nie da się ukryć, że w Polsce pozwolenie na posiadanie broni nie jest wydawane każdemu, kto się o nie stara. Okazuje się, że kandydat przede wszystkim nie może wzbudzać żadnych podejrzeń odnośnie tego, że użyje on broni w celach, które są sprzeczne z interesem bezpieczeństwa publicznego. Najprościej rzecz ujmując, pozwolenie na wydanie broni w naszym kraju opatrzone jest wieloma restrykcjami i wymogami. Oczywiście obowiązują pewne odstępstwa od tej reguły. Przede wszystkim z obowiązku posiadania zezwolenia na bron jesteśmy zwolnieni w momencie:
- korzystania z niej na strzelnicy
- jesteśmy zawodowymi żołnierzami lub funkcjonariuszami służb jak np. ABW
W przeciwnym wypadku za posiadanie broni bez zezwolenia narażamy się na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do nawet 9 lat. Mówi o tym artykuł 263 ustęp 2 Kodeksu Karnego. Co więcej warto pamiętać, że pozwolenie na posiadanie broni jest wydawane na konkretny rodzaj, a także ilość broni. Co ciekawe, nie ma jednak ograniczenia amunicji.
Jak dokonuje się zakupy broni w Polsce?
Kupno broni palnej w naszym kraju odbywa się na zasadzie promesy. Na jej podstawie można zakupić ilość. Kolejne zakupy zaś można zrealizować na podstawie książecki posiadacza. Dawniej nazywały się one po prostu “pozwolenie na broń”. Obecnie jednak są to “czerwone książeczki”, które uprawniają do zakupu broni palnej. Co więcej warto pamiętać, że każda zakupiona broń musi być zarejestrowana w przeciągu około 5 dni od daty zakupu. Podobnie prezentuje związana się kwestia z jej wyrejestrowaniem, które musi nastąpić niezwłocznie po zbyciu broni. Wówczas niezbędna jest umowa kupna sprzedaży, a także wspomniana już promesa. Warto pamiętać, że broni kolekcjonerskiej nie można pod żadnym pozorem użyczać nawet osobom, które posiadają zezwolenie na jej posiadanie. Z kolei w przypadku broni sportowej, taka reguła nie obowiązuje.
Kiedy nie trzeba pozwolenia na posiadanie broni?
Od reguły konieczności posiadania zezwolenia na broń występuje jednak kilka wyjątków. Chodzi przede wszystkim o poszczególne rodzaje broni, na które nie trzeba mieć promesy. Niemniej jednak by wejść w jej posiadanie trzeba mieć ukończone 18 lat. Do rodzajów broni, na które nie jest konieczne zezwolenie, zalicza się:
- broń palna czarnoprochowa– jedynie modele które zostały wyprodukowane przed rokiem 1885 lub współcześnie używane repliki
- broń pneumatyczna– czyli popularne wiatrówki
Tego typu broń można bez większego problemu zakupić w sklepach lub na aukcjach internetowych. Wystarczy jedynie okazać się ważnym dowodem osobistym. W przypadku wiatrówek, czyli broni pneumatycznej, ich moc nie może przekraczać 17J. W przeciwnym wypadku konieczne będzie stosowne zezwolenie i załatwienie koniecznych formalności jak np. przeprowadzenie pełnych badań lekarskich. Oczywiście wraz z zakupem takiej broni ponosimy pełną odpowiedzialność za jej wykorzystanie.
Autor artykułu Współautorem publikacji jest Agencja Detektywistyczna Focus – Prywatny Detektyw z Poznania. |