Od stycznia br. kierowcy parkujący swoje samochody w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego mogą opłacić postój już nie trzema, ale aż sześcioma aplikacjami mobilnymi.
Dla warszawskich kierowców, najpopularniejszym sposobem płacenia za parkowanie są płatności mobilne za pomocą aplikacji. Ponad połowa wszystkich płatności za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Do tej pory było trzech operatorów płatności. Od stycznia 2025 roku grupa ta powiększyła się o trzech kolejnych dostawców.
Opłata za postój w stolicy możliwa jest dzięki sześciu aplikacjom
Opłata za postój w stolicy możliwa jest dzięki sześciu aplikacjom. Do mobiParking (SkyCash), moBILET i Flowbird dołączyły aplikacje: AnyPark, mPay oraz CityParkApp. W każdej z tych aplikacji strefa jest oznaczona jako „WarszawaSPPN”. Aby prawidłowo korzystać z aplikacji należy się w nich wcześniej zarejestrować.
W każdej z nich płacenie za parkowanie jest proste i intuicyjne. Ponadto istnieje możliwość przedłużenia parkowania bezpośrednio z poziomu aplikacji. Opłata pobierana jest za rzeczywisty czas parkowania. Jeśli chodzi o operatora, masz możliwość podpięcia karty bankowej, płacenia BLIKIEM, czy doładowania konta w aplikacji. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronach operatorów.
Dodatkowo w aplikacjach MobiParking (SkyCash) i moBILET dostawcy umożliwiają płatność za pomocą SMS-ów i kodów IVR.
W każdej z nich płacenie za parkowanie jest proste i intuicyjne. Ponadto istnieje możliwość przedłużenia parkowania bezpośrednio z poziomu aplikacji. Opłata pobierana jest za sam rzeczywisty czas parkowania. Jeśli chodzi o operatora, masz możliwość podpięcia karty bankowej, płacenia BLIKIEM, czy doładowania konta w aplikacji. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronach operatorów.
Oprócz aplikacji MobiParking (SkyCash) i moBILET, dostawcy umożliwiają płatności za pomocą kodów SMS i IVR.
Nowe parkomaty w Strefie Płatnego Parkowania w Warszawie
Wzrost aplikacji mobilnych to efekt wygranego przez City Parking Group przetargu dla miasta Warszawy na dostawę i montaż nowych parkomatów. Nowoczesne parkomaty są już umieszczane m.in. na Saskiej Kępie i Kamionku. Takie urządzenia będą stopniowo zastępować obecne parkomaty na całym obszarze SPPN. Mają bardziej intuicyjny interfejs, możliwość płacenia BLIKIEM, czy też wydłużenia czasu parkowania za pomocą kodu QR.
Jak pokazują statystyki, coraz więcej kierowców rezygnuje z płacenia gotówką. W 2023 roku 14 proc. wszystkich płatności dokonywano monetami, a 39% kartami. W 2024 roku większość kierowców wybrała płatność za pomocą aplikacji mobilnej. 35% zapłaciło za parking kartą, a tylko 12% zapłaciło gotówką.
W 1110 warszawskich parkomatach kierowcy opłacą postój tylko kartą lub blikiem. W pozostałych 810 parkomatów zachowana zostanie opcja płatności monetami. Urządzenia te są znacznie bardziej skomplikowane, a przez to bardziej podatne na awarie i droższe. Takie parkomaty zostaną zainstalowane w miejscach, w których do tej pory najczęściej wybierano tę formę płatności monetami.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: wiadomości Warszawa z ostatniej chwili, wydarzenia Warszawa, darmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.
📣 DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU 📣 Bądź częścią naszej społeczności 👉 dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie 🎊🎉 GRUPA OTWARTA – każdy może dodać wydarzenie!🫵 Wydarzenia Warszawa – Co, Gdzie, Kiedy?