Podział opieki nad dziećmi po rozwodzie to jedna z kwestii spornych. Istnieją dwa modele, zgodnie z którymi mogą oni opiekować się pociechami. Sprawdź, jakie masz prawa jako rodzic i czego możesz się domagać przy rozwodzie.
Prawo do kontaktów z dzieckiem
Rodzice mogą zdecydować, że po rozwodzie dziecko zamieszka na stałe z jednym z nich. Taką decyzję może podjąć też sąd, jeśli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia. Rodzic, który nie będzie zamieszkiwał z dzieckiem, wciąż ma prawo do kontaktów z nim. Dobrze, jeśli małżonkowie wspólnie ustalą ich częstotliwość i zakres. Często do wypracowania odpowiednich rozwiązań przydaje się pomoc prawna. Rozwody, o których więcej dowiesz się na https://adwokatplaza.pl/rozwody/, to skomplikowany proces, przez który pomoże Ci przejść adwokat.
Prawo do opieki naprzemiennej
Innym modelem sprawowania pieczy jest opieka naprzemienna. Polega ona na tym, że dziecko przebywa z rodzicami na przemian. Na przykład w danym tygodniu mieszka u matki, w kolejnym u ojca. Przy czym model ten można zastosować, jeśli:
- rodzice mieszkają stosunkowo blisko siebie,
- dziecko jest gotowe na przebywanie raz w jednym, raz w drugim domu,
- rodzice potrafią się porozumieć w kluczowych kwestiach dotyczących opieki.
Zanim zdecydujesz się na opiekę naprzemienną, poznaj jej specyfikę. Pomoże w tym profesjonalna kancelaria adwokacka. Na https://adwokatplaza.pl/specjalizacja/prawo-rodzinne-lublin/ znajdziesz także inne przykłady spraw, w których wsparciem może być adwokat.
Prawo do podejmowania kluczowych decyzji
Rodzice, którzy nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, nadal mają prawo podejmować wspólnie kluczowe decyzje dotyczące dziecka. Tego prawa nie można zostać pozbawionym tylko dlatego, że pociecha mieszka na stałe przy matce lub przy ojcu, a drugiego rodzica widuje sporadycznie. Kancelaria adwokacka zajmie się Twoją sprawą, jeśli potrzebujesz pomocy w uregulowaniu kontaktów. Na stronie https://adwokatplaza.pl/ znajdziesz szczegóły dotyczące współpracy z adwokatem w sprawach rodzinnych, ale także w innych problemach natury prawnej.
Artykuł partnera.