Nowoczesna architektura nie przypomina już tej sprzed lat – dziś króluje zupełnie inna estetyka, a także całkowicie odmienne podejście do inżynierii budowlanej ukierunkowane przede wszystkim na zapewnianie budynkom optymalnej efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się wspólnie projektom domów energooszczędnych i sprawdźmy, jakie rozwiązania służące tym celom są w nich najczęściej stosowane.
Co wyróżnia nowoczesne projekty domów energooszczędnych?
Cechą charakterystyczną pasywnego budownictwa jest optymalizacja zużycia mediów, dlatego nowoczesne projekty domów energooszczędnych często uwzględniają takie rozwiązania jak:
- rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła);
- odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne);
- ekologiczne instalacje grzewcze (pompy ciepła, kominki na biopaliwo, kotły na biomasę);
- wysoka izolacja termiczna (ciepły montaż, okna trzyszybowe, ocieplenie XPS);
- inteligentne technologie (systemy SMART automatyzujące pracę instalacji elektrycznych).
Architekci tworzący nowoczesne projekty domów energooszczędnych kładą też duży nacisk na naturalne oświetlenie w takich budynkach. Aby je zapewnić, rozmieszczają okna w strategicznych miejscach, od strony południowej, i stosują dużo przeszkleń w postaci okien tarasowych i drzwi przesuwnych. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie, zmniejsza potrzebę używania sztucznego oświetlenia.
Poglądowe projekty uwzględniające wszystkie wymienione wyżej zasady i innowacje można obejrzeć na stronie E-domy.pl.
Dlaczego warto wybierać projekty domów energooszczędnych?
Domy energooszczędne to przyszłość budownictwa. Postępująca degradacja środowiska i rosnące w związku z tym ceny energii coraz bardziej popychają nas w stronę ekologii, zmuszając do szukania rozwiązań umożliwiających zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i kosztów eksploatacji budynków. Już teraz takie rozwiązania stają się standardem, a niedługo będą koniecznością, jedynym sposobem na sprostanie rosnącym wymaganiom ekonomicznym i regulacyjnym. Warto się na to przygotować i odpowiednio wcześniej, najlepiej już na etapie projektowania, dostosować swój dom do nadchodzących zmian.
Artykuł partnera.