Najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł na rok 2022

Najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł na rok 2022 na liście znalazły się: Volvo V40, Mazda 3, Toyota Corolla, Mazda 6, Volkswagen Passat, Honda Civic

Wpływ Covid-19 na łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej spowodował wzrost cen używanych samochodów w ciągu ostatniego roku, ale kupowanie używanego samochodu jest łatwiejsze i mniej ryzykowne niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki poprawie jakości i technologii średni wiek samochodów na polskich drogach wynosi obecnie 14,1 lat, według danych ACEA. Co więcej, 60 000 zł to budżet wystarczająco duży, aby uwzględnić niektóre certyfikowane pojazdy używane (CPO), które są objęte rozszerzoną gwarancją producenta lub dealera.

Najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł na rok 2022

1. Volvo V40 (2012 do 2016)

volvo v40
volvo v40

Volvo V40 to kompaktowy hatchback klasy premium, który istnieje od 2012 roku, ale nadal pozostaje popularnym wyborem dla tych, którzy szukają eleganckiej odznaki. To zaciekle zwalczany sektor rynku, ale przynosi szwedzki fajny, odświeżający wizerunek lewego pola i pochwały wynikające z przychodzenia od producenta samochodów, który jest w drodze.

Oferuje również zgrabną stylistykę, wygodne wnętrze i doskonałą wartość – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę dostępne wyposażenie bezpieczeństwa i jak udaje mu się połączyć przyjemną jazdę z imponującym komfortem. W dużej mierze w ten sam sposób, co Volkswagen.

Na autostradzie jest spokojny i bardzo cichy, dzięki czemu jest doskonałym wszechstronnym pojazdem. Jedyne czarne znaki w ruchu to ograniczona widoczność podczas manewrowania – tylne szyby są dość małe, a słupki z tyłu samochodu masywne, więc dobrze, że w tym miejscu dostępne są czujniki parkowania i kamery.

Bezpieczeństwo jest wysoko na liście dzięki wszelkiego rodzaju najnowocześniejszym systemom aktywnym dostępnym w standardzie lub jako opcjonalne dodatki. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo pieszych, firma wcisnęła pod maskę poduszkę powietrzną. System ten obejmuje zestaw czujników w przednim zderzaku, które aktywują poduszkę powietrzną, jeśli uzna, że samochód ma uderzyć w pieszego.

Inne funkcje obejmują opcję monitorowania martwego pola (BLIS), asystenta utrzymania pasa ruchu z adaptacyjnym tempomatem, automatyczne parkowanie i zestaw poduszek powietrznych wokół samochodu. Jest autonomiczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie o kolizji z adaptacyjnym hamowaniem i aktywne reflektory LED. Wewnątrz znajduje się kilka miłych akcentów, w tym imponująco wygodne siedzenia, bezramowe lusterko wsteczne i podświetlana gałka zmiany biegów.

Jak powiedzieliśmy, jest to imponująco bezpieczny samochód, jak na samochód, który jest produkowany od tak dawna.

Plusy:

 • Imponujący zestaw bezpieczeństwa
 • Dobra jakość wnętrza
 • Wyróżniająca się stylizacja

2. Mazda3 (2014 do 2018)

2018-mazda-3
2018-mazda-3

Wprowadzona pod koniec 2013 roku Mazda3 trzeciej generacji ładnie wygląda zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jej zgrabny styl łączy się z mnóstwem technologii. Na desce rozdzielczej znajduje się nowoczesny ekran informacyjno-rozrywkowy, a wykończenia Touring i Grand Touring oferują monitorowanie martwego pola i ostrzeżenia o ruchu poprzecznym z tyłu. Trzecia generacja 3 jest napędzana przez parę energicznych czterocylindrowych silników, 2,0-litrowy o mocy 155 koni mechanicznych lub 2,5-litrowy z 184, z dostępną ręczną skrzynią biegów. Podobnie jak wcześniejsze 3s, fajnie się jeździ i jest dostępny jako sedan lub bardziej praktyczny hatchback, ale ma też lepsze oceny niezawodności niż poprzednie projekty.

Plusy:

 • Sportowe prowadzenie, wymagające osiągów
 • Praktyczne dostępne nadwozie w wersji hatchback
 • Nowoczesny design i funkcje

Minusy:

 • Mniej funkcji w modelach podstawowych
 • Trudno znaleźć przykłady CPO w tej cenie
 • Sedan nie ma miejsca w bagażniku; nie największe tylne siedzenie

3. Toyota Corolla (2014 do 2018)

2018 Toyota Corolla
2018 Toyota Corolla

Po wielu latach minimalnych zmian, Toyota całkowicie przeprojektowała kompaktową Corollę na rok 2014, tworząc uderzający nowy projekt, który zachował wszystkie tradycyjne zalety modelu. O wiele bardziej nowoczesna wewnątrz i na zewnątrz Corolla była wyposażona w nowoczesny system informacyjno-rozrywkowy z 6,1-calowym ekranem, opcjonalnym początkowo, ale później w standardzie, a od 2017 r. zestaw zaawansowanych urządzeń wspomagających kierowcę. Długa lista opcji oznacza, że ​​wyposażenie różni się w zależności od modelu, ale wszystkie Corolle to maszyny wysokiej jakości. Moc pochodzi z pary czterocylindrowych silników o pojemności 1,8 litra i mocy 132 lub 140 koni mechanicznych, z manualną, konwencjonalną automatyczną lub bezstopniową skrzynią biegów, chociaż w 2017 r. zrezygnowano ze zwykłej automatycznej. Corolla jest asem dojeżdżającym do pracy, ale nie jest szybka lub dużo frajdy z jazdy, a właściciele zgłaszają, że jest głośno przy prędkości.

Plusy:

 • Praktyczny i niezawodny
 • Wiele fajnych dostępnych funkcji
 • Doskonałe oceny za bezpieczeństwo

Minusy:

 • Słaba i głośna na autostradzie
 • W modelach podstawowych brakuje wyposażenia

4. Mazda6 (2014 do 2017)

najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł
najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł

Obecna generacja Mazdy6 została wprowadzona na rynek w 2014 roku i została odświeżona w 2018 roku. Całkowicie nowe modele są nadal dostępne w obecnej formie i nadal jest jednym z najlepszych sedanów średniej wielkości na rynku. 6 stawia na atrakcyjność przy krawężnikach i dynamikę jazdy, ale jest tak praktyczny jak Camry. Te wcześniejsze lata nie mają niektórych funkcji późniejszych modeli, ale są równie stylowe i przyjemne w prowadzeniu. Moc pochodzi z tego samego 2,5-litrowego silnika o mocy 184 koni mechanicznych, który zastosowano w Mazdzie3. Podobnie jak ten samochód, modele Touring i Grand Touring były od samego początku wyposażone w monitorowanie martwego pola i tylne ostrzeżenia o ruchu poprzecznym, a wszystkie modele otrzymały je do końca 2017 roku. jednostka może być nieporęczna, ale kabina i elementy sterujące 6 są przyjazne dla użytkownika. Wyniki niezawodności pozostają w tyle za Camry i Accord, ale 6 nadal jest wyborem jakości.

Plusy:

 • Stylowy i rodzinny samochód
 • Wiele nowoczesnych funkcji
 • Wygodna, luksusowa kabina

Minusy:

 • Nie tak potężny jak rywale V6
 • Mocniejsza jazda niż większość rodzinnych sedanów
 • Nie największe tylne siedzenie ani bagażnik

5. Acura ILX (2013 do 2016)

Acura ILX 2015
Acura ILX 2015

Oparta na Hondzie Civic, jak oryginalna Acura Integra, Acura ILX przywróciła luksusową markę do kompaktowej przestrzeni samochodowej. Ten projekt jest nadal w sprzedaży w 2021 roku, choć od czasu debiutu był kilkakrotnie zmieniany. ILX pierwotnie był wyposażony w trzy czterocylindrowe silniki, 2,0-litrowy o mocy 150 koni mechanicznych, 2,4 litrowy o mocy 201 koni mechanicznych oraz 1,5-litrowy model hybrydowy o mocy 111 koni mechanicznych i hybrydowym wspomaganiu, ale w 2016 r. wszystkie oprócz 2,4 litra zostały upuszczone. ILX jest zabawny, niezawodny i ładny, z nowoczesnym wnętrzem nie różniącym się tak bardzo od Acura z 2021 roku, ale tylne siedzenie i bagażnik są ciasne i nie są luksusowe. Poza 2016 r., kiedy dodano opcjonalne dodatki, takie jak adaptacyjny tempomat, w tych latach brakuje również funkcji aktywnego bezpieczeństwa.

Plusy:

 • Przyjemna w prowadzeniu
 • Niezawodny i bezpieczny
 • Wiele dostępnych funkcji technicznych

Minusy:

 • Silniki inne niż 2,4 litra są zbyt słabe
 • Małe tylne siedzenie
 • Modele sprzed 2016 roku nie mają aktywnych funkcji bezpieczeństwa

6. Honda Civic (2016-2018)

Honda Civic 2017
Honda Civic 2017

Fajny samochód do jazdy nawet w podstawowej wersji, Civic dziesiątej generacji 2016 był właściwym powrotem do formy po tym, jak Honda przyjęła krytykę za mało angażujący projekt poprzedniej wersji Civic (2011-2015). Chociaż modele 2018 i nowsze, a także modele Type R i Si kosztują ponad 15 000 USD w dobrym stanie, wcześniejsze Civic sedan i coupe z tej generacji są świetnymi zakupami używanych samochodów. Niezawodne, zabawne i pojemne jak na kompakt, niektóre modele można również znaleźć z 7-calowymi ekranami informacyjno-rozrywkowymi i systemami bezpieczeństwa, takimi jak adaptacyjny tempomat, ostrzeżenia o opuszczeniu pasa ruchu i automatyczne hamowanie awaryjne do przodu. Najbardziej przystępne cenowo modele Civic są napędzane 1,5-litrowym silnikiem o mocy 158 koni mechanicznych współpracującym z bezstopniową automatyczną skrzynią biegów.

Plusy:

 • Niezawodny i bezpieczny
 • Przyjemna w prowadzeniu i oszczędna
 • Wiele dostępnych funkcji

Minusy:

 • Dobrze wyposażone i wydajniejsze wersje są drogie
 • Niezgrabny system informacyjno-rozrywkowy; brak ekranu dotykowego na bazie
 • Nadmiernie agresywny asystent utrzymania pasa ruchu

7. Volkswagen Golf (2015 to 2018)

Volkswagen Golf 2017
Volkswagen Golf 2017

Golf siódmej generacji, podobnie jak jego poprzednicy, jest praktycznym i praktycznym hatchbackiem, który zapewnia zdrową dawkę radości z jazdy. Produkcja tej generacji Golfa dopiero się zakończyła i wciąż można kupić nowe egzemplarze, ale te wcześniejsze lata charakteryzowały się większą różnorodnością, ponieważ Golf był oferowany jako trzydrzwiowy i pięciodrzwiowy hatchback oraz czterodrzwiowy kombi. jako w pełni elektryczny e-Golf. Nasza recenzja z 2021 r. może rzucić nieco światła na to, jak Golf jeździ i z którym żyje, a większość wersji była wyposażona w czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 litra i mocy 170 koni mechanicznych. e-Golf jest równie praktyczny, oferowany tylko jako pięciodrzwiowy właz i oferuje zarówno dobrą niezawodność, jak i wydajność, ale ma zasięg zaledwie 83 mil. Szereg aktywnych funkcji bezpieczeństwa było opcjonalnych, chociaż mogą one podnieść cenę używanych jednostek.

Plusy:

 • Praktyczny i wygodny
 • Oszczędność paliwa
 • Przyjemny w prowadzeniu

Minusy:

 • Dobrze wyposażone przykłady mogą być drogie
 • Podstawowe wnętrze

8. Kia Soul (2015 do 2018)

Kia-Soul-1-6-CRDi
Kia-Soul-1-6-CRDi

Bardziej wyrafinowana i lepiej wyposażona druga generacja pionowej, funky, nie całkiem crossoverowej duszy Kia pojawiła się w 2014 roku. Niedroga i praktyczna, ta Soul to mała maszyna o długości zaledwie 163 cali, ale pakuje się w pokój SUV: nawet wysoka ludzie mogą wygodnie usiąść z tyłu, a za tylnymi siedzeniami jest 24,2 stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej, z czego 61,3 po złożeniu. Modele podstawowe wydają się proste i zasługują na 130-konny czterocylindrowy silnik o pojemności 1,6 litra, który jest zbyt słaby jak na samochód. Bardziej fantazyjne wersje otrzymują lepsze systemy multimedialne, fajne koła i 2,0-litrową jednostkę o mocy 164 koni mechanicznych. Jazda nie jest ekscytująca, ale jest niezwykle praktyczna. Opuściliśmy rok modelowy 2014, ponieważ jego oceny niezawodności są niższe niż w latach późniejszych. Kia oferowała również EV Soul w tych latach, co jest praktycznym wyborem i często lepiej wyposażone niż Soul zasilany gazem, chociaż zasięg jest ograniczony do 93 mil.

Plusy:

 • Fajne i praktyczne auto
 • Dostępne EV i wiele fajnych opcjonalnych funkcji

  Minusy:

 • Brak aktywnych funkcji bezpieczeństwa
 • Słaby, niedostatecznie wyposażony model podstawowy
 • Wysokie zużycie paliwa

9. Hyundai Azera (2012 do 2017)

Hyundai Azera 2014
Hyundai Azera 2014

Odpowiedź Hyundaia na Toyotę Avalon i Chevroleta Impalę, Azera to duży i pojemny sedan z silnikiem V6, który był najbardziej wyrafinowanym modelem Hyundaia w połowie 2010 roku. Choć nie dorównuje niezawodności Avalonowi czy rozmiarem i szybkością Impali, Azera otrzymuje wysokie noty za niezawodność i zadowolenie właściciela. Wcześniejsze Azery były nudne zarówno w prowadzeniu, jak ioglądaniu, ale model drugiej generacji jest znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie. Ta generacja była również wyposażona w standardowy 7-calowy ekran dotykowy z nawigacją (później powiększony do 8 cali z większą liczbą funkcji), a od 2015 r. standardowe monitorowanie martwego pola i tylne ostrzeżenia o ruchu poprzecznym, z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa opcjonalnymi.

Plusy:

 • Dużo miejsca
 • Wiele pożądanych funkcji
 • Cichy i wygodny

Minusy

 • Nowsze i lepiej wyposażone modele przesuwają limit cen
 • Powolny, pomimo mocy V6

10. Volkswagen Passat (2013 do 2018)

Volkswagen Passat 2016
Volkswagen Passat 2016

Odchodząc od globalnego designu, ta generacja Passata została zaprojektowana specjalnie dla nabywców z Ameryki Północnej, którzy cenią dużo miejsca we wnętrzu i płynną jazdę. Chociaż był kilkakrotnie aktualizowany, ten Passat jest nadal w sprzedaży w 2021 roku. Kabina Passata jest odpowiednio wygodna i wygląda na premium, a z czasem zyskała nowoczesne systemy informacyjno-rozrywkowe i systemy wspomagające kierowcę, w tym adaptacyjny tempomat, monitorowanie martwego pola i tylne ostrzeżenia o ruchu poprzecznym (od 2016 r.). Większość Passatów jest napędzana 170-konnym 1,8-litrowym czwórką dzieloną z Golfem lub 280-konnym 3,6-litrowym V6, chociaż niektóre modele sprzed 2015 roku używały 2,0-litrowego silnika Diesla, który był częścią Dieselgate. Koszty posiadania są nieco wyższe niż w przypadku Camry czy Accord, ale właściciele Passata wysoko oceniają jego wartość.

Plusy:

 • Wygodne i pojemne auto
 • Potężny opcjonalny V6
 • Opcjonalny bieg wspomagania kierowcy

Minusy:

 • Słaby silnik podstawowy
 • Miękka jazda odbywa się kosztem prowadzenia i wyczucia kierowania
 • Starszym modelom brakuje funkcji

11. Honda Accord (2013 do 2017)

Honda Accord 2017
Honda Accord 2017

Kiedy średniej wielkości sedan i coupe Accord zostały przeprojektowane na rok 2013 do ich dziewiątej generacji, przywróciły część sportowego charakteru wcześniejszych Accordów, jednocześnie dodając wiele nowych technologii. Od samego początku te Accordy były standardowo wyposażone w 8-calowy ekran informacyjno-rozrywkowy i miały opcjonalne funkcje bezpieczeństwa, które obejmowały automatyczne hamowanie awaryjne do przodu, monitorowanie martwego pola oraz, w modelach o najwyższej specyfikacji, adaptacyjny tempomat. W 2016 roku Accord otrzymał standardowe Apple CarPlay. Sportowe prowadzenie zapewnia wciągającą jazdę, wspieraną przez czterocylindrowy silnik o pojemności 2,4 litra o mocy 184 lub 189 koni mechanicznych lub 3,5-litrowy silnik V6 o mocy 278 koni mechanicznych, przy czym ten pierwszy jest również dostępny z opcją manualnej skrzyni biegów. Rzadka hybryda plug-in była oferowana na lata 2014 i 2015, ale nie jest łatwa do znalezienia.

Plusy:

 • Dobre wrażenia z jazdy
 • Pakiety z funkcjami technicznymi
 • Opcje skrzyni biegów coupe i manualnej

Minusy:

 • Specyficzna stylizacja
 • Najlepsze wykończenia i najlepsze opcje mogą kosztować ponad 60 000 zł

12. Toyota Camry (2012 do 2017)

Toyota Camry 2017
Toyota Camry 2017

Wprowadzona w 2012 roku siódma generacja Camry oferowała zmiany konstrukcyjne i ogólne ulepszenia, w tym więcej miejsca we wnętrzu i lepsze zużycie paliwa w prawie wszystkich modelach. Zdobył też nieco wyższe oceny za niezawodność niż wersja szóstej generacji, choć oba są samochodami bardzo wysokiej jakości. Chociaż system informacyjno-rozrywkowy jest przestarzały, kabina Camry jest praktyczna jak zawsze, a niektóre modele wyposażone są w nawigację, monitorowanie martwego pola i ostrzeżenia o ruchu poprzecznym z tyłu. Istnieją modele czterocylindrowe, V6 i hybrydowe, które osiągają odpowiednio 28, 25 i 40 mpg. Wrażenia z jazdy są nijakie, ale w transporcie Camry jest trudny do pobicia.

Plusy:

 • Popularne i łatwe do znalezienia w różnych wykończeniach
 • Przyjazny dla użytkownika

Minusy:

 • Wczesne modele i niższe wykończenia mogą nie mieć ważnych funkcji
 • Silnik podstawowy, hybryda niezbyt mocna

Najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł  – gdzie najlepiej kupić używane auto?

Najbardziej opłacalną drogą do zakupu używanego samochodu jest zwykle kupowanie od prywatnego sprzedawcy, ponieważ nie ponoszą oni kosztów ogólnych dealerów samochodowych i zwykle mają dokumentację serwisową, która może zapewnić cenny wgląd w zakup. Jednak za 60 000 zł większość samochodów w wieku poniżej ośmiu lat będzie oferowana z pewną formą znaczącej gwarancji, a niektóre mogą kwalifikować się do programów rozszerzonych gwarancji lub programów CPO (certyfikowanych używanych), a tutaj kupujący są lepiej obsługiwani, odwiedzając dealera franczyzowego, w tym nowe- sklepy samochodowe, w których często znajdują się różne modele samochodów używanych późnych modeli. Dealerzy są w lepszej sytuacji, aby zapewnić pomoc w zakresie rozszerzonych gwarancji i finansowania, chociaż konsumenci nadal mają możliwość samodzielnego ułożenia tych części transakcji.

Czy lepiej kupić nowy samochód czy używany samochód? Czy mogę kupić nowy samochód za 60 000 zł?

Możesz kupić nowy samochód za 60 000 zł, ale w tym przedziale cenowym samochód używany jest lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o długoterminową satysfakcję i uzyskanie pożądanych funkcji. Tylko jeden lub dwa najbardziej podstawowe pojazdy z 2021 r. mieszczą się w tym przedziale cenowym i często przekraczają go z opłatami za miejsce docelowe. Wybór samochodu używanego otwiera znacznie większą siłę nabywczą i pod pewnymi względami jest bardziej rozsądną inwestycją.

Nowe samochody są objęte gwarancją, ale tracą 10% wartości w pierwszym miesiącu posiadania i do 60% ceny zakupu w ciągu pięciu lat. Decydując się na zakup używanego, wymieniasz bezpieczeństwo gwarancji na więcej samochodów i pomijasz najgorsze części tego cyklu amortyzacji. Skutki Covid-19 wypaczyły wartości używanych samochodów, ale w przypadku samochodów starszych niż trzy lub cztery lata amortyzacja jest nadal głównym czynnikiem. Dobrą wiadomością jest to, że samochody są bardziej niezawodne niż kiedykolwiek, a gwarancje są dłuższe niż kiedykolwiek, więc nawet niektóre cztero- lub pięcioletnie samochody mogą nadal mieć gwarancję fabryczną lub kwalifikować się do przedłużenia.

Najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł – czy przebieg ma znaczenie?

Chociaż samochody są teraz dłużej używane, warto zauważyć, że nadal wymagają konserwacji, a odpowiednia pielęgnacja i delikatne użytkowanie są ważniejsze niż przebieg czy wiek. Przeciętny pojazd pokonuje 19 000 km rocznie przez cały okres jego eksploatacji, ale wiele pojazdów robi znacznie mniej kilometrów. Samochód z małym przebiegiem, który nie był właściwie konserwowany lub był przez długi czas bezczynny, może stwarzać więcej problemów niż pojazd z dużym przebiegiem, który był starannie konserwowany. Tam, gdzie to możliwe, poproś poprzednich właścicieli o rejestry konserwacji i poproś o kontrolę mechaniczną przed zakupem. Takie inspekcje są mniej potrzebne w przypadku samochodów CPO certyfikowanych przez producenta, które przeszły inspekcję zgodną ze standardami producenta.

Najlepsze używane samochody poniżej 60 000 zł – czy powinienem poprosić mechanika o sprawdzenie używanego samochodu?

TAK. Najlepiej byłoby, gdyby kontrola obejmowała jazdę próbną po różnych rodzajach dróg z wybojami lub zepsutą nawierzchnią oraz podbieg do prędkości autostradowej w celu przetestowania pojazdu w każdych warunkach. Pamiętaj, że nawet najlepsi mechanicy mogą nie być w stanie wykryć każdego możliwego problemu, ale mogą pomóc ci dostrzec oczywiste oznaki zaniedbania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

automax warszawa

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej i jak je naprawić

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko luksusowy dodatek, ale też ważny element zapewniający komfortowe warunki podróży, szczególnie...
lakier-samochod

Oklejanie samochodów folią – gdzie w Warszawie?

Samochód to nie tylko sposób poruszania się z punktu A do punktu B, ale także wyraz naszej...

Dlaczego warto szukać używanego samochodu online?

Szukanie samochodów online to tendencja, która nieustannie zyskuje na popularności. Kiedy sprzedaż aut przez internet była jeszcze...
opony-letnie-kontra-terenowe-porownanie-cech

Opony letnie kontra terenowe: Porównanie cech i wyboru dla...

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju ogumienia należy kierować się nie tylko warunkami atmosferycznymi, ale również typem nawierzchni oraz...
prawojazdykatb

Prawo jazdy kategorii B – wymagania i przebieg kursu

Posiadanie uprawnień do poruszania się pojazdami mechanicznymi dla wielu osób jest marzeniem i jednym z pierwszych celów...
carwrapping

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy, czyli o folii PPF

Oklejanie samochodu folią PPF służy zabezpieczeniu lakieru samochodowego przed odpryskami kamieni, parkingowymi otarciami lub innymi zarysowaniami, mocną...