Muzeum Historii Polski w Warszawie zostało uhonorowane nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024, przyznawaną najlepszym inwestycjom w sektorze kulturalnym w skali globalnej. W uzasadnieniu swojej decyzji, jurorzy podkreślili, że „Muzeum Historii Polski wykazuje się doskonałością we wszystkich obszarach: od wyrazistej, a zarazem inkluzywnej architektury (…), po szeroki program edukacyjny instytucji. A co ważniejsze i tak istotne współcześnie, to jego znaczenie dla kultury i misja, której skala wykracza poza Warszawę i jest potężnym wektorem zmian”. Wspomnianym wektorem zmian jest szerokie udostępnienie terenu Cytadeli Warszawskiej i uczynienie go elementem warszawskiej przestrzeni publicznej.
Nagroda ULI Global Award for Excellence przyznawana jest ona od 1979 r. przez specjalistów z międzynarodowej organizacji Urban Land Institute. Trafia ona do najbardziej niezwykłych gmachów powstałych w sektorze publicznym, prywatnym oraz non-profit. Przez blisko pół wieku istnienia, zyskała ona rangę jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży nieruchomości.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 109 projektów z trzech regionów: Ameryki Północnej i Południowej, Europy oraz Azji i Pacyfiku. Spośród nich wybrano 27 finalistów regionalnych, z których ostatecznie 7, w tym Muzeum Historii Polski, zostało nagrodzonych na poziomie globalnym. Jury nie ograniczało się do oceny jakości architektonicznej i urbanistycznej, ale uwzględniało także takie aspekty inwestycji jak m.in. funkcjonalność dla użytkownika i korzyści dla społeczności lokalnej oraz ponadlokalnej.
Wcześniej, przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu konkursu w skali globalnej, Muzeum Historii Polski zdobyło tytuł najlepszej inwestycji w sektorze kultury w Europie, ULI Europe Award for Excellence 2024, co samo w sobie było już ogromnym sukcesem.
„Taka nagroda to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Zadanie, które teraz przed nami stoi to wypełnić ten niepowtarzalny budynek równie oryginalną treścią, a przede wszystkim ludźmi” – komentował wówczas Dyrektor Muzeum Historii Polski Marcin Napiórkowski.
Gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw historii Polski: od czasów najdawniejszych, do współczesności. W środku obok przestrzeni wystawienniczych znajdują się audytorium na blisko 580 miejsc, sala kinowo-teatralna, sale warsztatowe i konferencyjne, oraz nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama stolicy.
To już kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla gmachu Muzeum Historii Polski zaprojektowanego przez pracownię WXCA. Przed kilkoma miesiącami jury nagrody architektonicznej Prix Versailles umieściło siedzibę muzeum na liście „World’s Most Beautiful Museums 2024″, na której znalazło się 7 najpiękniejszych nowo otwartych obiektów muzealnych z całego świata.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.