Most pieszo-rowerowy łączący Śródmieście z Pragą już otwarty

Nowo wybudowana kładka dla pieszych i rowerów w Warszawie o długości 452 metrów, łącząca Śródmieście z Pragą, pozwala przeprawić się przez Wisłę w zaledwie 6 minut. Przekraczając oczekiwania, most ukończono miesiąc przed terminem, zaledwie dwa lata po rozpoczęciu budowy. Prezydent Rafał Trzaskowski w towarzystwie licznych mieszkańców miasta wziął udział w inauguracyjnym wieczornym spacerze po tej niezwykłej budowli.

“Bez fajerwerków i wstęg. Razem z ludźmi. Po prostu. Most pieszo-rowerowy już otwarty. Liczę na to, że stanie się on symbolem Warszawy. Będzie służył pieszym i rowerzystom jako miejsce rekreacji, z którego warszawianki, warszawiacy i nasi goście będą chętnie korzystać. O tych walorach warto przekonać się na przykład podczas świątecznego spaceru – i zabrać nad Wisłę bliskich. Kto jeszcze nie był – serdecznie zapraszam! – mówi Rafał Trzaskowski. – Dziękuję Zarządowi Dróg Miejskich, pracownikom Urzędu Miasta i firmie Budimex za sprawną realizację inwestycji – dodaje prezydent stolicy.”

Budowa mostu rozpoczęła się w styczniu 2022 r. i dzisiaj doszło do doniosłego wydarzenia, w którym piesi i rowerzyści przeszli przez nowo wybudowane przejście. Konstrukcję stalową, rozciągającą się na odcinku rzeki Wisły od ulicy Karowej do ulicy Stefana Okrzei, ukończono imponujący miesiąc przed przewidywanym terminem.

Od dzisiejszego wieczoru do 5 maja most będzie ozdobiony urzekającą iluminacją, która zachwyci każdego, kto go zobaczy.

W Polsce istnieje najdłuższy tego typu most. Most ten, wsparty na siedmiu żelbetowych filarach, jest konstrukcją jednopoziomową. Zbliżając się do ostatniego filaru na lewym brzegu, zauważysz, że most rozszerza się na dwie rampy. Rampy te zostały strategicznie rozmieszczone nad bulwarami, zbiegając się z chodnikiem Wybrzeża Kościuszkowskiego. Aby wytrzymać wysoką wilgotność rzeki, most jest zbudowany ze stali i pokryty farbą imitującą wyglądem korten. Ten wybór materiału i powłoki jest idealny do takich warunków.

Dzięki długości 452 metrów nowa konstrukcja osiągnęła status jednego z najdłuższych tego typu przejść na świecie. Warto zauważyć, że przewyższa o 127 metrów słynny londyński Most Milenijny, obiekt powszechnie uznawany za imponującą długość. Szerokość tej charakterystycznej konstrukcji w kształcie błyskawicy jest regulowana i waha się od 6,9 m w najwęższym miejscu do 16,3 m w miarę rozciągania się nad rzeką.

Most służy nie tylko jako środek komunikacji, ale także oferuje korzyści rekreacyjne. Most ma dwa odrębne obszary, w których się rozszerza, zwane „zakrętami”, zapewniając pieszym i rowerzystom wystarczającą przestrzeń do zatrzymania się i podziwiania zapierających dech w piersiach widoków na Wisłę i Warszawę, w szczególności na jej historyczne centrum wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby zaspokoić potrzeby osób poszukujących relaksu, w konstrukcję wbudowano drewniane siedzenia. Brak ruchu kołowego i malowniczy krajobraz miasta sprawiają, że piesi i rowerzyści mogą tu odpocząć i zregenerować siły.

W ciągu kilku minut znajdziesz się po przeciwnej stronie. Niedawno wybudowany most nie tylko skrócił fizyczny dystans między lewobrzeżną Warszawą a centrum, ale także symbolicznie wypełnił tę lukę. Piesi mogą teraz pokonać most w zaledwie 6 minut, a rowerzyści w zaledwie 2 minuty. Wraz z otwarciem i odmłodzeniem ulicy Okrzei i ul. Ząbkowskiej obszar ten przekształci się w nową oś, przypominającą praski odpowiednik prestiżowego Traktu Królewskiego.

Wcześniej ul. Okrzei kończyło się przy gęstej roślinności nadwiślańskiej. Jednak wraz z otwarciem mostu osoby, które wybiorą tę ścieżkę, już wkrótce znajdą się na Bulwarach Wiślanych, a jadąc dalej ul. Karowej, szybko dotrą na Krakowskie Przedmieście.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...