Na zakończenie poprzedniego roku w Warszawie pozostało niecałe 3000 przestarzałych pieców, które nadal wymagały wymiany. Wysiłki miasta skutecznie ograniczyły obecność tych pieców zarówno w placówkach prywatnych, jak i komunalnych. Tak naprawdę liczba przestarzałych pieców na terenach miejskich spadła o ponad 90% w porównaniu do 2018 roku. W wyniku wyeliminowania w stolicy tych przestarzałych pieców, zauważalna jest poprawa jakości powietrza.
“Jesteśmy coraz bliżej tego, by usunąć wszystkie kopciuchy w mieście. Zaczynaliśmy w momencie, kiedy w stolicy takich starych, nieekologicznych pieców było aż 15 tysięcy. Zmniejszenie tej liczby było jednym z głównych celów, jakie sobie postawiłem. Dziś mogę potwierdzić, że nasze działania przynoszą efekty. Pod koniec ubiegłego roku liczba kopciuchów w Warszawie zmalała do 2650 sztuk. To spadek o ponad 80 procent! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.”
W zeszłym roku odnotowaliśmy zniknięcie blisko 150 starych pieców z obiektów komunalnych. Na przestrzeni lat 2018-2023 łączna liczba tych pieców spadła z ponad 2000 do niecałych 180, co oznacza spadek o ponad 90%. Najbardziej znacząca redukcja nastąpiła w Wawrze, gdzie z prawie 700 miejskich stanowisk paleniskowych pozostało jedynie 16. Inne dzielnice, które osiągnęły wymierne wyniki, to Praga-Południe, w której zlikwidowano blisko 400 stanowisk paleniskowych, Praga-Północ, w której odnotowano spadek o ponad 300 stanowisk paleniskowych oraz Włochy, gdzie usunięto prawie 200 pieców. Dodatkowo Włochy, Wesoła i Wilanów dołączyły w ostatnim czasie do grona dzielnic, które skutecznie wyeliminowały ze swoich zasobów miejskich przestarzałe piece.
Od 2017 roku miasto udzieliło znaczącej pomocy w ograniczaniu możliwości zatrudnienia w stolicy, w wyniku czego zlikwidowano prawie 4200 stanowisk pracy. Obejmuje to usunięcie około 400 przestarzałych prywatnych pieców tylko w 2023 r. Dofinansowanie na likwidację nieekologicznych źródeł ciepła może pokryć nawet 70% kosztów. Wnioski o dotacje przyjmowane są przez cały rok, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie um.warszawa.pl/kopciuchy.
Jakość powietrza w Warszawie sukcesywnie się poprawia
Stawiając na pierwszym miejscu eliminację szkodliwych emisji, miasto podjęło znaczące kroki w celu poprawy jakości powietrza, co doprowadziło do zauważalnego spadku poziomu zanieczyszczeń w ciągu ostatnich kilku lat. Warto jednak zaznaczyć, że poza transportem, stosowanie przestarzałych i nieekologicznych metod ogrzewania ma bezpośredni wpływ na poziom zawieszonych cząstek pyłu, zwłaszcza PM2,5 i PM10. Analizując dane począwszy od 2017 roku widać, że wartości te ulegają systematycznemu spadkowi.
W ciągu roku dopuszczalne średnie stężenie cząstek stałych PM2,5 ustala się na poziomie 20 μ/m3. Jednak w 2017 roku poziom ten został przekroczony na wszystkich stacjach monitorujących. Natomiast w kolejnym roku wszystkie pomiary mieściły się w dopuszczalnym zakresie. Po porównaniu danych z lat 2017-2023 widać zauważalne zmniejszenie tych stężeń o około 35%.
Dopuszczalny limit pyłu zawieszonego PM10 w skali roku wynosi 40 μ/m3. Analiza danych ze wszystkich stacji monitoringowych w roku poprzednim wykazała, że stężenia utrzymywały się w dopuszczalnym zakresie. Ponadto od 2017 r. odnotowano zauważalny spadek tych stężeń o około 30%.
W Warszawie zanieczyszczenia powodowane przez benzo(a)piren są ściśle monitorowane, a głównym źródłem tej substancji jest kopciuszek. Dopuszczalną granicę średniorocznego stężenia ustalono na 1 n/m3. Podobnie jak w przypadku PM2,5, wszystkie stacje monitorujące w 2017 roku przekroczyły ustalone normy dla benzo(a)pirenu. Analiza danych z pierwszych 10 miesięcy wskazuje jednak, że do końca 2023 r. stężenie benzo(a)pirenu na wszystkich stacjach będzie poniżej dopuszczalnego poziomu.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.