Mobilność to nowoczesność. Przełom wieków przyniósł ze sobą informatyczną rewolucję, a ostatnie lata pokazują, że nadal kierujemy się w stronę mobilności. Powstają nowoczesne systemy umożliwiające sterowanie niemalże wszystkimi przedmiotami w naszym otoczeniu. Oplata nas sieć komunikacji, do której mocno przylega też branża turystyczna. Już nie tylko duże aglomeracje, sieci hotelów czy duże portale posiadają swoje aplikacje, także i mniejsze ośrodki inwestują w technologię. Aplikacje mobilne dla miast i regionów są realizacjami nie tylko promującymi daną okolicę, ale też pokazują, że jednostkom nimi zarządzającym zależy na patrzeniu w przyszłość.
Innowacyjne rozwiązania w miejskich aplikacjach mobilnych
Nowe technologie wymuszają kreatywne, a zarazem praktyczne myślenie. Mnóstwo jest na rynku produktów, które są efektowne, ale z funkcjonalnością nie mają zbyt wiele wspólnego. Miejskie aplikacje mobilne, które służyć mają przede wszystkim wiedzą i informacjami potrzebnymi mieszkańcom i turystom, muszą sprostać pewnym określonym założeniom. Innowacyjne rozwiązania idą tutaj w parze z dobrymi praktykami wyniesionymi z tradycyjnych przewodników papierowych. Jest baza obiektów, trasy rekreacyjne, informacje i ciekawostki. Do tego dochodzi technologia GPS, niekiedy również beacony i cała sieć powiązań. Miejskie aplikacje mobilne to także sposób, aby pokazać się szerszemu gronu odbiorców – na targach turystycznych, konferencjach, w konkursach. Jeśli w parze z funkcjonalnością i estetyką idą także innowacyjne rozwiązania, aplikacja miejska może zyskać spore grono fanów, co przy okazji przełoży się na pozytywny wizerunek miasta lub regionu, który stoi za jej powstaniem.
Miejskie aplikacje mobilne i komunikacja z mieszkańcami
Ostatnie lata pokazały jak bardzo potrzebna jest mobilność i cyfryzacja. Kiedy urzędy nie mogły przyjmować petentów, komunikowały się z nimi głównie przez Internet lub za pomocą skrzynek, w których zostawiało się dokumenty. Analogowe rozwiązania są potrzebne, ponieważ nie całe społeczeństwo jest gotowe na to, aby stać się aktywnym użytkownikiem Internetu czy miejskiej aplikacji mobilnej. Warto jednak postawić większe akcenty na innowacyjne rozwiązania. Miejskie aplikacje mobilne służące komunikacji z mieszkańcami nie są nowością. Tego typu systemy można znaleźć nie tylko zagranicą, ale i na naszym podwórku. Z systemów powiadomień i zgłoszeń korzystają od wielu lat Tychy, ale także Kołobrzeg. Powiadomienia dotyczące np. harmonogramu wywożenia śmieci oraz ostrzeżenia (np. o zanieczyszczeniu powietrza) wdrożono chociażby w Nysie. Aplikacje mobilne dla miast Busko-Zdrój i Dąbrowa Górnicza obsługują z kolei miejskie kamery. Są to tylko niektóre przykłady tego, jakie innowacyjne rozwiązania można zastosować, aby uczynić swoje miejsce zamieszkania lepszym i bardziej dostosowanym do potrzeb mieszkańców i standardów nowoczesności.
Sporo tego typu innowacyjnych rozwiązań proponuje w swoich realizacjach firma Amistad, która z powodzeniem wprowadza technologię do miast, wdrażając również produkty w ramach programu „Cyfrowa Gmina” . Biorąc pod uwagę stworzenie aplikacji mobilnej dla miasta warto mieć na uwadze, aby była ona kompleksowa – dzięki temu skorzystają z niej zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający okolicę. Jeden produkt, wiele możliwości i praktycznych, innowacyjnych rozwiązań.
Autorka: Natalia Szymonowska