Podczas podpisywania porozumienia pomiędzy królem Danii a wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim ogłoszono, że przy budowie III linii miasta zostanie wykorzystana technologia wykorzystania ciepła odpadowego z metra. Podpisanie odbyło się na peronie warszawskiego metra i miało na celu poprawę efektywności energetycznej stolicy Polski.
“Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki współpracy z rządem duńskim, będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej. Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.”
Tematyka spotkań króla Danii w Warszawie skupia się wokół kluczowego tematu efektywności energetycznej. Podczas swojej inauguracyjnej wizyty jako panującego monarchy Fryderyk X specjalnie wybrał stolicę jako swój cel podróży. W tym czasie aktywnie zaangażował się w podpisanie istotnego porozumienia mającego na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Proponowane inicjatywy mają jasny cel: zagospodarowanie ciepła odpadowego powstającego podczas pracy metra i wykorzystanie go w kolejnych latach do ogrzewania mieszkań w Warszawie.
Na stacji warszawskiego metra Stadion podpisano porozumienie pomiędzy królem Danii, jego delegacją i polskimi urzędnikami. Celem tej umowy jest zwiększenie efektywności wykorzystania energii, w tym wykorzystania ciepła odpadowego z warszawskiego metra. Współpraca stolicy z Królestwem Danii wpisuje się w „Zieloną Wizję” Warszawy i odegra znaczącą rolę w poprawie jakości powietrza w mieście.
Ciepło, które nie jest efektywnie wykorzystywane
Największym niewykorzystanym źródłem energii na świecie jest nadwyżka ciepła. Nowo nawiązana współpraca ma na celu zbadanie możliwości wykorzystania nadwyżki ciepła z warszawskiego metra do ogrzewania budynków, domów i wody w całym mieście. W samej Warszawie dostępna nadwyżka ciepła mogłaby zaspokoić potrzeby grzewcze co najmniej 275 000 mieszkańców. Szacowana roczna nadwyżka potencjału ciepła wynosi 3,8 TWh, przy czym metro i dwa inne główne źródła są w stanie wygenerować do 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.
Relacje ekologiczne Polski i Danii
Współpraca Polski i Danii rozpoczęła się dostojną ceremonią zaszczyconą obecnością duńskiego monarchy. W podpisaniu listu intencyjnego, który koncentruje się na dekarbonizacji Warszawy, wzięły udział tak znane osobistości, jak wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk i ambasador Metro Warszawskiego Ole Toft. Królestwo Danii w Polsce. Warto zauważyć, że w tym doniosłym wydarzeniu aktywnie uczestniczyli także przedstawiciele sektora prywatnego.
Po zakończeniu uroczystości w Targowym Centrum Kreatywności odbyła się dyskusja, która dotyczyła różnych tematów, m.in. dekarbonizacji obszarów miejskich. W wydarzeniu udział wzięli między innymi Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Minister Spraw Zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen, a także przedstawiciele duńskich miast i świata biznesu.
Przejście w kierunku bardziej neutralnego stanowiska
W ramach programu „Horyzont Europa” Warszawa aktywnie uczestniczy w misji „Miasta”. Inicjatywa ta, kierowana przez Komisję Europejską, ma na celu utworzenie do roku 2030 w Unii Europejskiej 100 zrównoważonych pod względem środowiskowym i zaawansowanych technologicznie miast. Współpraca z Królestwem Danii jest kamieniem milowym na naszej drodze do osiągnięcia tego celu.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.