Rejestracja do podatku VAT w Polsce jest obowiązkowa dla osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej lub wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Jakie są jednak szczegółowe warunki wymuszające na przedsiębiorcach rejestrację VAT w Polsce? Przejrzyj poradnik i dowiedz się więcej!
W jakich sytuacjach zachodzi obowiązek rejestracji podatnika do podatku VAT?
Zgodnie z przepisami w Polsce każdy przedsiębiorca musi zarejestrować się w urzędzie jako czynny podatnik VAT, jeśli:
- realizowane działania handlowe są ujęte w Ustawie o VAT,
- wartość sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła kwotę 200 000 złotych.
Dodatkowo musisz zarejestrować się jako czynny podatnik, jeśli wartość wewnątrzwspólnotowych zakupów (realizowanych na terenie UE) przekroczyła kwotę 50 000 złotych w konkretnym roku.
Kiedy przedsiębiorca sprzedaje wyłącznie towary zwolnione z podatku VAT – wtedy nie ma obowiązku rejestracji. W takich sytuacjach ma zastosowanie tzw. zwolnienie przedmiotowe. O zwolnieniu podmiotowym mówimy zatem wtedy, kiedy kwota wszystkich transakcji jest mniejsza niż 200 000 złotych rocznie.
Jak przebiega rejestracja do podatku VAT? Krok po kroku
Jeśli chodzi o obowiązkowy podatek VAT rejestracja przedsiębiorstwa nie jest skomplikowana. Kiedy okaże się, że masz obowiązek zarejestrowania działalności jako czynny podatnik, musisz złożyć formularz VAT-R do urzędu skarbowego. Aby dokonać zgłoszenia:
- Wypełnij formularz rejestracyjny VAT-R. Jeśli masz z tym problem, możesz skorzystać z fachowej pomocy ekspertów podatkowych.
- Złóż dokument elektronicznie przez portal podatkowy.
- Podczas składania formularza przygotuj także: dokument potwierdzający tytuł prawny do firmowego lokalu, ogólne pełnomocnictwo, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwa (jeśli są potrzebne).
Następnie urząd dokona rejestracji działalności jako czynnego podatnika VAT. Pamiętaj, że procedura rejestracji nie zostanie zrealizowana, jeśli: podasz nieprawdziwe dane w zgłoszeniu, nie stawisz się w urzędzie skarbowym na wezwanie lub masz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej orzeknięty przez sąd.
Czy warto zarejestrować się do podatku VAT w Polsce?
Pamiętaj, że nawet jeśli nie spełniasz warunków obligujących do zarejestrowania firmy do czynnego podatku VAT, wciąż możesz to zrobić dobrowolnie. Takie działania niekiedy przynoszą przedsiębiorcom określone korzyści. Dzięki temu możesz:
- odliczać zapłacony podatek VAT z faktur kosztowych swojej firmy,
- współpracować z dużymi firmami, które rozliczają się z podatku VAT.
Poprzez rejestrację działalności jako czynnego podatnika VAT w Polsce, zyskujesz też realną szansę na nawiązanie korzystniejszych relacji biznesowych.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i współpracujesz wyłącznie z podmiotami gospodarczymi, możesz od razu zarejestrować się jako czynny podatnik VAT na formularzu VAT-R. Nic na tym nie stracisz, a w razie wygenerowania faktur kosztowych możesz odliczyć zapłacony już podatek VAT.