Od 26 kwietnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można zobaczyć „Wiejskie chaty pośród drzew” – jedyne płótno van Gogha w rodzimych zbiorach.
„Van Gogh. Historie jednego obrazu” to wystawa jedynego w polskich zbiorach obrazu Vincenta van Gogha – holenderskiego mistrza postimpresjonizmu; jednego z najwybitniejszych artystów XIX stulecia. Dzieła artysty można podziwiać aktualnie w muzeach na całym świecie, a od 26 kwietnia także w Polsce, w naszym Muzeum.
Obraz “Wiejskie chaty pośród drzew” jest jednym z pierwszych obrazów stworzonych przez van Gogha. Powstał w okolicach Hagi we wrześniu 1883 roku, zatem pochodzi z okresu holenderskiego słynnego malarza. Losy obrazu rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji. Na wystawie zostanie więc ukazana droga Wiejskich chat pośród drzew z Holandii do sal muzealnych w Warszawie.
Miłośnicy sztuki kojarzą Vincenta van Gogha z obrazami o jasnej kolorystyce i silnym wyrazie emocjonalnym, w tym z obrazami powstałymi w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy-de-Provence. W bogatym dorobku malarza znajdują się także dzieła mniej znane, jak na przykład wczesny „Wiejskie chaty pośród drzew”. Na płótnie widzimy dwa domy i szopę, a także pobliski potok. Obraz powstał w Nuenen w Holandii, wówczas wiosce niedaleko Eindhoven. Przyjmuje się, że Van Gogh namalował ten obraz w 1883 roku, jakieś pięć lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami, takimi jak „Słoneczniki” czy „Komnata w Arles”. Wtedy to artysta doskonalił swoje umiejętności malarskie, tworząc liczne rysunki, rysunki i akwarele. Tam stworzył także cykl obrazów przedstawiających domy wiejskie.
Wystawa „Van Gogh. Historie jednego obrazu” to nie tylko prezentacja tego wyjątkowego płótna, ale także opowieść o jego historii, badaniach i konserwacji. Obraz ten, namalowany na początku września 1883 roku, przedstawia wczesne dzieło Van Gogha, różniące się od jego późniejszych, bardziej znanych dzieł. Przedstawia realistyczny pejzaż holenderskiej wsi, który, jak można sobie wyobrazić, był bliski malarzowi od dzieciństwa.
Dzieło zostało szczegółowo zbadane w Muzeum Narodowym w Krakowie we współpracy z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, potwierdzając jego autentyczność. Prace te pozwalają na nowo odkryć i docenić obraz, który przez wiele lat budził pewien sceptycyzm ze względu na surową, niczym nie wyróżniającą się formę.
Historia obrazu jest równie fascynująca jak samo dzieło. Obraz przechowywany na strychu i przekazywany z rąk do rąk trafił ostatecznie do muzeum, gdzie dziś może oglądać go szeroka publiczność.
Strona wydarzenia: link
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.