Jak urządzić dom do 70m2 bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia do 70 m2 może powstać na zgłoszenie, bez konieczności ustanawiania kierownika budowy, pod nadzorem autorskim projektanta. Do zgłoszenia należy dołączyć projekt architektoniczny domu, a na decyzję o warunkach zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czeka się do 21 dni. Zatem można niejako “z marszu” rozpocząć budowę domu jednorodzinnego zaspokajającego własne potrzeby mieszkaniowe. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak urządzić dom do 70 m2 bez pozwolenia?

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia – o czym należy pamiętać?

Dom do 70 m2 bez pozwolenia oznacza dom o powierzchni zabudowy do 70 m2, liczonej jako powierzchnia ścian zewnętrznych. Taki dom według ustawy może być nawet dwukondygnacyjny, jeśli spełnia wytyczne. Choć dom bez pozwolenia można budować bez kierownika budowy, kiedy to inwestor staje się kierownikiem i przejmuje pełną odpowiedzialność za budowę, to jednak warto akurat na tym nie oszczędzać, bo błędy konstrukcyjne i inne błędy budowlane mogą sporo kosztować, a przecież każdemu inwestorowi zależy na ograniczeniu kosztów. Warto wiedzieć, że do owych 70 m2 zaliczają się zadaszone tarasy. Domy bez pozwolenia, na zgłoszenie można budować na własne potrzeby od 3 stycznia 2022 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W przypadku braku kierownika budowy nie trzeba też prowadzić dziennika budowy, co jest ułatwieniem, ale i pewną pułapką. Korzystanie jedynie z nadzoru projektowego niesie ze sobą ryzyko, że projektant nie zna się dobrze na warunkach technicznych prowadzonej budowy. W związku z tym łatwo o błędy. Na pewno w takiej sytuacji trzeba mieć pewność, że nadzór sprawuje wykwalifikowana osoba, która ma stosowną wiedzę na ten temat. Trzeba pamiętać, że przed rozpoczęcie budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia niezbędne będzie geodezyjne wyznaczenie terenu, a po wybudowaniu – wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Gdy kierownik budowy nie będzie ustanowiony, zapewnienie tej ostatniej będzie spoczywać na inwestorze. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy zawiadomić organ nadzoru budowlanego, a także projektanta o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Wykończenie domu do 70 m2 bez pozwolenia pod klucz – co warto wiedzieć?

Jeśli już uda się postawić dom bez pozwolenia i nie będzie on budził żadnych zastrzeżeń technicznych, to przyjdzie czas na jego wykończenie. Tutaj można zdać się na własne siły, jednak trzeba dobrze rozplanować poszczególne prace. Potrzebne jest wykonanie i wykończenie posadzek, a także wykończenie ścian. Istotne znaczenie ma także wykonanie prac wykończeniowych związanych z instalacją elektryczną. W końcu, gdy poprowadzone są wszystkie kable i zaplanowane punkty świetlne, a także umiejscowienie włączników i gniazdek, to te ostatnie jeszcze trzeba zamontować. Najlepiej zrobić to oczywiście po wykończeniu ścian. Jeżeli planuje się gniazdka w nietypowych miejscach, to oczywiście musi być to zaplanowane w projekcie instalacji. Samodzielne szukanie ekipy wykończeniowej jest pracochłonne, zwłaszcza gdy planuje się elementy niestandardowe, których nie wykonują wszystkie firmy budowlane, jak choćby wykonanie posadzek z żywicy epoksydowej czy wykończenie w ten sposób schodów wewnętrznych. Warto zdać się tutaj na profesjonalistów i zdecydować się na wykończenie pod klucz. Wybór mebli czy ich rozmieszczenie to także nie lada wyzwanie. Architekci wnętrz z firmy zajmującej się urządzaniem pod klucz mogą pomóc w doborze odpowiednich wypoczynków, meblościanek, mebli wolnostojących, dodatków i rozmieścić wszystko w taki sposób, by nie zagracić przestrzeni użytkowej, a jednocześnie zachować jak największą ergonomię, co w przypadku domu do 70m2 zabudowy będzie istotne. Firma zajmująca się urządzaniem pod klucz może znaleźć wykwalifikowanych fachowców od wykończenia ścian i posadzek czy też montażu armatury i ceramiki łazienkowej. Jednocześnie zapewni urządzenie domu do 70 m2 bez pozwolenia w wybranym stylu. Dzięki temu zachowa się spójność aranżacyjną, a wnętrze będzie zachwycać swoją estetyką.


 

śledź na bieżąco nasz portal aktywna Warszawa

Co się dzieje w Warszawie

Prywatna galeria sztuki, czyli jak oprawiać obrazy

Obrazy - dzieła sztuki, które budzą sentyment i służą jako inspiracje. Malowane na płótnie są jednak bardzo...

Najlepsze dzielnice Warszawy – gdzie warto zamieszkać?

Na warszawskim rynku mieszkaniowym dostępna jest szeroka gama opcji w różnych dzielnicach, od nowoczesnych apartamentów w wieżowcach...

Akwarium – fascynujący świat pod wodną powierzchnią

Posiadanie akwarium to nie tylko piękna dekoracja wnętrza, ale także fascynujące hobby, które pozwala na obserwację życia...
Skip to content