Niezależnie od tego jakimi instalacjami grzewczymi dysponujemy, zawsze muszą być one wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które chronią przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W przeciwnym razie grozi ono uszkodzeniem instalacji a nawet konstrukcji całego budynku. Takim zabezpieczeniem jest zbiornik wyrównawczy CO. Podpowiadamy, jak go podłączyć.
Otwarta instalacja CO a ciśnienie
Otwarta instalacja CO działa pod ciśnieniem hydrostatycznym, wytwarzającym słup wody. Woda podgrzewana jest wewnątrz instalacji, a wraz ze wzrostem temperatury stopniowo zwiększa się jej objętość. Ta woda gromadzi się właśnie w zbiorniku wyrównawczym zamontowanym w najwyższym punkcie układu. Dzięki jego istnieniu możliwe jest odprowadzanie nadmiaru wody, a tym samym zabezpieczenie układu przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.
Jeżeli dojdzie do tego, że wzrost ciśnienia będzie za duży, może dojść do poważnego uszkodzenia instalacji, a w skrajnych przypadkach nawet do degradacji konstrukcji całego budynku. Właśnie dlatego tak ważna jest obecność dobrze zamontowanego zbiornika wyrównawczego.
Pojemność zbiornika wyrównawczego
Najważniejszym elementem każdego zbiornika wyrównawczego jest jego pojemność. Zależy ona od tego jak duża jest pojemność instalacji wodnej wyrażona w metrach sześciennych. W instalacjach zamontowanych w domach jednorodzinnych pojemność zbiornika powinna wynosić od czterech do około ośmiu procent pojemności całej instalacji. Warto jednak zadbać o to, aby naczynie było nieco większe. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy woda “zagotowuje się” i przelewa poza instalację.
Jak podłączyć zbiornik wyrównawczy CO?
Dla wielu osób bardzo istotna jest kwestia tego jak podłączyć zbiornik wyrównawczy CO. W instalacjach grzewczych, które posiadają kotły o małej mocy będzie potrzebna nam do zastosowania rura o średnicy, która wynosi 1. Rury tego typu są nie tylko zgodne z obowiązującymi normami, ale także dają absolutną gwarancję bezpieczeństwa instalacji, a także jej prawidłowej pracy. Przy pionowym poprowadzeniu rur, naczynia zawsze powinny być umieszczone tuż nad kotłem albo wymiennikiem.
Warto zaznaczyć, ze na rurach bezpieczeństwa – odpowietrzającej, w zbiorczej i przelewowej – nie powinno się montować armatury. Szczególnie takiej, która może umniejszać pole przepływu wewnętrznego rur. Zbiornik należy zainstalować ponad najwyższym punktem obiegu wody w danej instalacji. Jeżeli jesteśmy właścicielami instalacji pompowej wyposażonej w pompy zainstalowane na zasilaniu, minimalna wysokość wynosi 0,3 metra. Natomiast jeżeli posiadamy instalacje pompowe wyposażone w pompy, które zamontowane są na powrocie, wysokość ta nie powinna wynosić więcej niż 0,7 wysokości podnoszenia się pompy.
Instalacja zbiornika wyrównawczego zależy w dużej mierze od tego, jaki jest charakter posiadanej przez nas instalacji. Warto pamiętać, aby był on zamontowany ponad najwyższym punktem obiegu wody. Należy także wybierać zbiorniki o pojemności raczej mniejszej niż większej. Da nam to gwarancję bezpieczeństwa instalacji.
Artykuł powstał we współpracy z Komnino.com.pl |