Dezynfekcja to jeden ze sposobów na niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych, wywołujących zakażenia. Działanie to jest niezwykle istotne szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, zarówno w domach prywatnych, jak i w środowisku pracy. Tam ma jednak szczególne znaczenie ze względu na przepisy BHP. Z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zorganizować proces dezynfekcji.
Jak działa dezynfekcja?
Dezynfekcja dzięki zastosowaniu różnorodnych metod chemicznych pozwala wyeliminować lub znacząco zredukować mikroorganizmy bytujące w otoczeniu. Z jej pomocą można poradzić sobie z bakteriami, wirusami, grzybami oraz innymi patogenami, które mogą znajdować się zarówno na powierzchniach przedmiotów, jak i w powietrzu. Działanie to jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz ułatwia utrzymanie higieny. Dzięki dezynfekcji pracodawcy mogą w skuteczny sposób zadbać o zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co należy do ich obowiązków. Regularna dezynfekcja pozwala znacząco ograniczyć ryzyko infekcji, które można dzięki niej stłumić w zarodku.
Jak przeprowadzić dezynfekcję?
Aby dezynfekcja była skuteczna, ale i bezpieczna, najlepiej zadanie to powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Specjaliści nie tylko dobiorą odpowiednią metodę chemiczną, ale zadbają także o właściwe stężenie preparatów. W szczególnie trudnych przypadkach zastosują dezynfekcję dwuetapową, podczas której najpierw nastąpi proces odkażania, potem zaś neutralizacji zapachów. W rezultacie pomieszczenia będą wolne nie tylko od bakterii i wirusów, ale także od nieprzyjemnego zapachu.
Jeżeli zależy nam na dezynfekcji niewielkich powierzchni, można przeprowadzić działania na własną rękę. Jeśli jednak mamy do czynienia z zakładem pracy, w którym konieczne jest przestrzeganie przepisów BHP, zadanie to najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie z dużym doświadczeniem, będzie to bowiem gwarancja satysfakcji, a przede wszystkim pełnego bezpieczeństwa.