Zakończono przebudowę secesyjnej willi i dwóch budynków gospodarczych przy ul. Modlińskiej 257 — na Białołęce. Są to budynki o bogatej historii, w których będzie działać lokalny ośrodek prowadzony przez Białołęckie Centrum Kultury. Wcześniej, przed przekazaniem kompleksu, zostanie on wyposażony w niezbędny sprzęt i meble.
„Ten dom ma niesamowitą historię. Powstał w 1913 roku, najpierw był własnością prywatną, podczas II wojny światowej Armia Krajowa miała tutaj swój magazyn, natomiast po wojnie dom ten pełnił funkcje społeczne, został przywrócony do świetności. Takich budynków na Białołęce jest bardzo mało, więc nic dziwnego, że mieszkańcy walczyli o to, żeby został remontowany. Od teraz będzie służył mieszkańcom Białołęki prawdopodobnie jako dom kultury. W Warszawie dbamy o zabytki – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który wczoraj odwiedził budynek po remoncie.”
Dzięki rozpoczętym w 2022 roku pracom willa i budynki gospodarcze przeszły gruntowną modernizację. Powstała sala widowiskowa dla około 50 osób oraz pomieszczenia na pracownie artystyczne, sale muzyczne i taneczne, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Odtworzono dekoracje elewacji, dekoracje dachu (kule i wazony), stalowe kosze na kwiaty przy oknach. Odrestaurowano zabytkowe drewniane schody, balustrady i oryginalne podłogi. Odtworzono dwa piece kaflowe, odtworzono część zabytkowej stolarki drzwiowej, w tym drzwi wejściowe do budynku głównego. Okna odtworzono na podstawie okien historycznych. W budynkach pokrytych nową blachą wymieniono również wszystkie instalacje. Ponadto budynek główny posiada teraz windę, dzięki czemu jest dostępny dla osób niepełnosprawnych zgodnie z ustawą o normach budowlanych.
Jednym z najważniejszych elementów prac była renowacja polichromii na ścianach i sufitach. Prace objęły łączną powierzchnię około 300 m2.
Przestrzeń wokół budynków została zagospodarowana, a od jednej ze stron oddzielona ozdobnym ogrodzeniem i bramą od ul. Modlińskiej. Bramę w ogrodzeniu otwarto tak, aby imitowała tę z okresu realizacji filmu. Ozdobna brama została zrekonstruowana na podstawie zachowanych oryginalnych fragmentów. Fragmenty te przejęto do nowej bramy, którą wyprodukowano.
Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu prace prowadzone były pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Za przeprowadzenie inwestycji odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Roboty zrealizowała firma Telka Sp. z o.o. Ich koszt wyniósł ok. 10,9 mln zł.
Z historią w tle
Domy wzdłuż ulicy Modlińskiej pochodzą z około 1913 roku i od momentu powstania zawsze przyciągały uwagę swoją elegancją, mieszcząc w sobie ten rodzaj stylistycznej cechy secesji. Pierwotnie stanowiły mieszkania dla jednej rodziny, ale po kilku latach w późniejszym okresie zostały przekształcone na inne cele. Lata międzywojenne sprawiły, że stało się to możliwe – dom dla bezbronnych kobiet, najpierw pod zarządem Sióstr Samarytanek, później przejęty przez Towarzystwo Opieki nad Kobietami. Podczas II wojny światowej był to teren składu broni utrzymywany przez Armię Krajową, a także miejsce schronienia dla Żydów.
Po wojnie budynek pełnił funkcje opiekuńcze – najpierw jako Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a później jako Dom Pomocy Społecznej. Przez kolejne dekady przestrzeń dzieliły biblioteka i sklep z narzędziami. W 2009 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Warszawa dba o zabytki
W ubiegłym roku Warszawa przyznała prawie 15 mln zł dotacji na renowację zabytków. Beneficjentami miejskich dotacji były wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, kościoły, związki wyznaniowe. W zamian za otrzymane dotacje zrealizowały 84 zadania.
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowa uchwała Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad udzielania dotacji na prace przy zabytku.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: co się dzieje w Warszawie, wydarzenia Warszawa, darmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.
📣 DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU 📣 Bądź częścią naszej społeczności 👉 dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie 🎊🎉 GRUPA OTWARTA – każdy może dodać wydarzenie!🫵 Wydarzenia Warszawa – Co, Gdzie, Kiedy?