Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy dzieje się w Warszawie?

Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy dzieje się w Warszawie?

Strona głównaWydarzenia WarszawaDarmowe wydarzenia WarszawaWystawa "1945. Nie koniec, nie początek" Warszawa

Wystawa „1945. Nie koniec, nie początek” Warszawa

📅 Data rozpoczęcia: piątek, 7 marca 2025
📅 Data zakończenia: poniedziałek, 15 września 2025
📌 Miejsce: POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Mordechaja Anielewicza 6,  Warszawa-Śródmieście – pokaż na mapie
💲 Wstęp bezpłatny: każdy czwartek
💲 Bilet normalny: 55 zł, ulgowy: 35 zł

W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej zaprezentujemy wystawę o ludziach, którzy na zgliszczach starego świata próbowali zbudować swoje życie na nowo. Pozbawieni niemal wszystkiego – bliskich, społeczności, domu, stawali przed dramatycznym wyborem: zostać czy wyjechać? Było ich już niewielu – dziewięćdziesiąt procent polskich Żydów i Żydówek zginęło w Zagładzie. Na wystawie „1945. Nie koniec, nie początek” zobaczymy powojenną rzeczywistość oczami tych, którzy ocaleli.

Koniec czy początek?

W powszechnej świadomości II wojna światowa skończyła się w 1945 roku. Choć powinien być to czas euforii, dla Żydów i Żydówek zmagających się ze stratą oraz osamotnieniem to przede wszystkim moment podejmowania decyzji – co dalej?

Indywidualne historie

O dylematach i życiowych drogach polskich Żydów i Żydówek po wojnie opowiemy na wystawie, śledząc losy wybranych bohaterów i bohaterek. W indywidualnych biografiach odnajdziemy strategie radzenia sobie w nowej rzeczywistości: powroty, emigrację, próby odbudowy społeczności żydowskiej, aktywizm polityczny, życie w ukryciu. Dowiemy się m.in.: jak potoczyło się życie kilkuletniej Dory Zoberman, która straciła najbliższych jeszcze przed końcem wojny; jak poradził sobie kilkunastoletni Pinchas Bursztyn znaleziony po wyzwoleniu Auschwitz wśród zmarłych w dole z wapnem czy też jak wyglądała podróż do kraju z ZSRR rodziny Pertmanów.

Kto otworzy mi drzwi?

Jak czuli się ludzie powracający po traumatycznych doświadczeniach do swych miejscowości, by odkryć, że ich domy zostały już dawno zajęte, rzeczy zabrane, ślady po społeczności zatarte? W bruku ulicznym rozpoznawali macewy – żydowskie kamienie nagrobne, a w przedmiotach codziennego użytku przerobione fragmenty zwojów Tory. Przez polskich sąsiadów Żydzi i Żydówki witani byli z niechętną obojętnością, wrogością, często z agresją. Mimo wszystko zostawali. Wierzyli, że ich przyszłość w Polsce nie jest przesądzona i z determinacją podejmowali próby odbudowy swojej społeczności.

Na wystawie „1945. Nie koniec, nie początek” poznamy również losy osób, które wyjechały. Taką decyzję podjęła zdecydowana większość. W latach 1944–1946 Polskę opuściło ponad 200 tysięcy Żydów i Żydówek. Nie chcieli żyć na cmentarzu, nie wytrzymali poczucia osamotnienia oraz wiszącego w powietrzu niebezpieczeństwa związanego z wszechobecnym po wojnie antysemityzmem.

Trudną prawdę o rzeczywistości polskich Żydów i Żydówek po 1945 roku zobrazuje ikonografia, którą pokażemy na wystawie: zdjęcia, dokumenty, listy, ulotki, osobiste pamiątki. Oszczędna i sprzyjająca skupieniu scenografia ekspozycji pozwoli wydobyć z prezentowanych materiałów to, czego jej bohaterowie doświadczali na co dzień – świadomość pustki, niepewności, zagrożenia.

Inna perspektywa

Obcowanie z osobistymi świadectwami osób, które przetrwały Zagładę, to przejmujące doświadczenie i niełatwa lekcja historii. Na wystawie zmierzymy się z tym, co do tej pory pozostawało przemilczane, na uboczu wielkich narracji – z żydowską perspektywą końca wojny.

Wsłuchajmy się w ten głos, a może znajdziemy się bliżej odpowiedzi na pytania: co by się zmieniło, gdyby wyemigrowali wszyscy? Jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby Żydzi zostali?

Więcej informacji na stronie organizatora: link

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: co się dzieje w Warszawie, wydarzenia Warszawa, darmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.

📣 DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU 📣 Bądź częścią naszej społeczności 👉 dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie 🎊🎉 GRUPA OTWARTA – każdy może dodać wydarzenie!🫵 Wydarzenia Warszawa – Co, Gdzie, Kiedy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Wydarzenia Warszawa - Co, Gdzie, Kiedy?

Dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie - GRUPA OTWARTA - każdy może dodać wydarzenie!

Wydarzenia Warszawa

Pałac Kultury i Nauki - PKiN

Pałac Kultury i Nauki – najważniejsze atrakcje i wydarzenia w PKiN

Pałac Kultury i Nauki (PKiN) to nie tylko symbol architektury i historii miasta, ale także centrum różnorodnych atrakcji. Od zapierających dech w piersiach widoków po unikalne inicjatywy ekologiczne –...
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – atrakcje

Na szczycie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych ogrodów w Polsce, taras widokowy oferuje zapierające dech w piersiach widoki oraz możliwość zanurzenia się w naturze –...
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego – zbiory i atrakcje BUW

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, znana szerzej jako BUW odgrywa kluczową rolę w akademickim i kulturalnym pejzażu Warszawy. Jej imponujące zbiory, nowoczesna architektura oraz bogaty program wydarzeń przyciągają nie tylko studentów,...
wydarzenia warszawa - aktualne wystawy

Aktualne wystawy w Warszawie styczeń 2025 – czasowe i stałe

Warszawa, to miejsce, gdzie sztuka i kultura spotykają się na każdym kroku. Stolica oferuje niezwykle bogaty wachlarz wystaw.
wydarzenia warszawa - Beksiński w Warszawie

Beksiński w Warszawie. Wystawa stała obrazów Zdzisława Beksińskiego

Kolekcja 27 obrazów Zdzisława Beksińskiego dostępna jest w ramach ekspozycji stałej Muzeum, które można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00 oraz w soboty i niedziele od 12:00 do 16:00.
strony internetowe

Drmowe wydarzenia w Warszawie

Walentynki w warszawie - wydarzenia

Walentynki w Warszawie 2025 ♥️ atrakcje i wydarzenia w Warszawie

Walentynki w Warszawie 2025 to doskonała okazja, by celebrować miłość w sercu Polski. 14 lutego, dzień zakochanych, przynosi ze sobą mnóstwo wydarzeń i atrakcji.
wośp warszawa 2025 - program wydarzeń

33. Finał WOŚP 2025 w Warszawie – program wydarzeń, koncerty

W 2025 roku, podczas 33. Finału WOŚP, spotkamy się 26 stycznia na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. To nie tylko okazja, by wesprzeć szczytny cel, ale także prawdziwe święto...
Ferie w Warszawie 2025 - atrakcje i wydarzenia

Ferie zimowe w Warszawie 2025 | najciekawsze atrakcje i wydarzenia

Ferie zimowe w Warszawie, przypadające na okres od 3 do 16 lutego 2025 roku, to doskonały moment na zimowe przygody. SPRAWDŹ najciekawsze atrakcje i wydarzenia podczas ferii.
Świąteczny mapping Warszawa

Świąteczny mapping na Trakcie Królewskim

Pokazy video mappingu będą odbywać się w piątki, soboty i niedziele. W ten sposób będą mogli je zobaczyć mieszkańcy i turyści. Każdy pokaz będzie wyjątkowy ...
Koncerty Kolęd w Warszawie

Koncerty Kolęd w Warszawie 2024/2025

Koncerty Kolęd w Warszawie to tradycja i ulubione wydarzenie warszawiaków. W grudniu w Warszawie tradycyjnie jak co roku odbędą się koncerty kolęd, które wprowadzą was w świąteczny nastrój, oto...
patronitepatronite
pożyczki dla firm
agregaty prądotwórcze diesel