Muzeum Sztuki Nowoczesnej – program otwarcia

Oficjalne otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nastąpi 25 października. Przez dwa tygodnie zwiedzający będą mogli podziwiać bogactwo dzieł sztuki. W ramach wydarzenia odbędzie się ponad 100 wydarzeń, w tym liczne wystawy i spektakle, koncerty i wieczory filmowe.

25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na Placu Defilad. Powitalne zwiedzanie budynku – program wydarzeń otwartych dla wszystkich, potrwa trzy tygodnie i zapowie przyszłe wydarzenia w muzeum.

Oprócz prezentacji wybranych dzieł z kolekcji MSN, odbędą się w nim performansy, wydarzenia społeczno-edukacyjne, koncerty, wykłady oraz kolejna edycja Warszawskiego Festiwalu Budownictwa. Otwarte po raz pierwszy muzealna prasa i kino przygotują własne plany, jednocześnie realizowane będą różnorodne programy publiczne.

MSN - program otwarcia
MSN – program otwarcia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – program otwarcia:

1. Spotkanie z obywatelem artysty i przywitanie

Konferencja, organizowana po raz pierwszy w polskiej instytucji kultury, będzie otwarta dla osób pracujących w różnych dziedzinach sztuki, w różnych sytuacjach zawodowych, z różnymi poglądami na to, czym powinna być sztuka i jakie miejsce powinna zajmować w społeczeństwie.

– w ramach projektu „Wspólne Muzea”. Podczas Obywatelskich Spotkań Artystów zwracamy się bezpośrednio do warszawskich twórców i pytamy, w jaki sposób MSN może przyczynić się do poprawy ich sytuacji i lepszego zaspokojenia ich oczekiwań i potrzeb. Chcemy usłyszeć ich głosy i zrozumieć ich pomysły i sugestie działania. Jakub Depczyński, kurator programów publicznych w MSN, wyjaśnia, że ​​chodzi o wdrożenie rozwiązań, które ich zdaniem najlepiej przysłużą się całemu środowisku artystycznemu stolicy.

Cykl będzie miał dwie edycje: 25 października i 21 lutego

W pierwszym tygodniu otwarcia i funkcjonowania nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można zobaczyć kilka wielkoformatowych rzeźb i instalacji autorstwa polskich i światowych artystów, m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Sandry Mujingi i Cecilii Vicuña, a także kolejny warszawski Festiwal Muzyczny Festiwal otwiera hasło „Tough Love”. Muzeum pomiędzy rynkiem a pałacem.

– Nasze wydarzenie rozpoczniemy pokazem twórczości kobiet. Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powiedziała: „W ten sposób kontynuujemy światowy trend pracy nad zapomnianymi i pomijanymi artystami, zakrywania kolorem białych plam. Dlatego ta część kolekcji, którą zgromadziliśmy przez 20 lat, stanie się dla muzeum ważnym sygnałem, aby wspierać niedoceniane części świata sztuki i kontynuować poszukiwania brakujących postaci w historii sztuki. Efektem tych wydarzeń była między innymi: ogromna pośmiertna popularność Aliny Szapocznikow, której dzieło „Przyjaźń” nasza publiczność zobaczy w dniu otwarcia. Zaprezentujemy zatem dzieła historyczne, w tym wielkoformatowy Abakan Magdaleny Abakanovic, a także prace współczesnej artystki o międzynarodowych wpływach: Sandry Mukin z Demokratycznej Republiki Konga oraz chilijskiej ikony sztuki feministycznej Cecilii Vicuña. Wybrane prace doskonale odzwierciedlają także kontekst miejsca i wieloletnią obecność MSN na Placu Defilad, o czym będzie mowa podczas tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Budownictwa.

2. Warszawa w budowie 16. Twarda miłość. Muzeum pomiędzy rynkiem a pałacem

Podczas pierwszej edycji Warszawskiego Festiwalu Budownictwa Warszawski Festiwal Budownictwa przyglądał się kontekstowi budowy nowej siedziby MSN na Placu Defilad. W kolejnych latach kuratorzy i zaproszeni artyści w swoich pracach wielokrotnie podejmowali dialog z historią Pałacu Kultury i Nauki oraz otaczającymi go przestrzeniami. Wśród pytań zadawano m.in.: kto odzyska plac i czy w przypadku, gdy trafi on w ręce prywatne, będzie to miejsce przyjazne społecznie? Rozmawiali z działaczami miejskimi i władzami miasta o rodzaju przestrzeni publicznej wokół nowego gmachu MSN i przypomnieli, jak po 1989 roku życie miejskie w stolicy Polski animowało przestrzenie placu: wybudowano tu dworce autobusowe, parkingi, targowiska, lobby i punkty gastronomiczne . Plac wyróżniał się na tle zmian w pozostałej części okolicy, choć sprawiał wrażenie pustego miejsca. IX edycja Warszawskiego Festiwalu Budownictwa w 2017 roku w całości poświęcona była Placowi Diefilade, w momencie jego przekształcenia w centralny plac miasta.

Dziś na Placu Defilad widzimy ogromne muzeum z minimalistyczną fasadą z białego betonu, zlokalizowane pomiędzy wysokim Pałacem Kultury i Nauki ZSRR a centralnym kompleksem (zespołem budynków o długości 350 metrów) pomiędzy. Tym samym, po dwudziestu latach funkcjonowania jako muzeum nomadyczne, instytucja muzeum jest trwale połączona z otaczającym ją krajobrazem. Nowa siedziba MSN pod wieloma względami pokrywa się z teraźniejszością i historią, stając się punktem odniesienia dla programu „Twarda Miłość” 16. Warszawskiego Festiwalu Budownictwa.

3. Muzyka i performans, czyli kolaboracje polskie i międzynarodowe oraz performansy turnusowe

W ramach otwarcia nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w programie wydarzeń znajdzie się także przegląd polskiej sceny tanecznej na przestrzeni ostatnich 10 lat oraz wyjątkowa okazja do poznania architektury muzeum za pomocą ruchu, choreografii i choreografii. Praktyka performatywna. Zaproszeni do programu artyści zaprezentują dzieła znane polskiej publiczności (do których powrócimy po wielu latach), dzieła, które gościły w poprzednich lokalizacjach MSN, a także nowe projekty, których premiera będzie połączona z wernisażem. Budynek na Marszałkowskiej 103.

Kuratorzy z Kolekcji Kontakt będą odpowiedzialni za drugą falę spektakli podczas pierwszych dni działalności w nowej siedzibie MSN. Program przygotowany dla MSN obejmuje nie tylko performansy i akcje współczesnych artystów, ale także wystawę rekonstrukcji i performansów dwóch „kontrwydarzeń” Juliusa Kollera.

Zostaniecie także zaproszeni na spektakl Turnusa – Pokażcie, co potraficie!, spektakl, w którym wystąpić może każdy, jedynym ograniczeniem jest kino i motto – „The Show”.
Muzeum planuje także podkreślić architekturę budynku poprzez muzykę. Podczas weekendu otwarcia publiczność zostanie zaproszona na trzy koncerty światowej sławy artystów z Polski i zagranicy, których twórczość łączy popkulturę, sztuki wizualne, kulturę alternatywną oraz śmiałe eksperymenty ze stylami, gatunkami muzycznymi i ich stylami. własny obraz.

kolekcja MSN-U
kolekcja MSN-U

4. KINOMUZEUM

Otwarte pierwszego dnia funkcjonowania MSN KINOMUZEUM będzie miejscem spotkania kina niezależnego i eksperymentalnego z najciekawszymi zjawiskami kina głównego nurtu. Widzowie zobaczą europejskie filmy artystyczne, gatunkowe, artystyczne, dokumentalne i animowane, spotkają się z twórcami i porozmawiają o sztuce filmowej z ekspertami w teorii i praktyce filmoznawstwa. W programie kina nie zabraknie także bogatej kolekcji filmowej muzeum, archiwaliów i zbiorów osobistych artystów. Kino będzie kontynuować wieloletnią współpracę z festiwalami filmowymi i grupami artystycznymi, tworząc jednocześnie nowe kooperacje. Istotną część repertuaru stanowić będą także wydarzenia filmowe towarzyszące wystawie. KINOMUZEUM mieści się na pierwszym piętrze Nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wejście publiczne znajduje się w wieży kinowej, w północno-zachodnim narożniku budynku MSN.

Partnerem KINOMUZEUM jest firma E.ON Polska, która od wielu lat wspiera festiwale teatralne, muzyczne i kina plenerowe. Sponsoring Kina MSN to kolejny krok w rozwoju kulturalnym Warszawy, w który firma aktywnie się angażuje.

– Wsparcie Kina Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest kontynuacją zaangażowania E.ON Polska w promocję kulturalnego i wartościowego kina w stolicy. To także powrót do owocnej współpracy pomiędzy E.ON a MSN, co nas bardzo cieszy – komentuje Andrzej Modzelewski, Prezes Zarządu E.ON Polska. – Nasza firma od wielu lat utrzymuje bliskie relacje ze społecznością lokalną Warszawy. Nasza chęć uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych jest nie tylko doskonałym źródłem inspiracji, ale także wzmacnia więzi społeczne. Wartości te są ważne zarówno dla kultury, jak i dla energetyki. Szczególnie w okresach przejściowych. Dodał, że tak jak elektryczność oświetliła nasze domy i miasta, tak filmy oświetliły nasze umysły, przynosząc nowe pomysły i perspektywy.

5. Edukacja i IV edycja programu „Forma podstawowa”.

Pierwszymi gośćmi nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będą dzieci. Po zakończeniu budowy uczniowie będą mogli nie tylko wziąć udział w oprowadzaniach i warsztatach kreatywnych, ale także w kolejnej specjalnej edycji kursu „Formy podstawowe”. Jej finałem będzie wystawa sztuki współczesnej przygotowana przez najmłodszych uczestników.

Celem formatu podstawowego jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół podstawowych, zapewnienie uczniom możliwości tworzenia własnych prac i wystaw, a także rozwijanie umiejętności kreatywności, współpracy i krytycznego myślenia. Projekt zdobył drugą nagrodę w kategorii „Proces twórczy” podczas Warszawskich Nagród Kulturalnych i Edukacyjnych oraz był nominowany do Międzynarodowej Nagrody za Wybitną Praktykę Muzealną przyznawaną przez CIMAM, globalną sieć ekspertów w dziedzinie muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Opracowanie „Form Niezbędnych” było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Edukacyjnej. Romana Czernecki zostaje Partnerem Edukacyjnym w MSN Warsaw. Fundacja od lat działa na rzecz budowy silnych, zdrowych demokracji, które będą w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom. Fundacja w swoich działaniach skupia się na edukacji opartej na wolnym duchu, opartej na empatii, samodzielnym krytycznym rozumowaniu i budowaniu poczucia odpowiedzialności wobec wspólnoty, której kluczowym elementem jest edukacja kulturalna. Dla muzeum współpraca merytoryczna i programowa z fundacją jest ważnym krokiem w realizacji naszej misji edukacyjnej.

6. Książka otwierająca MSN

I wreszcie, co nie mniej ważne, MSN Publishing przygotowuje specjalne publikacje na jesienne otwarcie nowej siedziby. Książka „Formy przyjaźni” antropologa architektury i urbanistyki Michała Murawskiego. Muzeum na Placu, oprócz artykułów autora, zawiera także wywiady z: wspólnie z architektem budynku Thomasem Phiferem, krytykiem architektury Deyanem Sudjićem, urbanistką Marleną Happach oraz osobami z Solidarnego Centrum Kultury „Słonecznik”. Książka ukaże się w języku polskim i angielskim. Drugą pracą wydaną z okazji ukończenia siedziby będzie album fotograficzny autorstwa fotografki Marty Ejsmont, która na przestrzeni lat dokumentowała proces budowy MSN, który będzie niezwykłym artystycznym zapisem tego, jak powstawał nowy gmach muzeum.

Partnerzy MSN, czyli nowa i stara współpraca

Siłą i misją muzeum jest budowanie dobrych, trwałych relacji. MSN nawiązuje partnerstwa w wielu obszarach swojej działalności, mające na celu wzmocnienie instytucji oraz realizację jej misji i celów. Pozwala nam to zbudować projekt przystępny i otwarty dla szerokiego grona odbiorców, jednocześnie tworząc synergię pomiędzy różnymi grupami społecznymi i kontekstami. Zaplanowane na 25 października otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie byłoby możliwe bez wsparcia stolicy Warszawy i jej wieloletnich partnerów: Ernst & Young – Patrona Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz DZP – Partner prawny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nowa odsłona muzeum na Diefiladeplatz oznacza także nową współpracę. Partnerami strategicznymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie są marki Audi i Invest Komfort.

“Z MSN-em łączą nas odwaga w działaniu i myśleniu oraz wiara w przyszłość przy jednoczesnym szacunku dla przeszłości i otaczającego nas świata. Sztuka od zawsze wynika z rzucania wyzwania zastanym normom i ograniczeniom, z potrzeby wyrażania własnego zdania bez kompromisów oraz przesuwania kolejnych granic. Właśnie takie prekursorskie formy ekspresji cenimy najbardziej – widać to w naszym designie, na który kładziemy równie silny nacisk, co na nowe technologie. Wspólne działanie z MSN-em wydawało się więc absolutnie naturalne – powiedział Łukasz Zadworny, Dyrektor marki Audi w Polsce.”

“Rozumiemy rolę artystów we współczesnym świecie. Wspieramy edukację artystyczną oraz dialog, do którego prowokują twórcy. Stąd decyzja o współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obejmujemy patronatem zarówno działalność, jak i otwarcie nowej siedziby Muzeum. Cieszymy się, że będziemy częścią tegorocznego ważnego wydarzenia kulturalnego w Polsce. Każdy z naszych projektów deweloperskich powstaje z myślą o tym, jak będzie rezonować ze społecznością, miastem, kulturą, czy istniejącą architekturą. Dlatego patronatem obejmiemy również ścieżki architektoniczne i edukacyjne – powiedział wiceprezes zarządu Invest Komfort, Michał Ciomek.”

Więcej informacji na stronie organizatora: link

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Warszawa - Stare Miasto, Starówka

Tajemnice Starego Miasta – wieczorny spacer

📅 Data: czwartek, 17 października 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kolumna Zygmunta 💲 Udział w wydarzeniu...
wydarzenia-warszawa-zajęcia

Inkluzywne flamenco | Bezpłatne zajęcia

📅 Data: czwartek, 24 października 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Północ, ul. Władysława Skoczylasa 10/12 Flamenco to...
wydarzenia warszawa_festiwal światła

XII Królewski Festiwal Światła 2024

📅 Data rozpoczęcia: sobota, 19 października 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00 📅 Data zakończenia: niedziela, 20 października 2024 📌 Miejsce: Warszawa -...
wydarzenia-warszawa-wystawa

Irena Kalicka RZEŹ NIEWINIĄTEK

📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 26 września 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00 📅 Data zakończenia: sobota, 9 listopada 2024 📌 Miejsce: Warszawa...
Tramwaj-do-Wilanowa_Spacerowa_fot.-Tramwaje-Warszawskie (1)

Zbliża się zakończenie robót drogowych na ulicy Spacerowej

Trasa tramwajowa do Wilanowa dobiega końca, podobnie jak budowa ulicy Spacerowej. Ta przebudowana droga nabierze teraz ostatecznego...
Placówka dla osób w kryzysie bezdomności

Na Targówku powstanie placówka dla osób w kryzysie bezdomności

Na Targówku powstanie ośrodek dla bezdomnych. Obiekt będzie składał się z całodobowego schroniska oraz zajazdu dla 150...