Przeszedł 4265 km szlakiem Pacific Crest Trail w USA. Polak tego dokonał!

4265 kilometrów! Taką właśnie odległość pokonał Piotr Effler, który w tym roku, przemierzył Stany Zjednoczone od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą. Polak szedł szlakiem Pacific Crest Trail – jednym z trzech najdłuższych szlaków pieszych USA. W tle jego wędrówki – akcja charytatywna.

Rozpoczęcie wędrówki: Campo , 10 kwietnia 2024

Zakończenie wędrówki: Manning Park, 16 sierpnia 2024

Czas przejścia: 128 dni

Relacje wideo z wyprawy Piotra Efflera znajdziecie na Instagramie: https://www.instagram.com/ugryzzycie/

Szlak Pacific Crest Trail rozpoczyna się w Campo – w małym, amerykańskim miasteczku w okolicach San Diego, na granicy z Meksykiem, a kończy w Manning Park na granicy USA z Kanadą. Linia szlaku Grzbietu Pacyficznego biegnie przez trzy stany USA – Kalifornię, Oregon i Waszyngton oraz siedem parków narodowych. Wędrowcy przechodzą przez strefę pacyficzną Kordylierów Środkowych: Góry Nadbrzeżne, Sierra Nevada i Góry Kaskadowe. Na całej długości szlaku panują różne warunki klimatyczne. Na południu – trasa piesza biegnie przez kalifornijskie pustynie oraz wysokie góry, na północy zaś przez gęste lasy Oregonu i Waszyngtonu.

Fot. Piotr Effler – pod Forester Pass. Oczekiwanie na poranny atak na przełęcz.

„Pomysł na szlak przyszedł do mnie w 2016 roku, gdy wróciłem z pierwszej samotnej wyprawy do Peru. W telewizji obejrzałem film „Dzika Droga” z Reese Witherspoon w roli głównej. Aż 7 lat czekałem na odpowiedni moment, w którym będę mógł na 5 miesięcy rzucić pracę i udać się w tą wspaniałą podróż. Gdy idę w góry czuję, że naprawdę żyję. Właśnie dlatego, Sierra Nevada była moim ulubionym odcinkiem Pacific Crest Trail” – przyznaje Piotr Effler.

Mimo że szlak Pacific Crest Trail nie wymaga od wędrowców korzystania ze sprzętu wspinaczkowego – lin, uprzęży i haków, to trasa jest wymagająca. Piotr Effler przechodził pod czterotysięcznikami, pokonywał strome przełęcze górskie i przejścia rzeczne, a także sprawdzał wytrzymałość swojego organizmu w różnych temperaturach.

“Najtrudniejsze chwile na szlaku to te w Sierra Nevada, w których moje stopy ciągle pozostawały mokre. Powodem tego, były liczne dzikie przejścia rzeczne bez mostów i bez kładek. Przed Sierrą również miałem ciężką sytuację. Zostałem sam na szczycie Baden-Powell (2867 m. n.p.m.) w czasie sztormu śnieżnego. Musiałem zejść z tej góry na dziko, najpierw idąc 5 mil granią, a potem brodząc w głębokim śniegu i często się ześlizgując.”

Najwyższym punktem Pacific Crest Trail jest Forester Pass (4017 m n.p.m)  – przełęcz znajdująca się na grzbiecie górskim Kings-Kern Divide – który okazał się również wymagającym punktem na drodze podróżnika.

„Najbardziej ekscytującym momentem na szlaku był dla mnie ten, w którym atakowałem Forester Pass i  Kearsarge Pass. Poprzedniego dnia, dotarłem pod Forester Pass wieczorem. Musiałem zanocować na jedynej w pobliżu nieośnieżonej skale. Nie było miejsca na rozstawienie namiotu, dlatego kempingowałem w stylu cowboy camping ( w śpiworze pod gołym niebem). W nocy kilka razy się budziłem, bo w około mnie grasowały szczury łaknące soli znajdującej się na moim ubraniu, skarpetkach i butach. Za każdym razem, gdy otwierałem oczy, widziałem rozgwieżdżone niebo. To pozwalało zapomnieć o tym, że było bardzo zimno.” – mówi podróżnik.

Idąc szlakiem Pacific Crest Trail, Piotr Effler wspierał organizację Szerpowie Nadziei, która pomaga osobom niepełnosprawnym zdobywać polskie szczyty górskie. Aby regularnie organizować wyprawy z osobami niepełnosprawnymi potrzebne jest wsparcie finansowe. Na Instagramie Piotra znajdziecie link do zbiórki, gdzie możecie wspomóc akcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Hostessy na Targach Świątecznych – klucz do sukcesu Twojego...

Targi Świąteczne to wyjątkowy czas, kiedy miasta i miasteczka ożywają dzięki kolorowym i urokliwym stoiskom, zapachom świątecznych...

Dlaczego obuwie robocze jest takie ważne w pracy?

W wielu miejscach pracy buty robocze mają duże znaczenie, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo i komfort, co jest szczególnie...

W jaki sposób poradzić sobie z brudnymi ściankami działowymi...

Ścianki działowe w biurze są praktycznym rozwiązaniem. Jednak z czasem, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu,...

Dlaczego nie warto dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do pracy?

Wiele osób podejmuje się pracy daleko od domu. Choć niektórzy z nich uważają to za konieczność, to...

W jakich przypadkach zwrócić się do urologa po wakacjach?

Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i beztroski, ale niestety nie zawsze udaje się wrócić z urlopu w...

Bezpieczeństwo pracy wózków widłowych Linde

Praca w magazynach, halach produkcyjnych oraz w wielu innych miejscach, gdzie transport i składowanie towarów odgrywają kluczową...