Warszawska Noc Fotografii – 7 lipca

Muzeum Warszawy już po raz drugi zaprasza na Warszawską Noc Fotografii. W niedzielę 7 lipca w różnych lokalizacjach Starego Miasta odbędą się wystawy prezentujące urzekające prace fotografów z kraju i zagranicy. Dodatkowo odbędą się projekcje filmów, które poprawią ogólne wrażenia.

Na tegoroczne pokazy zaplanowano sześć lokalizacji: siedziba Muzeum Warszawy, Muzeum Rynku Starego Miasta w Warszawie, ZPAF, Lengrenówka (warsztat Muzeum Karykatury), Fundacja Sto Pociech i Fundacja Alina.

Widzowie będą mogli zobaczyć szereg urzekających pokazów wizualnych, w tym między innymi: arcydzieła wykonane przez cenionych fotografów związanych z renomowaną agencją fotograficzną Magnum, starannie dobraną kolekcję zdjęć wykonanych przez Filipa Springera, kultową kreację filmową Man Raya , wybór hipnotyzujących zdjęć z cenionego festiwalu fotografii w Arles – największego tego typu w Europie oraz urzekających projektów wybranych z konkursu City to Live, obejmującego najciekawsze debiuty. Kilka wystaw przyjmie podejście site-specific, płynnie integrując architektoniczne i charakterystyczne cechy lokalizacji Starego Miasta, takie jak urzekające projekcje na budynkach.

Spotkania z fotografią w samym sercu Starego Miasta

Noc Fotografii rozpocznie się o godzinie 19:30. w sercu Starego Miasta, gdzie w Muzeum Warszawy odbędzie się spotkanie skupione wokół książki „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy fotografii 1839-1989: Antologia”. Podczas tego wydarzenia dołączą do nas Witold Kanicki, Dorota Łuczak i Maciej Szymanowicz.

Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu Man Ray „Powrót do rozumu”, przełomowego dzieła, które wyróżnia się mianem inauguracyjnego, legendarnego dzieła tego awangardowego artysty.

Gdy w ciepły lipcowy wieczór zajdzie słońce, Muzeum Warszawy zaprezentuje urzekające prace siedmiu utalentowanych fotografów, którzy zwyciężyli w konkursie fotograficznym Miasto dla Mieszkania. To niezwykłe wydarzenie, organizowane przez Centrum Fotografii, odbędzie się tuż przed siedzibą muzeum, na tętniącym życiem Rynku Starego Miasta. Prezentowane fotografie będą eksplorować wieloaspektowy charakter mieszkalnictwa w stolicy, zagłębiając się w sferę mieszkań społecznych, publicznych, prywatnych i osobistych. Wśród wyróżnionych znaleźli się Viktoria Adamova, Zbigniew Brzozowski, Krystian Furman, Anita Walczewska, a także wybitne osobistości z udokumentowanym doświadczeniem w tej dziedzinie: Sayam Ghosh, Anna Hornik i Damian Lemański.

Archiwum Rewitalizacji, mieszczące się na Placu Zamkowym w siedzibie Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), prezentuje wyselekcjonowaną kolekcję fotografii Filipa Springera z projektu Shutters. To wspólne przedsięwzięcie z Muzeum Pragi Warszawskiej skupia się na dokumentowaniu przemian zachodzących w regionach objętych programem rewitalizacji, a konkretnie na Pradze, Kamionku, Targówku i Grochowie.

O godzinie 21:00 ściany Lengrenówki, pracowni Muzeum Karykatury przy ulicy Brzozowej, ożyją fascynującą ekspozycją fotografii z cenionych zbiorów Muzeum Warszawy. Ten wyjątkowy montaż pozwoli spojrzeć na Powstanie Warszawskie oczami dwóch utalentowanych artystów. Sylwester „Kris” Braun, znany jako najwybitniejszy fotograf powstania, zaprezentuje swoje mocne zdjęcia obok prac Ewy Faryaszewskiej, obiecującej malarki warszawskiej ASP. Nie przegap tej niezwykłej wystawy.

W Warszawie Fundacja Sto Pociech będzie gospodarzem specjalnej wystawy zdjęć z renomowanego festiwalu Rencontres de la photographie w Prowansji. Na tym najstarszym tego typu festiwalu w Europie prezentowane są najlepsze projekty fotograficzne minionego roku. Wystawa odbędzie się w dawnym kinie przy ul. Freta, dzięki której uczestnicy Nocy Fotografii w Warszawie już dzień po zakończeniu festiwalu mogą obejrzeć wyselekcjonowaną selekcję tegorocznych fotografii festiwalowych.

W Fundacji Alina, dawnej pracowni Aliny Szapocznikow, na ekranie zaprezentowane zostaną prace czterech dokumentalistów z pierwszego w historii stowarzyszenia polskich fotografek. Wśród wyróżnionych fotografów znajdują się Anna Hartman, Małgorzata Adamczyk, Małgorzata Śmieszek i Marzena Hans.

Dla tych, którzy szukają kompleksowego harmonogramu, na stronie internetowej Muzeum Warszawy można znaleźć szczegółowy program zwiedzania.

Źródło: um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Warszawa info co dzień aktualne wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Śledź na bieżąco wydarzenia Warszawa, aktywna Warszawa, Warszawa atrakcje dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Nowe mieszkania na Pradze-Północ mają już swoich lokatorów

Zakończyła się kolejna inwestycja mieszkaniowa w Warszawie. 186 mieszkań jest już zasiedlanych przez lokatorów w budynku przy...
palma w warszawie

Palma będzie miała nowego właściciela

Najsłynniejsza palma w Polsce będzie własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niebawem jedna z najbardziej lubianych warszawskich instalacji artystycznych...
pge-narodowy

Gala sportów walki na PGE Narodowym

W sobotę, 31 sierpnia, na PGE Narodowym obędzie się gala FAME 22: Ultimate. Na stadion najsprawniej dowiezie...

SBM FFestival 2024 na terenie AWF

Trzy imprezy masowe na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego przy ul. Marymonckiej 34 w okresie 29.08-1.09.2024...
zielona warszawa

Zieleń zamiast betonu

1500 metrów kwadratowych betonu, które Zarząd Zieleni Warszawskiej planuje usunąć z przestrzeni miejskiej w tym roku. Pierwsze...
darmowe żłobki warszawa

Program darmowych żłobków w Warszawie

Od 1 października zmieni się sposób finansowania opieki nad dziećmi w przedszkolach. Jest to związane z wdrożeniem...