Najlepsze studia magisterskie w Warszawie według ekspertów: jakie kierunki warto rozważyć?
1. Studia prawnicze – zostań prawnikiem
Wiele uczelni oferuje studia prawnicze. Nie powinno to szczególnie dziwić, gdy uwzględni się fakt, że to kierunek od lat cieszący się ogromną popularnością wśród maturzystów. Widzisz się w roli radcy prawnego lub adwokata? W tym przypadku nie ma drogi na skróty – musisz ukończyć studia prawnicze. Możesz uczęszczać na studia prawnicze zaocznie lub dziennie, a niektóre uczelnie umożliwiają też studiowanie online.
Jeżeli planujesz studiować prawo, wybór uczelni jest kluczowy. Chociaż każda szkoła prawnicza realizuje podobny program, to nie wszystkie w takim samym stopniu łączą teorię z praktyką. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji proponuje dodatkowo:
- studia w 3,5 roku zamiast 5 lat – możesz skrócić czas nauki nawet o 1,5 roku, a zatem również szybciej niż rówieśnicy rozpocząć aplikację;
- przedmioty, które są związane jedynie z kierunkiem studiów – w ten sposób nie tracisz czasu na zgłębianie zagadnień, które nie przydadzą Ci się w przyszłości;
- wybór przedmiotów fakultatywnych – możesz rozwijać swoje zainteresowania, np. wybrać prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne czy prawo nieruchomości.
2. Bezpieczeństwo wewnętrzne – pracuj w służbach
Rozwój technologii to nie tylko ogromne możliwości, ale również liczne zagrożenia. To jeden z powodów, dla których w ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów m.in. od cyberbezpieczeństwa. Ale nie tylko. Służby mundurowe poszukują absolwentów specjalizujących się w wykrywaniu i ściganiu przestępstw (w tym w zakresie przestępczości zorganizowanej), zarządzaniu kryzysowym czy przygotowaniu obronnym. Jeżeli szukasz stabilnej pracy, w której każdego dnia będziesz rozwijać swoje umiejętności, to rozważ kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne.
W zależności od uczelni studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne są dostępne jako jednolite studia magisterskie lub studia I i II stopnia. Wybór studiów I stopnia zapewnia większą elastyczność. Gdyby okazało się, że bezpieczeństwo wewnętrzne nie do końca jest tym, czym chcesz się zajmować, na studiach II stopnia możesz zmienić specjalizację.
3. Administracja europejska – wybierz karierę za granicą
Uczysz się języków obcych i rozważasz wyjazd za granicę? Perspektywicznym kierunkiem studiów jest też administracja europejska. W przypadku tego kierunku – podobnie jak z bezpieczeństwa wewnętrznego – możesz ukończyć jednolite studia magisterskie lub zdecydować się na 3-letnie studia I stopnia. Unijne instytucje wciąż szukają wykwalifikowanych pracowników, którzy znają różne języki obce. Staż w jednej z takich instytucji stanowi istotną przewagę podczas poszukiwania pracy na terenie Polski.
Zatrudnienie w unijnych instytucjach to:
- praca w wielokulturowym i wielojęzycznym środowisku – jeżeli jesteś osobą otwartą, z pewnością się w nim odnajdziesz;
- atrakcyjne wynagrodzenie – urzędnicy instytucji unijnych mogą liczyć na wysokie pensje i dodatkowe benefity;
- duże możliwości rozwoju – możesz również rozwijać się w dziedzinach, które Cię interesują.
Planujesz pracę w służbach lub administracji? Wciąż możesz zdecydować się na studia prawnicze – aplikacja nie jest obowiązkowa i wystarczy, że uzupełnisz wiedzę na studiach podyplomowych.