W tym roku Warszawa obchodzi 70. rocznicę powstania Starówki. Przez trzy dni zostanie zorganizowanych 70 różnych wydarzeń dla całych rodzin – koncerty, przechadzki, warsztaty artystyczne i filmowe, spotkania, wystawy, gry miejskie, zabawy taneczne i urodzinowy toast. Jest to pierwsze tak okazałe wspólne obchodzenie rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta.
22 lipca 1953 roku oddano do użytku Plac Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Pomimo tego, że prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, ta data jest symbolicznym zakończeniem pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, ale także całej Warszawy. Obecnie ważna miejska rocznica staje się punktem wyjścia do wspólnego celebrowania historii Warszawy oraz świętowania tego, jak wygląda dzielnica obecnie i jak wiele ma do zaoferowania mieszkańcom miasta.
Trzy duże instytucje kultury – Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury – postanowiły zaprosić do współpracy kilkadziesiąt miejsc działających na Starym Mieście i w jego okolicach, aby razem pokazać Starówkę z jak najlepszej strony. Przed Muzeum Warszawy stanie wspólny stół, który powstał w ramach projektu Plac Defilad, współfinansowanego przez m.st. Warszawa, a przez ostatnie lata ożywiał plac przed PKiN. To przy stole odbędzie się część zaplanowanych wydarzeń, między innymi warsztaty, toast urodzinowy i sąsiedzkie śniadanie dla mieszkańców i mieszkanek. Drewniany, dwudziestopięciometrowy stół pozostanie na Rynku Starego Miasta na dłużej.
Przewidziane atrakcje
Przez trzy dni od 21 do 23 lipca na Starym Mieście i w pobliskim obszarze odbędą się występy muzyczne, przechadzki, zajęcia artystyczne i filmowe, spotkania, ekspozycje, zabawy miejskie, imprezy taneczne. Stary Rynek ujawni swoje tajemnice, niedostępne na co dzień zakamarki, otworzy ukryte w podwórkach ogródki.