przeciętnego wynagrodzenia w całej gospodarce. Specjaliści IT mogli przebierać w ofertach pracy, szukając najlepszej. Jednak pod koniec ubiegłego roku mogliśmy zauważyć wstrzymanie niektórych projektów. Dlaczego?
Jak wyglądają projekty w tym roku w liczbach?
Firma Awareson przeprowadziła w lutym 2023 roku badania, z których wynika, że firmy z branży IT zachowują pewnego rodzaju ostrożność. Ponad 41% liderów i specjalistów HR, którzy wzięli udział w badaniu zakłada, iż liczba projektów w tym roku nie zmieni się w porównaniu z poprzednim – tylko 37% przewiduje zwiększenie ich ilości. Niecałe 12% ankietowanych przyznało, że liczba projektów w tym roku ulegnie zmniejszeniu, a reszta nie jest w stanie określić sytuacji.
Zatrudnienie w branży IT w 2023 roku
Większość ankietowanych planuje rozbudować swoje zespoły, a zwolnienia dotyczą co szóstej firmy. Kto planuje zredukować etaty? W większości są to duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób, firmy z branży e-commerce i FMCG. Wymuszona rotacja będzie jednocześnie szansą na zatrudnienie nowych talentów.
Jakich specjalistów szukają firmy?
Najwięcej ofert pracy będzie dotyczyła programistów. Następnie poszukiwani będą eksperci od infrastruktury – w tym oczywiście inżynierowie zarządzania i DevOps – oraz architekci. Przedsiębiorstwa będą się również rozglądać za specjalistami od analizy danych i bezpieczeństwa.
Niestety nie każdy będzie tak bardzo rozchwytywany. Tak – zapotrzebowanie na specjalistów jest duże, jednak firmy są ostrożne. Większość z nich deklaruje, że będą zatrudniać w dużym stopniu expertów, seniorów i midów.
A co ze zwolnieniami? Niestety w firmach, które planują zwolnienia najbardziej narażeni na zwolnienia będą developerzy – głównie Ci z niewielkim doświadczeniem oraz testerzy. O swoje stanowisko mogą zacząć się także obawiać twórcy interfejsów i infrastruktury. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że im większe doświadczenie pracownika, tym mniejsza szansa na zwolnienie.
Jak natomiast wyglądają wynagrodzenia w branży IT?
Nie dało się nie zauważyć ogromnego wzrostu stawek specjalistów IT. Można się spodziewać, że również i w tym roku wynagrodzenia będą rosły, jednak większość firm, które podwyżki planuje, nie zakłada, iż będą one większe niż 10%.
Zwolnienia kontra zatrudnienia – jak nie przeszacować zatrudnienia?
Dorota Andrzejewska, Head of Recruitment & Client Experience w Awareson wymienia pięć głównych czynników, które mówią jak podchodzić do zatrudnienia w sektorze IT. Należą do nich:
- Weryfikacja projektów – w czasie planowanego zatrudnienia nowych pracowników, należy zacząć od analizy projektów pod względem priorytetów i ich pewności realizacji.
- Mapowanie kompetencji – należy zastanowić się i określić jak wypadają nasi pracownicy na tle innych osób – czy zwolnienia na pewno są potrzebne?
- Rekrutacja wewnętrzna – dobrze jest dać możliwość swoim obecnym pracownikom na przebranżowienie się.
- Strategia zatrudnienia z zewnątrz – należy zadbać o jakość rekrutacji, która będzie przeprowadzana w firmie.
- Wybór formy zatrudnienia – dobrze jest przeanalizować nasze zaplecze finansowe i długofalowość projektów – dzięki temu dostaniemy informację na temat tego na jaką umowę najlepiej będzie zatrudnić danego pracownika.