Przydomowe oczyszczalnie ścieków to od wielu lat jeden z najlepszych sposobów na odprowadzenie nieczystości zgodnie z prawem i w ekologiczny sposób. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego systemu na własnej działce. Przy planowaniu inwestycji trzeba jednak wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym uwzględnić minimalne wymagane odległości. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiedniego planu działania oraz projektu, w którym uwzględni się wszelkie kluczowe elementy. Sama oczyszczalnia składa się przede wszystkim z rur oraz zbiornika, ale bardzo ważne jest to, aby została zamontowana z należytą starannością oraz zgodnie z przyjętymi standardami.
Na czym polega praca przydomowej oczyszczalni?
Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków działa tak naprawdę na tych samych zasadach. Oczyszczalnie tego typu stanowią przepływową instalację, co w praktyce oznacza, że nieczystości, jakie trafiają do tego systemu są neutralizowane, a następnie oczyszczone ścieki, już w postaci wody, zostają odprowadzone do środowiska naturalnego. Można wykorzystać je też np. przy podlewaniu lub do napełnienia oczka wodnego, wszystko zależy od możliwości technicznych i rodzaju oczyszczalni. Jeśli chodzi o to ostatnie, wyróżniamy np. przydomowe oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, ale także z osadnikiem gnilnym, roślinne, piaskowe oraz najbardziej zaawansowanie – instalacje biologiczne.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków a przepisy
Przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą być instalowane z uwzględnieniem przepisów polskiego prawa, w tym w szczególności tych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To właśnie tam znajdziemy normy, które stanowią, jaka powinna być minimalna odległość oczyszczalni m.in. od źródła wody pitnej (30 metrów), rur wodnych (min. 1,5 m), kabli telekomunikacyjnych (min. 1 m), przyłącza gazowego (min. 3 m) czy drzwi zewnętrznych lub okien budynków (min. 5 m). Jeżeli chodzi natomiast o wymaganą odległość instalacji od granicy działki, ciągu pieszego albo drogi, to wynosi ona co najmniej 2 m i powinna być liczona od krawędzi włazów rewizyjnych oraz wszystkich wywiewek.
Budowa oczyszczalni – na co uważać?
Wybór i montaż przydomowej instalacji nie jest więc tak prosty, jakby się mogło wydawać, ale posiadając choćby podstawową wiedzę, każdy jest w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem. Przy wyborze konkretnej oczyszczalni trzeba wziąć pod uwagę metraż działki, stan gleby, poziom wód gruntowych, jak i ogólne warunki terenowe. Następnie kluczową kwestią jest optymalna wydajność systemu, a duży wpływ na ten parametr ma to, ile osób będzie korzystać z kanalizacji. Im więcej mamy domowników, tym większy powinien być zbiornik, w którym odbywa się proces oczyszczania ścieków. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, warto zwrócić się po poradę do fachowców, którzy zajmują się tym na co dzień.