Idą podwyżki prądu. To efekt wprowadzenia nowych taryf i opłat. Niestety są one nieuniknione. Jak postępować, by zużywać prąd bardziej odpowiedzialnie, a co za tym idzie – płacić za niego mniej? W artykule przedstawiamy 5 sposobów, które pozwolą zaoszczędzić na prądzie.
#1 Sprzęt o najwyższej klasie energetycznej
Mimo że podwyżki prądu są nieuniknione, my jako użytkownicy energii elektrycznej mamy ogromny wpływ na to, ile go zużyjemy i w efekcie, ile za niego zapłacimy. Jednym ze sposobów oszczędzania na prądzie jest zakup sprzętów AGD oraz RTV o najwyższej klasie energetycznej. Klasa energetyczna to nic innego, jak wskaźnik, który informuje nas, ile kilowatogodzin przypuszczalnie używa dany sprzęt w ciągu roku. Kwestie te regulują m.in. unijne dyrektywy. Każdy z producentów jest zobowiązany podawać klasę energetyczną urządzenia, które wypuszcza na rynek. Od 1 marca 2021 roku pojawiły się nowe etykiety energetyczne – A, B, C, D i G. Sprzęt najwyższej dotąd klasy energetycznej klasy A+++ odpowiada obecnie klasie C. Podsumowując, najmniej prądu zużywają sprzęty oznaczone klasą C, a najwięcej klasą G. Klasy A i B są zarezerwowane dla urządzeń, które powstaną dopiero w przyszłości. Niezależnie więc od tego, czy planujemy zakup lodówki, telewizora czy żarówki warto zwracać uwagę na etykiety energetyczne.
Równie ważne, co etykiety energetyczne, jest ustawienie sprzętu. Otóż wydatek energetyczny zmienia się pod wpływem niekorzystnego ustawieniu. Co to w praktyce oznacza? Najłatwiej jest to wytłumaczyć na przykładzie lodówki. Ponieważ podstawowym zadaniem, które spełnia lodówka, jest chłodzenie produktów spożywczych, jeśli ustawimy ją w miejscu nasłonecznionym albo blisko innego źródła ciepła (np. piekarnika), jej pobór energii może się zwiększyć ze względu na większą pracę, jaką musi wykonać agregat, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.
#2 Wyłączniki czasowe do gniazd elektrycznych
W optymalizacji kosztów energii elektrycznej w gospodarstwie domowym pomóc mogą specjalne wyłączniki czasowe do gniazd elektrycznych. Dzięki tym prostym urządzeniom można wygodnie sterować czasem pracy sprzętów pobierających większą moc. Ich główne zadanie polega na włączeniu lub wyłączeniu podpiętych odbiorników elektrycznych o wcześniej określonych godzinach. Programator czasowy pozwala zautomatyzować włączanie i wyłączanie różnych sprzętów, na przykład pralki, zmywarki czy bojlera elektrycznego. Włączniki czasowe dostępne są w wielu różnych opcjach. Różnią się m.in. sposobem montażu, liczbą programów, a także rodzajem urządzeń, z którymi współpracują.
#3 Zintegrowane czujniki ruchu
Czujniki ruchu to kolejni sprzymierzeńcy w obniżeniu rachunków za prąd. Sprawdzą się one przede wszystkim w tych pomieszczeniach, które używane są sporadycznie, przez określony czas w ciągu dnia (klatki schodowe, piwnice, warsztaty, kuchnie, biura). Najpopularniejsze na rynku i najczęściej wybierane są czujniki generujące mikrofale (w ilości całkowicie nieszkodliwej) lub promieniowanie podczerwone. Czujniki ruchu wykorzystuje się przede wszystkim do zautomatyzowania włączania i wyłączania oświetlenia. Czujnik aktywuje się jedynie wtedy, gdy w zasięgu jego działania znajduje się ruchomy obiekt. Jeśli w pomieszczeniu, w którym taki czujnik ruchu został zamontowany, nikomu nie ma, światło zostanie samoczynnie wyłączone.
#4 Energooszczędne żarówki LED
W celu uzyskania jeszcze większych oszczędności warto zastanowić się nad wymianą wszystkich żarówek w domu na energooszczędne żarówki LED-owe. Mimo że żarówki LED są droższe od tych tradycyjnych, koszty ich zakupu zwrócą nam się błyskawicznie. Zużywają nawet o 90% mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. W dodatku deklarowany czas działania tego typu żarówek jest wielokrotnie dłuższy w stosunku do tradycyjnych żarówek. Aby jednak żarówki LED faktycznie przełożyły się na zmniejszenie rachunków, trzeba ostrożnie podchodzić do kwestii ich zakupu – przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc żarówki, strumień świetlny oraz barwę światła.
#5 Listwy zasilające jako sposób oszczędzania na prądzie
Listy zasilające to kolejna, dobra propozycja, aby zaoszczędzić na prądzie. Każdego dnia używamy wiele urządzeń, które po podłączeniu do sieci, zużywają energię zarówno jak są używane, jak i w stanie spoczynku. Mimo że pobór w stanie czuwania jest niewielki, to po zsumowaniu liczby urządzeń w domu lub w biurze może on stanowić nawet kilkanaście procent rachunku. Dzięki zastosowaniu listew zasilających wszystkie urządzenia w danym pomieszczeniu będą skupione wokół siebie (np. komputer, drukarka, skaner, głośniki). Za pomocą jednego przycisku będzie można je wyłączyć od prądu. Jest to nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale również i czasu.
Jak się okazuje, oszczędzanie na prądzie wcale nie jest taką skomplikowaną sprawą. Wystarczy postawić na kilka sprawdzonych rozwiązań, które przyczynią się do optymalizacji rachunków za energię elektryczną.
Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta. |