Niektóre osoby poirytowane niskim oprocentowaniem bankowych depozytów i zapatrzywszy się na banki i na firmy pożyczkowe, rozważają zainwestowanie swych oszczędności w udzielenie prywatnie pożyczki bądź wielu pożyczek. W przeciwieństwie do lokowania pieniędzy w bankowe depozyty, udzielanie pożyczek jest obarczone jakimś tam ryzykiem tego, że pożyczkobiorca nie zwróci jej dobrowolnie w oznaczonym w umowie terminie.
Gdy taka ewentualność zaistnieje, to wierzyciel ma prawo podjąć czynności w celu odzyskania pieniędzy: windykację przedsądową, założyć w sądzie sprawę o zapłatę, zlecić komornikowi wszczęcie postępowania egzekucyjnego a nawet zainicjować postępowanie karne. Niestety ale bardzo często w żaden sposób pożyczki ani innych należności nie udaje się odzyskać. Dlatego więc pożyczki należy udzielić właściwej osobie i albo lub wskazane jest też rzeczowe zabezpieczenie wyegzekwowania pożyczki.
Zabezpieczenie pożyczki które daje względną pewność odzyskania pieniędzy to hipoteka mieszkaniu, domu lub innej nieruchomości należącej do dłużnika albo zastaw na należącej do niego rzeczy ruchomej najczęściej jest to samochód albo jakaś maszyna. Takie zabezpieczenia umożliwiają korzystanie z pierwszeństwa w zaspokajaniu – egzekucji przed innymi wierzycielami. Banki znane są z tego, że mimo zabezpieczenia badają zdolność kredytową klienta to jest jego zarobki, stan zadłużenia aktualnie i w przeszłości. Firmy pożyczkowe mając w perspektywie zabezpieczenie rzeczowe pożyczki często tylko częściowo i luźno sprawdzają i oceniają zdolność kredytowa albo wcale tego nie robią i wówczas koszt pożyczki jest wyższy niż w bankach. Możesz jako prywatny pożyczkodawca zachować się jak bank lub jak parabank – firma pożyczkowa.
Jeżeli nie zabezpieczysz rzeczowo pożyczki, to koniecznie zrób to, co robią banki. Sprawdź więc, z jakiego tytułu i ile zarabia potencjalny Twój pożyczkobiorca, czy dochody nie są zajęte przez komornika i czy wyglądają na stosunkowo pewnie – stabilnie (preferowana umowa o pracę na czas nieokreślony). Sprawdź też pożyczkobiorcę w BIK i w rejestrach długów. On sam niech Ci przyniesie zaświadczenie o dochodach, z BIK i z rejestrów długów. I niech nie uśpi Twojej czujności weksel oferowany przez niego gdyż ten papier jest całkowicie bezużyteczny jeśli dłużnik wekslowy nie posiada majątku ani dochodów z których komornik może prowadzić egzekucję: https://pamietnikwindykatora.pl/weksel-jako-zabezpieczenie-wierzytelnosci/ I weź pod uwagę to, że skuteczność polskich komorników to zaledwie około 20% gdyż w pozostałych przypadkach stwierdzają u dłużnika brak majątku i dochodów z których mogliby dokonać egzekucji należności.
śledź na bieżąco nasz portal aktywna Warszawa