Teatr Kwadrat zaprasza na próbę czytaną sztuki „Za jakie grzechy?” Philippe’a de Chauverona i Guya Laurenta. Czytanie performatywne z udziałem publiczności odbędzie się 27.05 o godz. 12:30 na scenie im. Jana Kobuszewskiego. Wejściówki są już dostępne na stronie www.teatrkwadrat.pl. Wydarzenie jest organizowane w ramach Warszawskiego Miesiąca Różnorodności.
Będzie to pierwsze spotkanie aktorów z tekstem na scenie, inaugurujące prace nad nowym spektaklem w reżyserii Andrzeja Nejmana, którego premiera jest planowana na jesień 2022 r. W obsadzie Maria Pakulnis, Grzegorz Wons, Mamadou Goo Ba, Grzegorz Daukszewicz, Hiroaki Murakami, Jan Butruk, Gamou Fall, Olga Kalicka, Małgorzata Kozłowska, Aleksandra Radwan, Anna Karczmarczyk, Weronika Malik, Ilona Chojnowska i Monika Bubniak.
Czy istnieje coś cenniejszego niż szczęście własnych dzieci? Claude i Marie Verneuil tworzą tradycyjną francuską rodzinę. Doczekali się czterech córek, którym gotowi są uchylić nieba. Jednak gdy Isabelle, Segolene i Odile wychodzą kolejno za Araba, Chińczyka i Żyda, Claude nie kryje swojego niezadowolenia. Cała nadzieja w Laure – najmłodszej córce państwa Verneuil, która wkrótce ma poślubić katolika z równie tradycyjnej rodziny. Do ostatniej chwili utrzymuje jednak w tajemnicy, że narzeczony pochodzi z Afryki.
„Za jakie grzechy?” to sztuka na podstawie popularnej francuskiej komedii z 2014 r. duetu Philippe de Chauveron i Guy Laurent. Z właściwym francuzom poczuciem humoru i luzem bezlitośnie wyśmiewa wszelkie konwenanse i stereotypy dotyczące pochodzenia czy religii, udowadniając, że w środku wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny.
***
O TEATRZE KWADRAT
Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2”, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki” (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Wrócę przed północą”, „Ślub doskonały” czy „Okno na parlament” i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.
Więcej informacji: www.teatrkwadrat.pl
śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie