Zima w Warszawie nie kojarzy się często z obrazowym zapałem świątecznym, a w dużej mierze można by wybaczyć, że w mieście niewiele jest miejsc do odwiedzenia, które wyczarują piękne pocztówkowe chwile (ujmijmy to w ten sposób , architektura w dużej mierze z czasów komunistycznych nie stanowi zagrożenia dla romantycznych referencji Paryża czy Wiednia…), a bardziej widoczne skutki zmian klimatycznych zasadniczo przeniosły prawdziwą zimę na nowy rok, ale aha! To nie tylko zguba i mrok, więc nie przestawaj jeszcze czytać – nie kończymy tego jednym marnym akapitem.
Z pewnością dla mieszkańców Europy Zachodniej szanse na prawdziwe białe Święta Bożego Narodzenia maleją, gdy zaczynamy odczuwać bardzo realne skutki ocieplenia klimatu. Również w Polsce zimy nie są już tak mroźne, że otrzymują złowieszcze tytuły takie jak ‘zima stulecia’ z 1978/79 (zima stulecia), kiedy notowano temperatury -40°C i opady śniegu na poziomie 50-85cm! Mimo to śnieg w Polsce w końcu zawsze pada, a kiedy już pada, na szczęście jest jeszcze na tyle zimno, że nie zmienia się w mało atrakcyjną błotnistą breję. Osoby uzależnione od Instagrama mogą oddychać swobodnie.
Tyle o zmianach klimatycznych, zagładzie i przygnębieniu. Chcesz wiedzieć, czym jest dealio i jaka świąteczna i zimowa zabawa może się odbywać w tym pozornie szarym i mrocznym mieście. Na początek wyrzuć z głowy tę ponurą koncepcję, to jest stolica Polski i wykonała dobrą robotę w ciągu ostatnich kilku dekad szorowania dobrze i szykownie!
Zima w Warszawie
Polska jest nadal dość konserwatywnym krajem, w którym religia odgrywa ważną rolę w życiu ludzi, ale nawet dla tych, którzy nie są superreligijni, tradycja zachowuje ważną rolę, a jest to najbardziej widoczne w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wspaniałą rzeczą dla Ciebie jako gościa miasta jest to, że możesz przeżyć całą masę świątecznych wydarzeń, które mogą Cię zaskoczyć, jak fajna może być Warszawa zimą.
Po pierwsze, bożonarodzeniowe lampki włączają się na początku grudnia, w tym roku przypada w sobotę 5 grudnia. Same statystyki są imponujące. Świąteczne dekoracje obejmą ponad 20 km i będą składać się z 1300 elementów zawierających 4,5 mln żarówek eko-LED, które pokryją większość centrum miasta (i nie tylko), w tym główną ul. Marszałkowskiej i Traktu Królewskiego. Gdyby rozciągnąć je wszystkie, osiągnęłyby 680 km (odległość między Warszawą a Wiedniem!). Światła i drzewa pozostają w Polsce znacznie dłużej niż gdziekolwiek indziej, dlatego nadal możesz spodziewać się, że będą świecić na początku lutego!
Spacer po głównym szlaku turystycznym prowadzącym zimą na Stare Miasto może być uroczym sposobem na spędzenie czasu i poznanie miasta, a wystrój i rodzinna atmosfera z pewnością robią swoje. A żadna świąteczna atmosfera nie byłaby kompletna bez świątecznego jarmarku (znanego po polsku jako Jarmark)! Jarmark Bożonarodzeniowy pod Barbakanem (22 XI – 06 I) owija się wokół dawnych murów obronnych na Podwalu, tuż przy wejściu na Stare Miasto na Placu Zamkowym. Nie trzeba dodawać, że znajdziesz tu wszelkiego rodzaju produkty regionalne, od prezentów po polskie przekąski i smakołyki, w tym gorące piwo i wędzony ser, które poczujesz z daleka. Zimą w mieście odbywają się podobne targi, dlatego zalecamy zapoznanie się z naszą sekcją wydarzeń związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Barbakanie (Stare Miasto).
Letnie spacery są świetne, ale zimą, gdy powietrze jest mroźne, a śnieg opadł, sceneria zapiera dech w piersiach. W sąsiedztwie Nowego Miasta, tuż za Starym Miastem, teren schodzący do rzeki, Multimedialny Park Fontann stał się takim letnim sukcesem ze swoimi pokazami świetlnymi, że impreza została zmodyfikowana na chłodniejszą porę roku pod tytułem „ Zimowe oświetlenie”. Warto zobaczyć, zwłaszcza z dziećmi. W pobliżu można przespacerować się Bulwarami Wiślanymi, aby podziwiać dziką scenerię praskiego brzegu Wisły. Jeśli masz ochotę, możesz iść całą drogę na południe w kierunku Łazienek Królewskich, ale jeśli to trochę za dużo, dostanie się tam komunikacją miejską nie jest wstydem! Zostaniesz nagrodzony zimową scenerią i dekoracjami. Kontynuując na południe Traktem Królewskim do Pałacu i Ogrodów w Wilanowie, to pora roku, kiedy „Królewski Ogród Światła” (dostępny do 23 lutego 2020 r.) dominuje nad imponującym terenem, który zamienia zimową kolorystykę ogrodów we wszystkie odcienie żywy dzięki pokazom świetlnym barokowych posągów i roślin.
Aktywna zima w Warszawie
Jeśli bardziej zależy Ci na odrobinie przygód lub aktywności, Warszawa ma mnóstwo atrakcji, które zapewnią Ci rozrywkę. Najbardziej oczywistym wyborem jest założenie łyżew i wskoczenie na lód, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami, a także możesz sprawdzić główne lodowiska w centrum miasta, o których mowa w naszej sekcji o łyżwach. Zimowe atrakcje na Stadionie Narodowym z każdym nowym sezonem stają się coraz bardziej popularne i efektowne. Nie ograniczasz się jednak do jazdy na łyżwach, ponieważ są tu sztuczne wzgórza, na których można zjeżdżać na kółkach, nocne dyskoteki na łyżwach, a jeśli potrzebujesz podnieść poziom energii i się ogrzać, są nawet świąteczne stragany, które zapewnią ci energię. Jeśli to wszystko nie wystarczy, w całym mieście jest znacznie więcej lodowisk, z których możesz się cieszyć. Plac Europejski (C-7/8) stał się dość popularną opcją w ciągu ostatnich kilku lat, aw tym roku masz jeszcze większy wybór w nowo otwartej Galerii Młociny z własnym lodowiskiem na dachu!
Teraz czas na ukrytą perełkę, w której miejscowi szaleją zimą: Górkę Szczęsliwicką. Być może zauważyłeś, że Warszawa jest raczej płaska! Jeśli ktoś naprawdę chce cieszyć się prawdziwymi sportami zimowymi w Polsce, musi udać się na południe kraju do różnych górskich kurortów znajdujących się wzdłuż granic Polski z Czechami i Słowacją. To wszystko wydaje się być dużym wysiłkiem, zwłaszcza jeśli brakuje Ci czasu lub środków finansowych! To tutaj znajdująca się na Ochocie Górka Szczęśliwicka, a konkretnie jej ośrodek narciarski, wyczarowuje gratkę dla odwiedzających lub przebywających w Warszawie miłośników sportów zimowych. Jeśli nie masz w swoim mieście żadnych wzgórz – zbuduj je. Tak właśnie stało się w tym przypadku, który po II wojnie światowej był wykorzystywany jako wysypisko gruzu, a później jako wysypisko śmieci. Dopiero pod koniec lat 60. zasypano kopiec śmieci ziemią i zamieniono ją na park, a od lat 80. na stok narciarski. Najwyższa skocznia w Warszawie, mierzy zaledwie 152m, ale z pewnością jest to dobrze wyposażony ośrodek z wyciągiem narciarskim Poma i wyciągiem krzesełkowym, gdzie można wypożyczyć sprzęt, a nawet wziąć lekcje jazdy na nartach/snowboardzie.
Śledź na bieżąco co dzieje się w Warszawie, może Cię również zainteresować Lodowisko Rynek Starego Miasta.