Jazda rowerem to popularna i stosunkowo niedroga forma aktywności fizycznej, która znana jest niemal każdemu z nas. Trudno szukać osoby, która nigdy nie miała styczności z tym napędzanym siłą mięśni środkiem transportu. A jak regularna jazda na rowerze wpływa na sylwetkę? Ile można schudnąć dzięki niej?
Jazda na rowerze niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno tych zdrowotnych jak i wizualnych. Regularnie wykonywana pozwala przede wszystkim poprawić kondycję i wydolność organizmu, a także pomaga w pozbyciu się zbędnej ilości tkanki tłuszczowej. Dodatkowo podczas tej aktywności możemy spędzać czas na świeżym powietrzu, co jest szczególnie istotne dzisiejszych czasach, kiedy jako środek lokomocji najczęściej zdarza nam się wybierać samochód.
Dlaczego jazda na rowerze pomaga schudnąć?
Jazda na rowerze, podobnie jak bieganie czy pływanie, jest ćwiczeniem typu cardio. Oznacza to, że nasze serce podczas tych aktywności musi pracować w znacznie szybszym tempie niż zazwyczaj, aby umożliwić wzmożony przepływ krwi w organizmie. Dzieje się tak na skutek zwiększonej liczby oddechów i zapotrzebowania na tlen, który jest transportowany do komórek właśnie przez krew. Wysokość tętna w czasie wykonywania wysiłku tlenowego ma zatem istotny wpływ na przebieg odchudzania i ilość spalonego tłuszczu.
Dlatego też jadąc rowerem warto jest monitorować ilość uderzeń swojego serca w ciągu minuty. Najefektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi wtedy, gdy nasze tętno podczas treningu waha się w granicach 60 – 70% tętna maksymalnego. Gdy zwiększamy intensywność treningu organizm zaczyna czerpać energię z cukrów.
Ile można schudnąć jeżdżąc codziennie na rowerze?
To ile uda nam się schudnąć dzięki codziennej jeździe rowerowej zależy od kilku czynników i jest sprawą dość indywidualną. Pierwszą i jednocześnie bardzo ważną kwestią jest czas poświęcony na wysiłek fizyczny. Godzina jazdy na rowerze z prędkością ok. 20km/h pozwala spalić ok. 400-500 kcal. Przyjmuje się, że każdy kilogram masy ciała to ok. 8000 kcal. Zatem aby spalić jeden kilogram tłuszczu trzeba jeździć na rowerze godzinę dziennie przez 16 dni.
Oczywiście powyższy wynik nie może być zupełnie adekwatny, ponieważ nie uwzględnia innych czynników, które odgrywają istotną rolę w procesie odchudzania. Jednym z nich jest chociażby dieta. Żaden trening nie pomoże w utracie zbędnych kilogramów jeżeli nasz bilans kaloryczny będzie dodatni. Aby zmniejszyć masę ciała musimy zatem przyjmować mniej kalorii w ciągu doby niż potrzebuje organizm. Dobrze jest odjąć od dziennego, całkowitego zapotrzebowania energetycznego ok. 400 – 500kcal.
Jazda na rowerze po płaskich terenach spala zdecydowanie mniej kalorii niż jazda po wzniesieniach. Zatem jeśli zależy nam na szybszej utracie kilogramów warto co jakiś czas wybrać się na przejażdżkę po terenach górzystych. Należy jednak pamiętać, że jazda po górach zdecydowanie bardziej obciąża mięśnie nóg, co z kolei może wpływać na rozrost tkanki mięśniowej w tych partiach ciała.
Jakie korzyści – poza odchudzaniem – daje jazda na rowerze?
Do głównych zalet jazdy na rowerze można zaliczyć przede wszystkim te związane ze zdrowiem. Wysiłek ten angażuje do pracy układ oddechowy oraz sercowo naczyniowy dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń tj.: zawału serca czy nadciśnienia. Ponadto jazda rowerowa pomaga nie tylko w spalaniu tłuszczu, ale także modelowaniu sylwetki. Intensywnie pracują bowiem mięśnie czworogłowe ud, pośladków oraz łydek.
Jazda na rowerze jest bez wątpienia dobrą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, kiedy dopisuje pogoda, warto regularnie wybierać się na przejażdżkę rowerową.
Autor Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami |