Łuszczyca jest jedną powszechniejszych dermatoz o charakterze przewlekłym. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dobrze byłoby poznać jej najczęstsze przyczyny, bo wówczas będziemy mogli dowiedzieć się, czy jesteśmy na nią w jakimś stopniu narażeni. Jak się okazuje, przyczyn łuszczycy jest całe mnóstwo. Warto również zaznajomić się z jej objawami oraz metodami leczenia. Na szczęście, dzięki odpowiedniej kuracji i pielęgnacji, można uzyskać długotrwałą remisję.
Stres i zaburzenia hormonalne
Jedną z przyczyn pojawienia się łuszczycy może być stres. Nie od dziś wiadomo bowiem, że stres, zwłaszcza ten o charakterze przewlekłym odpowiada za rozwój wielu dermatoz, w tym właśnie łuszczycy. Długotrwałe pozostawanie w stresie sprzyja bowiem obniżeniu się odporności organizmu. Wówczas zapadamy na różnego rodzaju choroby, w tym schorzenia skóry. Nie ulega wątpliwości, że jednym ze źródeł łuszczycy mogą być zaburzenia hormonalne. Choroba ta często atakuje kobiety borykające się z menopauzą. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, u kogo choroba wystąpi, a u kogo nie. Niektórzy walczą bowiem z chronicznym stresem, ale mimo to łuszczyca się u nich nie rozwija. Ten problem zdrowotny jest więc zdecydowanie bardziej złożony niż mogłoby się niektórym wydawać.
Czynniki genetyczne i stosowanie niektórych leków
Nie ulega wątpliwości, że na pojawienie się łuszczycy zdecydowanie bardziej narażone są osoby, które mają w bliskiej rodzinie kogoś, kto na taką chorobę choruje. Warto więc znać historię występowania chorób w swojej rodzinie. Jeżeli jednak nasz bliski cierpiał na tę dermatozę, wcale nie oznacza to, że i my na pewno na nią zapadniemy. Co ciekawe, do pojawienia się łuszczycy może przyczynić się również zażywanie niektórych leków. Mowa tu przede wszystkim o tych przeznaczonych do leczenia przewlekłych schorzeń. O jakich lekach mowa? Przede wszystkim o niektórych preparatach stosowanych do leczenia nadciśnienia tętniczego, jak również o solach litu, wykorzystywanych chociażby do terapii schorzeń natury psychicznej. Warto wspomnieć również o tym, że czynnikiem wyzwalającym wystąpienie łuszczycy może być niewyleczona infekcja, na przykład angina ropna.
Jakie są objawy łuszczycy i jak należy ją leczyć?
Objawy łuszczycy mogą być wyjątkowo uciążliwe. Wiele zależy jednak od postaci schorzenia. Wyróżnić można bowiem różne jej typy. Schorzenie to objawia się najczęściej występowaniem charakterystycznych różowawych plam. Pokrywają się one z czasem typową, srebrzystą łuską. To właśnie od tej łuski wzięła się nazwa choroby. Leczenie powinno zostać poprzedzone wnikliwą diagnostyką. Ważne jest więc udanie się do doświadczonego dermatologa. Warto byłoby również mieć na uwadze to, że terapia może przybrać różną formę. Zazwyczaj stosowane są różnego rodzaju maści do smarowania skóry. Zaleca się także stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, najlepiej o naturalnych składach. Pomocna może okazać się czasem terapia doustna. Sposób postępowania jest dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta.
Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/ |