Zakończyły się prace przy kamienicy Klucznikowskiej przy Rynku Starego Miasta 21a. To już kolejna staromiejska kamienica, której elewacja została poddana remontowi dzięki dotacji miasta. Wspólnota mieszkaniowa otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 159 tys. zł.
Na początku XVIII wieku kamienica została połączona z sąsiednią (z charakterystycznym gotyckim portalem) i otrzymała wspólną fasadę. W 1812 roku mieszkał mieszkał w nich Hugo Kołłątaj, gdzie zmarł. Remont, który miał miejsce w 1928 roku, przywrócił kamienicom pierwotny podział na dwie fasady i odsłonił kamienny portal główny z pierwszej połowy XVII wieku.
Powojenne zmiany
Piwnice i elewacja budynku zostały zachowane w stanie nienaruszonym po zniszczeniach wojennych, ale w trakcie przebudowy nieco zmieniono jego wygląd. Zamiast bocznych drzwi wejściowych wstawiono okna, a balkon na drugiej kondygnacji został usunięty. Na fasadzie w 1953 r. umieszczono płaskorzeźbę lwa trzymającego herb, nawiązującą do tej, która znajdowała się tam i pośrodku fasad obu domów przed ich rozdzieleniem w 1928 r. Ściany na wyższych kondygnacjach pokryto sgraffito, o motywach geometrycznych i figuralnych, z centralnie umieszczonym medalionem z głową Hugona Kołłątaja. Dekoracja wykonana jest według projektu Hanny i Jacka Żuławskich.
Konserwacja sgraffita
Oryginalna kompozycja sgraffita zachowała się do dziś. Podczas konserwacji rozpadającej się kompozycji, przeprowadzonej w latach 80., uzupełniono ubytki tynku i pomalowano sgraffito na dwa kolory zbliżone do oryginału. Podczas renowacji w ubiegłym roku konserwatorzy uznali, że te wtórne warstwy farby powinny zostać zachowane, ponieważ są to jedyne warstwy świadczące o oryginalnej kompozycji.
Wysiłki konserwatorów zmierzały do przywrócenia przede wszystkim wartości estetycznej i ekspozycyjnej dzieła, a nie odtworzenia pierwotnej technologii jego wykonania. Pozostawiono jedynie surową, niepolichromowaną lewą krawędź sgraffita, jako świadectwo oryginalnej techniki.
Konserwacja portalu
Wiele prac obejmowało konserwację i przywrócenie walorów estetycznych najcenniejszego elementu fasady – oryginalnego portalu z piaskowca z pierwszej połowy XVII wieku. Naprawiono również inne detale wykonane z tego kamienia, takie jak płaskorzeźba lwa, ramy okienne i cokół budynku uszkodzony przez wilgoć. Odnowiono również drzwi wejściowe do kamienicy, pokryte blachą.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco: wiadomości Warszawa z ostatniej chwili, wydarzenia Warszawa, darmowe wydarzenia Warszawa, weekend w Warszawie.
📣 DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU 📣 Bądź częścią naszej społeczności 👉 dziel się z innymi informacjami na temat najciekawszych wydarzeń w Warszawie 🎊🎉 GRUPA OTWARTA – każdy może dodać wydarzenie!🫵 Wydarzenia Warszawa – Co, Gdzie, Kiedy?