Zatrudnienia i zwolnienia w branży IT w 2023 roku

przeciętnego wynagrodzenia w całej gospodarce. Specjaliści IT mogli przebierać w ofertach pracy, szukając najlepszej. Jednak pod koniec ubiegłego roku mogliśmy zauważyć wstrzymanie niektórych projektów. Dlaczego?

Jak wyglądają projekty w tym roku w liczbach?

Firma Awareson przeprowadziła w lutym 2023 roku badania, z których wynika, że firmy z branży IT zachowują pewnego rodzaju ostrożność. Ponad 41% liderów i specjalistów HR, którzy wzięli udział w badaniu zakłada, iż liczba projektów w tym roku nie zmieni się w porównaniu z poprzednim – tylko 37% przewiduje zwiększenie ich ilości. Niecałe 12% ankietowanych przyznało, że liczba projektów w tym roku ulegnie zmniejszeniu, a reszta nie jest w stanie określić sytuacji.

Zatrudnienie w branży IT w 2023 roku

Większość ankietowanych planuje rozbudować swoje zespoły, a zwolnienia dotyczą co szóstej firmy. Kto planuje zredukować etaty? W większości są to duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób, firmy z branży e-commerce i FMCG. Wymuszona rotacja będzie jednocześnie szansą na zatrudnienie nowych talentów.

Jakich specjalistów szukają firmy?

Najwięcej ofert pracy będzie dotyczyła programistów. Następnie poszukiwani będą eksperci od infrastruktury – w tym oczywiście inżynierowie zarządzania i DevOps – oraz architekci. Przedsiębiorstwa będą się również rozglądać za specjalistami od analizy danych i bezpieczeństwa.

Niestety nie każdy będzie tak bardzo rozchwytywany. Tak – zapotrzebowanie na specjalistów jest duże, jednak firmy są ostrożne. Większość z nich deklaruje, że będą zatrudniać w dużym stopniu expertów, seniorów i midów.

A co ze zwolnieniami? Niestety w firmach, które planują zwolnienia najbardziej narażeni na zwolnienia będą developerzy – głównie Ci z niewielkim doświadczeniem oraz testerzy. O swoje stanowisko mogą zacząć się także obawiać twórcy interfejsów i infrastruktury. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że im większe doświadczenie pracownika, tym mniejsza szansa na zwolnienie. 

Jak natomiast wyglądają wynagrodzenia w branży IT?

Nie dało się nie zauważyć ogromnego wzrostu stawek specjalistów IT. Można się spodziewać, że również i w tym roku wynagrodzenia będą rosły, jednak większość firm, które podwyżki planuje, nie zakłada, iż będą one większe niż 10%.

Zwolnienia kontra zatrudnienia – jak nie przeszacować zatrudnienia?

Dorota Andrzejewska, Head of Recruitment & Client Experience w Awareson wymienia pięć głównych czynników, które mówią jak podchodzić do zatrudnienia w sektorze IT. Należą do nich:

  1. Weryfikacja projektów – w czasie planowanego zatrudnienia nowych pracowników, należy zacząć od analizy projektów pod względem priorytetów i ich pewności realizacji.
  2. Mapowanie kompetencji – należy zastanowić się i określić jak wypadają nasi pracownicy na tle innych osób – czy zwolnienia na pewno są potrzebne?
  3. Rekrutacja wewnętrzna – dobrze jest dać możliwość swoim obecnym pracownikom na przebranżowienie się.
  4. Strategia zatrudnienia z zewnątrz – należy zadbać o jakość rekrutacji, która będzie przeprowadzana w firmie.
  5. Wybór formy zatrudnienia – dobrze jest przeanalizować nasze zaplecze finansowe i długofalowość projektów – dzięki temu dostaniemy informację na temat tego na jaką umowę najlepiej będzie zatrudnić danego pracownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Scoring BIK – na czym polega i jak wpływa...

Jednym z wielu działań podejmowanych przez bank przed przyznaniem klientowi pożyczki hipotecznej jest sprawdzenie jego historii kredytowej....

Windykacja długów – jak zrobić to skutecznie?

Odzyskanie należności jest bardzo trudne, w zasadzie niezależnie od tego, w jaki sposób zadłużenie powstało. W bardzo wielu...

Czym jest i jak funkcjonuje biuro wirtualne?

Na początkowym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, bardzo dużym kosztem może okazać się wynajmowanie biura. Młodzi przedsiębiorcy radzą sobie...

Czy warto oddać niepotrzebne rzeczy do lombardu, czy lepiej...

W obliczu przepełnionych szaf i piwnic wiele osób zastanawia się, co zrobić z rzeczami, których już nie...
procesor

Na co zwrócić uwagę przed zakupem procesora?

Podczas wyboru procesora kluczowe jest zrozumienie jego funkcji w komputerze. Odpowiedni CPU gwarantuje płynność działania, efektywny multitasking...
diamenty inwestycyjne warszawa

Diamenty inwestycyjne – bezpieczny kapitał na przyszłość

Rozmaite kamienie szlachetne czy też biżuteria od wieków pobudzają wyobraźnię, a także dla bardzo wielu osób są...