Szczepionki przeciwko wariantowi Omikron, czym się różnią?

Specyficzne szczepionki przeciw wariantowi Omikron mogą być wkrótce gotowe — ale czym różnią się od obecnych szczepionek przeciw COVID?

Dwie nowe szczepionki stworzone specjalnie dla wariantu Omikron są obecnie w produkcji, ale eksperci kwestionują, czy szczepionka specyficzna dla wariantu jest teraz potrzebna?

Szczepionki przeciw wariantowi Omikron 

Według dyrektorów generalnych Pfizera i Moderny dwie nowe szczepionki na COVID-19 zaprojektowane specjalnie do zwalczania wariantu Omikron mogą być gotowe wkrótce, jedna już w marcu.

Dyrektor generalny Pfizer, Albert Bourla, 10 stycznia podzielił się wiadomością o nadchodzącej szczepionce przeciwko Omikron: „Ta szczepionka będzie gotowa w marcu”, powiedział Bourla w rozmowie z CNBC „Squawk Box”. „Już teraz produkujemy niektóre z tych zagrożonych ilości”. Tydzień później dyrektor generalny Moderny, Stephane Bancel, podzielił się podobnymi wiadomościami, że ich szczepionka „jest już skończona” i że firma powinna mieć dane do udostępnienia organom regulacyjnym również w marcu, według Reutersa.

Eksperci od chorób zakaźnych i szczepionek pomagają wyjaśnić, czym szczepionka specyficzna dla wariantu Omikron różni się od szczepionek już stosowanych oraz jaki wpływ, jeśli w ogóle, może mieć taka szczepionka na globalną społeczność.

szczepionka przeciwko omikron pfizer
szczepionka przeciwko omikron pfizer

Czym różni się szczepionka przeciwko Omikron od obecnie dostępnych szczepionek?

Szczepionka specyficzna dla wariantu Omikron wykorzystuje tę samą technologię mRNA, co inne szczepionki przeciw COVID-19 – a wszystkie szczepionki mRNA dostarczają syntetyczny materiał genetyczny podobny do wirusa, przed którym chronią. Ponieważ wariant Omikron ma co najmniej 50 mutacji, które odróżniają go od najwcześniejszego szczepu SARS-CoV-2, oczekuje się, że szczepionka specyficzna dla Omikron będzie zawierać syntetyczny materiał genetyczny, który różni się nieco od oryginalnych szczepionek.

Szczepionka przeciwko Omikron powinna działać w taki sam sposób, jak obecne szczepionki mRNA, mówi dr Paul Offit, dyrektor Vaccine Education Center i profesor pediatrii w Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Dziecięcego w Filadelfii. Syntetyczny materiał genetyczny, który wygląda jak wirus SARS-CoV-2, wywoła odpowiedź immunologiczną, która zmusi organizm do wytworzenia ochronnych przeciwciał. Te przeciwciała pomogą następnie zapobiec przedostawaniu się prawdziwego wirusa do komórek i replikacji lub powodowaniu choroby, mówi.

Dokładny sposób użycia szczepionki specyficznej dla firmy Omikron nie jest jeszcze znany: może być stosowana jako podstawowa szczepionka lub przypominająca, ale ta specyfika musi zostać określona przez organy regulacyjne po dopuszczeniu szczepionek. Kolejną wielką niewiadomą jest to, czy szczepionka Omikron chroni przed łagodną lub bezobjawową infekcją, czy też powstrzyma zainfekowane osoby przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w przypadku przełomowych infekcji.

szczepionki przeciwko omikron covid-19

Czy szczepionki przeciwko Omikron będą przydatne, kiedy będą już gotowe?

Według danych WHO, ponad 99% przypadków COVID-19 w USA jest obecnie spowodowanych przez wariant Omikron.

„Nie wiemy, co się stanie do czasu, gdy nadejdzie marzec i czy nadal będziemy potrzebować szczepionki Omikron”, mówi dr Abinash Virk, ekspert ds. chorób zakaźnych w Klinice Mayo. „Ale jeśli w marcu zmienimy obecną szczepionkę Pfizer na Omikron, nie będzie to strata, ponieważ wciąż jest tak wiele osób, które nie otrzymały podstawowych szczepionek ani dawek przypominających”.

Ale na razie dr Offit twierdzi, że obecne opcje szczepionek – zwłaszcza uzupełnione dawkami przypominającymi – są więcej niż wystarczające. Chociaż Omikron przyniósł więcej przełomowych przypadków niż inne warianty ze względu na jego zwiększoną zdolność do rozprzestrzeniania się, istniejące szczepionki nadal skutecznie chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacjami i zgonami, według WHO. Oznacza to, że ogólne przestrzeganie zaleceń dotyczących szczepień nadal prowadziłoby do mniejszej liczby zachorowań — nawet bez szczepionki Omikron.

Czy w przyszłości będziemy potrzebować innych szczepionek specyficznych dla nowych wariantów COVID-19?

Nikt jeszcze nie ma na to odpowiedzi. Eksperci w dużej mierze zgadzają się, że dopóki osoby odmawiają szczepień, COVID-19 prawdopodobnie będzie nadal mutować – co oznacza, że ​​wariant Omikron może nie być ostatnim wariantem, jaki widzimy. Według Longleya, chociaż szczepionka specyficzna dla Omikron zapewnia ochronę przed poprzednimi wariantami, takimi jak Delta, firma Pfizer nie wie, czy zapewni ochronę kolejnemu wariantowi, który może się pojawić.

11 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do zaktualizowania obecnych szczepionek COVID-19, aby zapewnić ich skuteczność przeciwko Omikronowi i przyszłym wariantom. „Strategia szczepień oparta na powtarzanych dawkach przypominających oryginalnego składu szczepionki prawdopodobnie nie będzie odpowiednia ani zrównoważona” – stwierdziła organizacja w oświadczeniu.

W międzyczasie eksperci zgadzają się, że szczepionka Omikron nie zakończy pandemii, tylko powszechne przyjęcie szczepionek – naprawdę jakichkolwiek szczepionek na COVID – zrobi to.

szczepionki przeciwko COVID-19

Co wiemy o wariancie Omikron COVID-19?

Najlepszym sposobem na powstrzymanie powstawania nowych wariantów jest zwiększenie odsetka osób zaszczepionych przy jednoczesnym zachowaniu środków zapobiegających zakażeniom, takich jak przestrzeganie zaleceń dotyczących masek na twarz i dystansu społecznego. Zaszczepione osoby są mniej podatne na przenoszenie wirusa, jeśli zostaną zakażone.

Większość przypadków i zgonów nadal dotyczy osób nieszczepionych. Dalszym chorobom i śmierci można w dużej mierze zapobiec, podobnie jak większość chorób i śmierci w ostatnich miesiącach. Odmowa szczepień, przy braku uzasadnionych powodów medycznych, i nieprzestrzeganie środków zapobiegania zakażeniom są w dużej mierze odpowiedzialne za utrzymującą się pandemię.

Wszystkie szczepionki, których używamy, aby odeprzeć SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID, mają jedną kluczową cechę: zostały stworzone w celu ochrony przed jego pierwotną formą, która pojawiła się w Wuhan w Chinach ponad dwa lata temu. Dzisiejszy wirus nie jest jednak taki sam jak kiedyś.

SARS-CoV-2 ewoluuje, a kolejne warianty mogą powodować osłabienie zdolności immunizacji do zapobiegania infekcji. Szczepionki mRNA, popularne w USA, miały 90 do 95 procent skuteczności przeciwko zakażeniu starszym wirusem. Ale w przypadku dwudawkowej szczepionki wyprodukowanej przez Moderna, według jednego z ostatnich badań, spadła ona do 87 procent w stosunku do późniejszej Delty. A dowody z południowoafrykańskich przypadków Omikron wskazują, że dwie dawki szczepionki szczepionek Pfizer i BioNTech spadły do ​​33 procent ochrony. Coraz więcej osób zadaje sobie w związku z tym pytanie kiedy skończy się pandemia COVID-19? Czy Omikron w końcu zakończy pandemię? Na tą chwilę tego nie wiemy, a szczepionki są nadal niezwykle skuteczne w zapobieganiu poważnym powikłaniom i hospitalizacji. Ale ta tendencja spadkowa skłoniła producentów szczepionek do testowania wielu szczepionek specyficznych dla wariantów.

Raport szczepień przeciwko COVID-19 – link


Polecamy również artykuł: Jak radzić sobie z lękiem związanym z koronawirusem?


 

Źródła

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-provide-update-omicron-variant

https://www.ema.europa.eu/en/news/preliminary-data-indicate-covid-19-vaccines-remain-effective-against-severe-disease-hospitalisation

https://www.ctvnews.ca/health/coronavirus/here-s-what-vaccine-manufacturers-have-said-about-the-omicron-variant-1.5687526

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Co się dzieje w Warszawie

Naturalny miód – słodki skarb natury

Miód od wieków zajmuje ważne miejsce w diecie ludzi na całym świecie. Jest nie tylko słodkim dodatkiem...

SELF | Renomowany Gabinet psychoterapii w Warszawie na dzielnicy...

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię jako drogę do poprawy swojego zdrowia psychicznego i jakości...
turmalin

Turmalin – klejnot szlachetny. Opis i magiczne właściwości

Turmalin cieszy się ogromną popularnością jako kamień szlachetny, który przez stulecia przyciągał uwagę swoimi niezwykłymi cechami. Jest...
zmiany-w-certyfikacji-wyrobow-medycznych-do-diagnostyki-in-vitro

Zmiany w certyfikacji wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro

Diagnostyka medyczna to jedno z kluczowych narzędzi współczesnej medycyny, pozwalające na szybką identyfikację chorób oraz monitorowanie stanu...

Soczewki kontaktowe – dobierz pod swój problem

Leczenie wzroku w ostatnich dekadach przeszło niejedną rewolucję. Zmieniły się bardzo mocno metody diagnostyki, a także leczenia i...
dom pogrzebowy warszawa

Wsparcie w organizacji pożegnań i opieka nad rodzinami w...

Role zakładów pogrzebowych w procesie żałoby są wielowymiarowe. Nie ograniczają się wyłącznie do technicznych aspektów organizacji pogrzebu,...