Święto Niepodległości: Program obchodów w Warszawie

Dziś przypadają coroczne obchody Święta Niepodległości. Oczekuje się, że epicentrum obchodów będzie Warszawa, w której przez cały dzień zaplanowano różnorodne wydarzenia publiczne. Do najważniejszych wydarzeń należy długo oczekiwany Marsz Niepodległości organizowany przez różne grupy etniczne. Ponadto wydarzenia tego dnia obejmują ceremonię zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Bieg z okazji Dnia Niepodległości i paradę motocykli. Jak w przypadku każdego wydarzenia na dużą skalę, uczestnicy mogą napotkać pewne wyzwania, ale oferujemy pomocne wskazówki i rekomendacje, jak najlepiej wykorzystać dzień uroczystości w mieście.

Ze względu na znaczne zmiany w ruchu i inne przeszkody poruszanie się po stolicy może być trudne. W poniższym fragmencie podamy wskazówki, jak skutecznie manewrować wśród tych zmian.

W piątek 10 listopada żołnierze Wojska Polskiego zainicjowali pierwsze obchody Niepodległości. Wieczorem środowisko PiS zorganizowało „Marsz Pamięci”. Po mszy w Katedrze Św. Jana na ul. Świętojańskiej, uczestnicy przenieśli się na pl. Piłsudskiego, gdzie złożyli hołd bukietami kwiatów. Zwieńczeniem wydarzenia było przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Główne wydarzenia państwowe Święta Niepodległości odbędą się na Placu Piłsudskiego. Jednym z zaplanowanych wydarzeń jest zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, która rozpocznie się o godzinie 12:00. W ceremonii weźmie udział kilku osobistości, w tym Prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka. Podczas uroczystości przemówienie wygłosi także Prezydent Duda. Później około 13:20 prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Piłsudskiego.

Od 11 listopada obowiązuje całkowity zakaz parkowania w różnych miejscach, m.in. na parkingach przy Placu Małachowskiego i Placu Teatralnym, a także przed Hotelem Raffles Europejski. Dodatkowo nie będzie można parkować na ulicach: Tokarzewskiego-Karaszewicza (w tym na parkingu przed budynkiem Komendy Garnizonu Warszawskiego), Królewskiej (od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej), Ossolińskich, Wierzbowej, Moliera, Focha i Fredry . W godzinach od 10:00 do 14:00 wspomniane ulice będą również wyłączone z ruchu.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę otwarciem strefy przedmarszowej o godzinie 10.00 w Pasażu Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału we mszy św. o godz. 11.00 w kościele św. Wszystkich Świętych. O godz. 13.20 na rondzie Dmowskiego odbędzie się modlitwa różańcowa, która 14 listopada rozpocznie oficjalne rozpoczęcie Marszu Niepodległości. Po przemówieniach inauguracyjnych uczestnicy przejdą trasą marszu, przechodząc przez Al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i ul. Siwca, aż dotrą do Stadionu PGE Narodowego. Koncerty rozpoczną się o godzinie 17:00. i zakończyć o godzinie 20:00.

Źródło: tvn.warszawa.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

10. Targi Zero Waste już 2 grudnia

W sobotę 2 grudnia w stolicy odbędą się już 10. coroczne Targi Zero Waste. To przełomowe wydarzenie...

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim

Na przystanku Dworzec Wileński tramwaj linii 3 jadący do Gocławka zderzył się z zatrzymującym się tramwajem linii...

Podpisano umowę na budowę parku linearnego na Ursynowie

Nowo wybudowany park przyniesie mieszkańcom Ursynowa dodatkowe korzyści już w roku 2026. Park ma być zlokalizowany bezpośrednio...
Skip to content