Święto Niepodległości: Program obchodów w Warszawie

Dziś przypadają coroczne obchody Święta Niepodległości. Oczekuje się, że epicentrum obchodów będzie Warszawa, w której przez cały dzień zaplanowano różnorodne wydarzenia publiczne. Do najważniejszych wydarzeń należy długo oczekiwany Marsz Niepodległości organizowany przez różne grupy etniczne. Ponadto wydarzenia tego dnia obejmują ceremonię zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Bieg z okazji Dnia Niepodległości i paradę motocykli. Jak w przypadku każdego wydarzenia na dużą skalę, uczestnicy mogą napotkać pewne wyzwania, ale oferujemy pomocne wskazówki i rekomendacje, jak najlepiej wykorzystać dzień uroczystości w mieście.

Ze względu na znaczne zmiany w ruchu i inne przeszkody poruszanie się po stolicy może być trudne. W poniższym fragmencie podamy wskazówki, jak skutecznie manewrować wśród tych zmian.

W piątek 10 listopada żołnierze Wojska Polskiego zainicjowali pierwsze obchody Niepodległości. Wieczorem środowisko PiS zorganizowało „Marsz Pamięci”. Po mszy w Katedrze Św. Jana na ul. Świętojańskiej, uczestnicy przenieśli się na pl. Piłsudskiego, gdzie złożyli hołd bukietami kwiatów. Zwieńczeniem wydarzenia było przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Główne wydarzenia państwowe Święta Niepodległości odbędą się na Placu Piłsudskiego. Jednym z zaplanowanych wydarzeń jest zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, która rozpocznie się o godzinie 12:00. W ceremonii weźmie udział kilku osobistości, w tym Prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka. Podczas uroczystości przemówienie wygłosi także Prezydent Duda. Później około 13:20 prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Piłsudskiego.

Od 11 listopada obowiązuje całkowity zakaz parkowania w różnych miejscach, m.in. na parkingach przy Placu Małachowskiego i Placu Teatralnym, a także przed Hotelem Raffles Europejski. Dodatkowo nie będzie można parkować na ulicach: Tokarzewskiego-Karaszewicza (w tym na parkingu przed budynkiem Komendy Garnizonu Warszawskiego), Królewskiej (od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej), Ossolińskich, Wierzbowej, Moliera, Focha i Fredry . W godzinach od 10:00 do 14:00 wspomniane ulice będą również wyłączone z ruchu.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę otwarciem strefy przedmarszowej o godzinie 10.00 w Pasażu Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału we mszy św. o godz. 11.00 w kościele św. Wszystkich Świętych. O godz. 13.20 na rondzie Dmowskiego odbędzie się modlitwa różańcowa, która 14 listopada rozpocznie oficjalne rozpoczęcie Marszu Niepodległości. Po przemówieniach inauguracyjnych uczestnicy przejdą trasą marszu, przechodząc przez Al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i ul. Siwca, aż dotrą do Stadionu PGE Narodowego. Koncerty rozpoczną się o godzinie 17:00. i zakończyć o godzinie 20:00.

Źródło: tvn.warszawa.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości co się dzieje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

zajęcia jogi aktywna warszawa

Bezpłatne zajęcia jogi dla mieszkańców Bemowa

📅 Data: poniedziałek, 3 czerwca 2024 ⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00 📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Osiedle Przyjaźń Zapraszamy na zajęcia...
Dworzec Zachodni Warszawa

Prace na stacji Warszawa Zachodnia – zmiany w kursowaniu...

Rozpoczyna się kolejny etap remontu i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia oraz otaczających ją linii kolejowych, co wiąże...
atrakcje dla dzieci warszawa

Dzień dziecka w Warszawie – pikniki, warsztaty, koncerty i...

Dzieci w Warszawie mogą spodziewać się wielu ciekawych zajęć podczas tegorocznego Dnia Dziecka. Pikniki, warsztaty, koncerty i...
procesje warszawa

Boże Ciało – procesje przejdą przez stolicę

30 maja obchodzimy Boże Ciało w związku z tym w różnych częściach miasta odbędą się procesje. Procesja Bożego...
budowa II linii metra na Bemowie

Postęp prac na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie

Pełną parą idą przygotowania do rozpoczęcia budowy tunelu na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. W wyspecjalizowanym...
basen odkryty warszawa

Już 29 maja Aktywna Warszawa otwiera dwa baseny odkryte

Już od 29 maja zostaną otwarte dwa baseny odkryte w Warszawie - w Centrum Inflancka i Parku...