Przedsiębiorstwa wodociągowe stolicy systematycznie zbliżają się do celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. W 2023 roku miejskie przedsiębiorstwo energetyczne wygenerowało blisko 60 000 MWh energii elektrycznej, wykorzystując głównie źródła odnawialne. Kwota ta stanowi niemal jedną trzecią całkowitego rocznego zużycia energii przez firmę i wystarczyłaby na zasilenie 30 000 gospodarstw domowych przez cały rok.
Połączenie ścieków i energii słonecznej zapewnia znaczną ilość energii odnawialnej.
Głównym źródłem energii odnawialnej dla Wodociągów Warszawskich są ścieki, w szczególności w postaci biogazu powstałego w wyniku fermentacji osadów ściekowych w trzech oczyszczalniach MPWiK: Czajka, Południe i Pruszków. W ubiegłym roku wykorzystanie biogazu pozwoliło wyprodukować 49 000 MWh energii elektrycznej, co przyniosło spółce wymierne korzyści finansowe.
Wodociągi Warszawskie zainstalowały na swoich terenach panele fotowoltaiczne, które również przyczyniają się do zaopatrzenia w energię. W ubiegłym roku udało nam się wygenerować tą metodą 5,5 tys. MWh, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do 1,8 MWh osiągniętych w 2022 roku.
Kolejnym źródłem energii dla spółki jest turbina parowa zlokalizowana w spalarni w Zakładzie Czajka, co przyniosło przedsiębiorstwom wodociągowym dodatkowe 5,5 tys. zł za megawatogodzinę.
W ramach ciągłych wysiłków na rzecz zwiększenia produkcji energii i modernizacji obiektów w swoich oczyszczalniach, firma aktywnie angażuje się w zwiększanie produkcji biogazu. Modernizacja oczyszczalni ścieków Południe przez MPWiK dobiega końca i przyczyni się do osiągnięcia tego celu.
W ubiegłym roku MPWiK udało się zaoszczędzić znaczną kwotę netto, wynoszącą ponad 56,7 mln zł, wykorzystując własne źródła energii, biorąc pod uwagę średnie koszty energii elektrycznej.
Ciepło wytwarzane przez ścieki
W ramach porozumień zawartych z PGNiG Termika i Veolia Warszawa Wodociągi Warszawskie badają obecnie możliwości wykorzystania ciepła ze ścieków komunalnych. Dodatkowo trwają prace nad opracowaniem systemu wykorzystującego ciepło ściekowe do ogrzewania konkretnych budynków zlokalizowanych na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej.
Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym opiera się na idei stworzenia systemu zrównoważonego i regeneracyjnego.
Wodociągi Warszawskie codziennie dostarczają mieszkańcom stolicy i okolic imponującą średnio blisko 350 milionów litrów najwyższej jakości wody kranowej. Dodatkowo firma odbiera i oczyszcza ponad 500 milionów litrów ścieków, wykorzystując potencjał tych zasobów pozyskując energię elektryczną, cieplną, a potencjalnie nawet surowce. To strategiczne przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym stanowi podstawę transformacji firmy. Już teraz oczyszczone ścieki są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa wodociągowe do różnych procesów technologicznych, m.in. do chłodzenia urządzeń, mycia i nawadniania, a także do celów ochrony przeciwpożarowej. Ostatnie inwestycje przygotowały firmę do skutecznego stawienia czoła wyzwaniom zarówno środowiskowym, jak i gospodarczym.
Źródło: um.warszawa.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Śledź na bieżąco wiadomości Warszawa z ostatniej chwili.
Co dzień aktualne wiadomości Warszawa info, co się dzieje w Warszawie.