Serwis i naprawa automatycznej skrzyni biegów – co zrobić aby działała jak najdłużej?

Rośnie popularność samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Konstrukcja tego systemu jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku manualnej skrzyni. Oznacza to, że zmiana oleju nie wystarczy do poprawnego zadbania o skrzynię. Dlatego wymagana jest stała konserwacja i jej okresowa diagnostyka, w której może pomóc serwis automatycznych skrzyń biegów. Artykuł przedstawi odpowiedzi na najbardziej palące pytania, pojawiające się podczas eksploatacji samochodów z automatyczną skrzynią biegów.

Automatyczna skrzynia biegów – jak dbać?

W automatycznych skrzyniach biegów układ smarowania jest niezwykle kruchą częścią całego systemu. Konieczne jest nie tylko smarowanie części trących i minimalizowanie sił tarcia, ale także ochrona skrzynki poprzez usuwanie nadmiaru ciepła i zużytych produktów. Zaniedbywanie zasad obsługi doprowadza do tego, że naprawa automatycznej skrzyni biegów to nierzadko często spotykana operacja, spowodowana, chociażby agresywną jazdą i przegrzewaniem skrzyni.

Z biegiem czasu automatyczna skrzynia biegów zaczyna drgać podczas zmiany biegów lub przegrzewania i zamarza w zimnych porach roku. Wszystko to ma negatywny wpływ na inne elementy systemu oraz na sam silnik samochodu, naturalnie prowadząc do utrudnień podczas jazdy.

Rezultatem są zalecenia dotyczące odpowiedniego dbania o automatyczną skrzynię biegów, które można podzielić na trzy elementy:

  • Zgodność z ogólnymi zasadami eksploatacji samochodu z automatyczną skrzynią biegów;
  • Terminowa konserwacja skrzyni;
  • Regularne wizyty w serwisie.

Eksploatacja automatycznej skrzyni biegów – jak powinna wyglądać?

Intensywna eksploatacja maszyny bardzo szybko zużywa podzespoły pojazdu. W automatycznej skrzyni biegów proces ten jest jeszcze szybszy, ponieważ mechanizm skrzyni pracuje w trybie ciągłym o zwiększonym tarciu w warunkach temperaturowych przekraczających 40 stopni.

Dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad obsługi maszyny z automatyczną skrzynią biegów. Są to m.in.:

  • Prawidłowe rozgrzanie samochodu – kilka minut po uruchomieniu maszyna powinna się rozgrzać. Przed rozpoczęciem jazdy (zwłaszcza zimą) zaleca się, przy wciśniętym pedale hamulca, włączyć kolejno wszystkie tryby, aby przyspieszyć nagrzewanie się oleju przekładniowego, utrzymując się w każdym z nich przez kilka sekund;
  • Odpowiedni ruch – przystępując do jazdy, należy zdjąć nogę z pedału hamulca i wcisnąć gaz dopiero po charakterystycznym wciśnięciu, oznaczającym pełne wejście biegu;
  • Przez pierwsze 5 do 10 km po rozpoczęciu jazdy należy unikać ostrych przyspieszeń;
  • Na krótkim postoju nie trzeba wybierać trybu neutralnego lub parkowania, ponieważ zmniejsza to dostępne zasoby automatycznej skrzyni;
  • Zabronione jest włączanie trybu „P” – parkowanie podczas jazdy samochodem;
  • Nie zaleca się włączania biegu wstecznego bezpośrednio z trybu „jazdy”.

Dzięki ww. radom naprawa automatycznej skrzyni biegów może zostać odwleczona w czasie, jednakże odpowiedni przegląd jest zawsze wskazany po długotrwałym zużywaniu skrzyni.

Jak utrzymywać automatyczną skrzynię biegów?

Olej w automatycznej skrzyni biegów jest stale zanieczyszczany produktami zużycia: drobinkami metalu, kawałkami plastikowych i gumowych elementów uszczelek, warstwą adhezyjną sprzęgieł ciernych. Zanieczyszczony olej traci swoje właściwości, dlatego należy pamiętać, że regularna zmiana oleju w terminie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia awarii.

W normalnych warunkach zaleca się wymianę oleju po 70 tys. kilometrów lub 2 latach eksploatacji. W trudnych warunkach i przy regularnej eksploatacji w pełni obciążonego pojazdu – po każdych 25 tys. kilometrów lub po 1 roku.

Terminowa kontrola jakości skrzyni biegów

Prawidłowa obsługa i spokojny styl jazdy to klucz do długotrwałej pracy skrzyni biegów. Niezależnie od tego, co mówi producent samochodu, płyn przekładniowy powinien być wymieniany w odpowiednim czasie, a zastosowanie niedrogich, dostępnych w serwisie dodatków znacznie wydłuża żywotność automatycznej skrzyni biegów i maksymalnie opóźnia kosztowne naprawy tegoż systemu.

Serwis automatycznych skrzyń biegów Auto Józefów oprócz możliwości terminowego przeglądu i naprawy zużywanego systemu skrzyni w samochodach osobowych, terenowych, czy ciężarowych może także w odpowiedni sposób sprawdzić przejrzystość oleju w skrzyni przez sprawdzenie obecności obcych zapachów, cząsteczek i różnych wtrąceń, zapobiegając możliwym awariom w działaniu skrzyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Oklejanie aut w Warszawie – Nowy Design Twojego Auta...

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim chęć na zmiany i odświeżenie swojego stylu. Czy...

Leasing samochodu używanego w Twojej firmie

Leasing samochodu używanego to coraz popularniejsza opcja dla wielu przedsiębiorstw, które szukają elastycznych i ekonomicznych sposobów na...

Sklep z oponami w Warszawie? Postaw na AutoOpony.com!

Opony nie są wieczne – z czasem się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Od jakości...

Gdzie naprawić odprysk na szybie samochodowej w Warszawie?

Masz odprysk na szybie czołowej i myślisz, że trzeba ją wymienić? Spokojnie, w wielu przypadkach można bez...
automax warszawa

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej i jak je naprawić

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko luksusowy dodatek, ale też ważny element zapewniający komfortowe warunki podróży, szczególnie...
lakier-samochod

Oklejanie samochodów folią – gdzie w Warszawie?

Samochód to nie tylko sposób poruszania się z punktu A do punktu B, ale także wyraz naszej...