Samochód z dużym przebiegiem silnika – kupować czy nie kupować?

Dzięki regularnej konserwacji i ciągłym rozwiązywaniu problemów prosty silnik może z łatwością przejechać 1 milion kilometrów Największą zaletą aut z dużym przebiegiem jest regularny serwis Auta z wysokimi odczytami liczników mają też atrakcyjne ceny, bo nikt nie chce ich kupować Średni wiek samochodu sprzedawanego w Polsce to około 10 lat.200 000 kilometrów ma niewielki margines, który jest w zasadzie górną granicą bolączek potencjalnych klientów. W celu pozbycia się towaru sprzedawca aktywnie kontaktuje się z klientem i ustawia licznik zgodnie z ogólnymi oczekiwaniami. Mamy więc absurd w stylu dziesięcioletniego diesla, który przejeżdża 189 000 kilometrów. Mocno uszkodzony samochód może mieć nawet te 227 tys. km jest na blacie. Nasz klient – nasz pan !

Warto więc przyjrzeć się samochodom z bardzo wysokimi, ale zarejestrowanymi przebiegami. Stan tego auta powinien być stosunkowo zbliżony do tego, co zwykle możemy znaleźć na portalu ogłoszeniowym.

Na początku istnieją dwa ważne zastrzeżenia. Po pierwsze: od czasu do czasu na rynku pojawią się samochody, które mają ponad 10 lat i są stosunkowo młode, ale w porównaniu do większości innych (wycofanych!) samochodów z tego samego roku i/lub wyprzedane, takie oferty są zwykle bardzo drogie od przyjaciela lub rodziny sprzedawcy.

Samochód z dużym przebiegiem silnika

Po drugie: przebieg jest różny. Załóżmy, że dwa identyczne samochody stoją obok siebie z tym samym odczytem licznika. Obraz, który wygląda jak ból i rozpacz – rozbite wnętrze, porysowany plastik, zmatowiała farba, “odcięte” felgi, rozerwane sprzęgło. Inny może udawać, że jest co najmniej o połowę starszym samochodem.

Jak to może być? To proste: jeden jeździ głównie po mieście i nie dba o szczegóły związane z dbaniem o wygląd, a drugi nieustannie pokonuje duże odległości pod opieką odpowiedzialnego właściciela. Werdykt: Ogólne zużycie wnętrza i lakieru może – ale niekoniecznie – świadczyć o rzeczywistym przebiegu i stanie mechaniki.

Z tego powodu, jeśli szukasz nieco starszego używanego auta, miej oko na jego stan techniczny – ważne są też cyfry, które widzisz na zegarach, bo im bardziej wiarygodna rejestracja przebiegu, tym lepiej. Ale czasami dostajesz dobrze utrzymany samochód z (bardzo) dużym przebiegiem.

Kluczowym aspektem takiego pojazdu powinna być kondycja silnika i układu napędowego. Ponieważ o ile elementy nadwozia lub zawieszenia można naprawić stosunkowo przewidywalnym kosztem, o tyle silnik kwalifikujący się do remontu jest poważniejszym problemem.

Samochód z dużym przebiegiem silnika

Czy warto kupować samochody z dużym przebiegiem?

Kiedy znajdziemy wycenę na samochód ze stosunkowo nowym przebiegiem, oznacza to:

– jego właściciel często podróżuje prywatnie;

– samochód służył do celów komercyjnych.

W zależności od tego musimy się zastanowić, czy warto inwestować w tak duży przebieg samochodu. Jeśli maszyna jest do użytku prywatnego, a wszystkie dokumenty potwierdzają, że właściciel zrobił wszystko, aby zapewnić jej dobry stan techniczny, zakup jest warty ryzyka. Gorzej, jeśli wszystko wskazuje na to, że samochód jest wykorzystywany do celów komercyjnych. Pojazdy te są zazwyczaj serwisowane na bieżąco. Problem jednak polega na tym, jak są używane. Często nie cieszą się dużym szacunkiem użytkowników, a użytkownicy często je zmieniają, przez co poszczególne części pojazdu są użytkowane w różny sposób w zależności od sposobu jazdy.

Jak utrzymać samochód z dużym przebiegiem?

Kupując samochód z setkami tysięcy kilometrów, należy wziąć pod uwagę konieczność wielokrotnych napraw zaraz po zakupie. Niestety części zużywają się i zapewniają bezpieczeństwo, nie należy ich odkładać zbyt długo. Mimo że mamy do czynienia ze stosunkowo młodym autem z dużym przebiegiem, musimy sprawdzić najważniejsze układy, w tym hamowanie. także:

– w przypadku samochodów o dużym przebiegu może być również wymagana wymiana oleju, zwłaszcza jeśli sprzedawca nie może dokładnie określić, kiedy olej był ostatnio wymieniany;

– kupujący często zastanawiają się, czy w aucie o dużym przebiegu można zamontować benzynę. Teoretycznie nie ma do tego większych przeciwwskazań. Jednak montaż musi być wykonany przez certyfikowanego mechanika – nieprawidłowa lub niedbała instalacja LPG może pogorszyć stan silnika, powodując poważną awarię.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.tourderybnik.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Problemy prawne w rodzinie? Prawnik pomoże!

W życiu rodzinnym nie zawsze jest harmonijnie i czasem potrzebujemy wsparcia prawnego, aby uporządkować relacje czy rozstrzygnąć...
lakier-samochod

Oklejanie samochodów folią – gdzie w Warszawie?

Samochód to nie tylko sposób poruszania się z punktu A do punktu B, ale także wyraz naszej...
Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe – pełne usługi księgowe dla Twojego biznesu

Sprawne zarządzanie księgowością w firmie to fundament każdego przedsiębiorstwa. Bez względu na skalę działalności, istotne jest utrzymanie...
stoiska handlowe

Profesjonalne projektowanie stoisk handlowych – poznaj ofertę firmy TRK

Profesjonalne stoiska handlowe są niezbędne dla skutecznej promocji i sprzedaży produktów. Priorytetem jest dostosowanie każdego projektowanego stoiska...

Dlaczego warto szukać używanego samochodu online?

Szukanie samochodów online to tendencja, która nieustannie zyskuje na popularności. Kiedy sprzedaż aut przez internet była jeszcze...
Komputery Dell - jaki komputer biurowy wybrać

Komputery Dell – jaki komputer biurowy wybrać?

W branży IT komputery Dell są urządzeniami bardzo poszukiwanymi i często wybieranymi. Dzięki bogatej, ponad trzydziestoletniej historii,...