Samochód z dużym przebiegiem silnika – kupować czy nie kupować?

Dzięki regularnej konserwacji i ciągłym rozwiązywaniu problemów prosty silnik może z łatwością przejechać 1 milion kilometrów Największą zaletą aut z dużym przebiegiem jest regularny serwis Auta z wysokimi odczytami liczników mają też atrakcyjne ceny, bo nikt nie chce ich kupować Średni wiek samochodu sprzedawanego w Polsce to około 10 lat.200 000 kilometrów ma niewielki margines, który jest w zasadzie górną granicą bolączek potencjalnych klientów. W celu pozbycia się towaru sprzedawca aktywnie kontaktuje się z klientem i ustawia licznik zgodnie z ogólnymi oczekiwaniami. Mamy więc absurd w stylu dziesięcioletniego diesla, który przejeżdża 189 000 kilometrów. Mocno uszkodzony samochód może mieć nawet te 227 tys. km jest na blacie. Nasz klient – nasz pan !

Warto więc przyjrzeć się samochodom z bardzo wysokimi, ale zarejestrowanymi przebiegami. Stan tego auta powinien być stosunkowo zbliżony do tego, co zwykle możemy znaleźć na portalu ogłoszeniowym.

Na początku istnieją dwa ważne zastrzeżenia. Po pierwsze: od czasu do czasu na rynku pojawią się samochody, które mają ponad 10 lat i są stosunkowo młode, ale w porównaniu do większości innych (wycofanych!) samochodów z tego samego roku i/lub wyprzedane, takie oferty są zwykle bardzo drogie od przyjaciela lub rodziny sprzedawcy.

Samochód z dużym przebiegiem silnika

Po drugie: przebieg jest różny. Załóżmy, że dwa identyczne samochody stoją obok siebie z tym samym odczytem licznika. Obraz, który wygląda jak ból i rozpacz – rozbite wnętrze, porysowany plastik, zmatowiała farba, “odcięte” felgi, rozerwane sprzęgło. Inny może udawać, że jest co najmniej o połowę starszym samochodem.

Jak to może być? To proste: jeden jeździ głównie po mieście i nie dba o szczegóły związane z dbaniem o wygląd, a drugi nieustannie pokonuje duże odległości pod opieką odpowiedzialnego właściciela. Werdykt: Ogólne zużycie wnętrza i lakieru może – ale niekoniecznie – świadczyć o rzeczywistym przebiegu i stanie mechaniki.

Z tego powodu, jeśli szukasz nieco starszego używanego auta, miej oko na jego stan techniczny – ważne są też cyfry, które widzisz na zegarach, bo im bardziej wiarygodna rejestracja przebiegu, tym lepiej. Ale czasami dostajesz dobrze utrzymany samochód z (bardzo) dużym przebiegiem.

Kluczowym aspektem takiego pojazdu powinna być kondycja silnika i układu napędowego. Ponieważ o ile elementy nadwozia lub zawieszenia można naprawić stosunkowo przewidywalnym kosztem, o tyle silnik kwalifikujący się do remontu jest poważniejszym problemem.

Samochód z dużym przebiegiem silnika

Czy warto kupować samochody z dużym przebiegiem?

Kiedy znajdziemy wycenę na samochód ze stosunkowo nowym przebiegiem, oznacza to:

– jego właściciel często podróżuje prywatnie;

– samochód służył do celów komercyjnych.

W zależności od tego musimy się zastanowić, czy warto inwestować w tak duży przebieg samochodu. Jeśli maszyna jest do użytku prywatnego, a wszystkie dokumenty potwierdzają, że właściciel zrobił wszystko, aby zapewnić jej dobry stan techniczny, zakup jest warty ryzyka. Gorzej, jeśli wszystko wskazuje na to, że samochód jest wykorzystywany do celów komercyjnych. Pojazdy te są zazwyczaj serwisowane na bieżąco. Problem jednak polega na tym, jak są używane. Często nie cieszą się dużym szacunkiem użytkowników, a użytkownicy często je zmieniają, przez co poszczególne części pojazdu są użytkowane w różny sposób w zależności od sposobu jazdy.

Jak utrzymać samochód z dużym przebiegiem?

Kupując samochód z setkami tysięcy kilometrów, należy wziąć pod uwagę konieczność wielokrotnych napraw zaraz po zakupie. Niestety części zużywają się i zapewniają bezpieczeństwo, nie należy ich odkładać zbyt długo. Mimo że mamy do czynienia ze stosunkowo młodym autem z dużym przebiegiem, musimy sprawdzić najważniejsze układy, w tym hamowanie. także:

– w przypadku samochodów o dużym przebiegu może być również wymagana wymiana oleju, zwłaszcza jeśli sprzedawca nie może dokładnie określić, kiedy olej był ostatnio wymieniany;

– kupujący często zastanawiają się, czy w aucie o dużym przebiegu można zamontować benzynę. Teoretycznie nie ma do tego większych przeciwwskazań. Jednak montaż musi być wykonany przez certyfikowanego mechanika – nieprawidłowa lub niedbała instalacja LPG może pogorszyć stan silnika, powodując poważną awarię.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.tourderybnik.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Sklep z oponami w Warszawie? Postaw na AutoOpony.com!

Opony nie są wieczne – z czasem się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Od jakości...

Gdzie naprawić odprysk na szybie samochodowej w Warszawie?

Masz odprysk na szybie czołowej i myślisz, że trzeba ją wymienić? Spokojnie, w wielu przypadkach można bez...

Scoring BIK – na czym polega i jak wpływa...

Jednym z wielu działań podejmowanych przez bank przed przyznaniem klientowi pożyczki hipotecznej jest sprawdzenie jego historii kredytowej....

Windykacja długów – jak zrobić to skutecznie?

Odzyskanie należności jest bardzo trudne, w zasadzie niezależnie od tego, w jaki sposób zadłużenie powstało. W bardzo wielu...

Czym jest i jak funkcjonuje biuro wirtualne?

Na początkowym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, bardzo dużym kosztem może okazać się wynajmowanie biura. Młodzi przedsiębiorcy radzą sobie...
automax warszawa

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej i jak je naprawić

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko luksusowy dodatek, ale też ważny element zapewniający komfortowe warunki podróży, szczególnie...