Coraz więcej ludzi intensywnie zastanawia się nad tym, czym należy palić. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby opał był wydajny oraz tani. Niestety, wybór nie należy do prostych. Zanim podejmiemy jakąś decyzję, należałoby poznać wady oraz zalety najpopularniejszych rodzajów opału. Warto byłoby więc przyjrzeć się atutom węgla, ekogroszku, jak również pelletu. Wówczas zdecydowanie prościej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję, której nie będziemy żałować.
Co warto wiedzieć o węglu?
Węgiel kamienny to jeden z najpopularniejszych rodzajów opału. Nie ma się temu co dziwić, bo jest on dość szeroko dostępny. Nie można odmówić mu także sporej wydajności oraz rzecz jasna skuteczności. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że palenie węglem do ekologicznych rozwiązań raczej nie należy. Miłośnicy rozwiązań bliskich naturze mogą więc nie być zadowoleni z tego rodzaju opału. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że cena węgla może ulegać bardzo znaczącym wahaniom. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, iż jest to opał tani. Coraz częściej bywa on zastępowany przy pomocy węgla.
Ekogroszek – wady i zalety
Kolejnym rodzajem opału jest ekogroszek. Ma on z klasycznym węglem pewne cechy wspólne. Pozyskuje się go bowiem z najlepszych gatunków węgla. Dzięki temu jest on zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska niż węgiel kamienny. Jeżeli więc zależy nam na przyjaznym dla planety rozwiązaniu, ekogroszek wydaje się być całkiem dobrą opcją. Poza tym stosunkowo niewielka ilość ekogroszku wystarcza do tego, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Wykorzystamy więc niewiele opału, a będzie nam bardzo ciepło. Niestety, nie w każdym piecu można będzie palić ekogroszkiem. Koszty budowy odpowiedniego pieca mogą być bardzo wysokie, co może być zniechęcające dla wielu osób. Niemniej jednak, na dłuższą metę, ogrzewanie domu przy użyciu tego rodzaju opału może być atrakcyjne zarówno jakościowo, jak i cenowo.
Za co warto docenić pellet?
Kolejny popularny rodzaj opału to pellet. Można zakupić go przede wszystkim w dużych supermarketach oraz w marketach budowlanych. Nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, co stanowi jego niezaprzeczalną zaletę. Nie musimy również obawiać się tego, że w trakcie spalania będzie dochodziło do emisji nieprzyjemnych dla nas zapachów. Poza tym kurz drzewny zdecydowanie łatwiej daje się usunąć niż na przykład kurz węglowy. Koszty związane z zakupem pelletu także wydają się być dość niskie. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie swojego domu przy pomocy pelletu jest całkowicie wolne od wad. Podobnie jak w przypadku ekogroszku, nie każdy piec nadaje się do tego, aby móc palić w nim pelletem.
Konieczny może więc okazać się zakup odpowiedniego urządzenia. Nie sposób zaś ukryć, że może to pociągać za sobą pewne koszty, niestety niemałe. Sami więc musimy podjąć decyzję, czy chcemy decydować się na tego rodzaju inwestycję. W dłuższej perspektywie może być ona całkiem opłacalna, ale na krótką metę należy liczyć się z dużym wydatkiem. Nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić i warto mieć tego świadomość.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl |
śledź na bieżąco nasz portal aktywna Warszawa