Oferty pracy w Warszawie w transporcie

Warszawa to ogromny rynek pracy, dynamiczny i stwarzający korzystne warunki dla osób poszukujących zatrudnienia. Dość powiedzieć, że stopa bezrobocia w stolicy należy do najniższych w Polsce – przykładowo, w grudniu 2021 r. wyniosła tylko 1,8%, a więc była znacznie poniżej średniej krajowej – 5,4%.

W Warszawie praca czeka na przedstawicieli różnych zawodów, niemniej są branże, w których zapotrzebowanie na kadrę jest wyjątkowo wysokie. Czy należy do nich TLS, czyli branża transportowo-logistyczna?

Transport – dlaczego warto pracować w tej branży?

Branża transportowa w Polsce wciąż się rozwija, co przekłada się na stałe zapotrzebowanie na pracowników o różnych kwalifikacjach oraz wykształceniu. W Warszawie działają polskie i międzynarodowe firmy transportowe. Zatrudniają między innymi logistyków, spedytorów, specjalistów. ds. transportu lotniczego i międzynarodowego, liczne przedsiębiorstwa organizujące ruch ciężarowy krajowy i zagraniczny. Ponadto w stolicy w ostatnich latach przebudowywana i remontowana jest sieć trakcyjna tramwajowa oraz kolejowa, co z kolei generuje stanowiska w tej dziedzinie transportu. Co więcej, okres pandemii wzmógł zapotrzebowanie na usługi dostawcze wszelkiego typu, a co za tym idzie – poszukiwani są kurierzy i dostawcy przemierzający miasto zarówno autem, jak i rowerem czy skuterem. 

Praca w transporcie bywa zajęciem dodatkowym, dorywczym, ale może być też dobrym pomysłem na karierę zawodową. Osoby planujące związać swoją przyszłość z tym sektorem i chcące podnosić kwalifikacje mają do dyspozycji dedykowane kierunki studiów (transport i logistyka, transport międzynarodowy itp.) na kilkunastu uczelniach w Warszawie

O sporym zapotrzebowaniu na pracowników branży transportowej świadczą najnowsze wyniki prognozy Barometr zawodów. Jest to coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy, dzielące zawody na deficytowe, nadwyżkowe oraz zrównoważone w danym mieście, powiecie, województwie i w skali kraju. Przedstawiciele profesji deficytowych mogą spodziewać się wielu ofert i dość szybkiego znalezienia zatrudnienia, z kolei osoby wykonujące zawody nadwyżkowe muszą liczyć się z konkurencją w czasie rekrutacji lub brakiem propozycji zatrudnienia. 

Prognoza na 2022 rok dla Warszawy na liście zawodów deficytowych uwzględnia aż 6 tych należących do branży transportowo-magazynowej.

  • Duży deficyt: maszyniści, pracownicy obsługi ruchu szynowego, zaopatrzeniowcy i dostawcy, magazynierzy. 
  • Deficyt: kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Praca transport – gdzie znaleźć pracę w Warszawie?

Wiele firm zatrudnia np. dostawców i kurierów od ręki. Trudno jednak przemierzać miasto w poszukiwaniu ogłoszeń tego typu. Wpisywanie w wyszukiwarkę słów: praca Warszawa – też nie wydaje się zbyt efektywną metodą poszukiwania zatrudnienia. Jak zatem skutecznie szukać pracy w transporcie?

Najlepiej już na samym początku poszukiwań postawić na sprawdzony, popularny portal z ogłoszeniami i założyć na nim konto. W Polsce tego typu platform jest kilka, za darmo możemy zarejestrować się np. na praca.pl. Portale pracy pozwalają na filtrowanie ogłoszeń pod względem lokalizacji, obszaru zatrudnienia czy konkretnego stanowiska – dzięki czemu możemy szybko dotrzeć do interesujących nas ofert. Co więcej, profesjonalny serwis gwarantuje bezpieczeństwo – np. na praca.pl wszystkie oferty od pracodawców są wcześniej weryfikowane, dlatego ryzyko, że trafimy na oszusta próbującego wyłudzić dane bądź pieniądze – są praktycznie zerowe. 

Kolejne cenne źródło ofert pracy to media społecznościowe. Warto zapisać się do grup dedykowanych pracy w Warszawie i okolicach, pracy w transporcie. Do zamieszczanych w takich miejscach ogłoszeń należy jednak podchodzić z ostrożnością, zawsze sprawdzać, czy publikująca je firma działa legalnie. 

Jeśli interesuje nas praca w konkretnym warszawskim przedsiębiorstwie transportowym, warto także odwiedzić jego stronę internetową i poszukać zakładki z aktualnymi ofertami zatrudnienia (np. na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie jest to sekcja Pracuj w ZTM). 

W Warszawie odbywają się też Ogólnopolskie Targi Pracy Branży TSL – ostatnie miały miejsce na początku listopada 2021 r., jest to jednak wydarzenie cykliczne. Poza tym eventem, w stolicy odbywają się też ogólnobranżowe targi pracy, na które warto się wybrać. Informacje na ich temat znajdziemy w sieci, w biurze karier swojej uczelni czy w urzędzie pracy.

Co się dzieje w Warszawie

Jaki komis samochodowy w Warszawie wybrać?

Decydując się na zakup używanego samochodu, najlepszą opcją będzie dokonanie transakcji w autokomisie. Jest to o wiele...

Praktyki w zakresie zakupu i utrzymania samochodów używanych z...

Kupno używanego auta z salonu wymaga dokładnego przeglądu oraz testów. Trzeba też wybrać zaufanego sprzedawcę. Niestety wiele...

Najszybszy Avant na świecie już w Warszawie. Model Audi...

W Wilanowie pojawi się najszybszy model Audi na świecie RS6 Performance. Fani motoryzacji mogą podziwiać to wyjątkowe...
Skip to content