Powszechnie wiadomo, że dieta bogata w przetworzone, wysokocukrowe produkty to prosty przepis na rozwój próchnicy. Szczególnie jeśli jest połączona z zaniedbaną higieną jamy ustnej. Nie jest to również problem dotykający jedynie najmłodszych Pacjentów. Próchnica, to choroba, która zaniedbana może rzutować na stan zdrowia całego organizmu, dlatego warto się przed nią chronić, a jeśli się pojawi – jak najszybciej leczyć.
Skąd bierze się próchnica?
Próchnica jest chorobą bakteryjną, która rozwija się w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu mikrobioty jamy ustnej. Bakterie naturalnie zasiedlające powierzchnię zębów (m.in. w odkładającym się osadzie nazębnym) wykorzystują cukier do produkcji energii. W wyniku reakcji metabolicznych cukier ulega przekształceniu do kwasu, który negatywnie wpływa na struktury szkliwa. Bariera ochronna zębów ulega uszkodzeniu przez co wytwarzane, przez namnażające się w środowisku bogatym w pokarm bakterie, kwasy mogą swobodnie penetrować kolejne warstwy zęba. Brak reakcji na początkowych etapach choroby i jej dalszy rozwój może skutkować nawet całkowitą utratą zakażonego zęba. Dotarcie infekcji do miazgi, a przez to naczyń krwionośnych może również spowodować wiele innych problemów w odległych elementach organizmu. Warto zaznaczyć, że pierwsze oznaki pojawienia się próchnicy nie zawsze da się zauważyć samodzielnie. Nie zawsze pojawiają się ciemne przebarwienia lub plamy. Istnieje ryzyko, że rozwijająca się próchnica przybierze formę ukrytą, możliwą do zdiagnozowania jedynie u dentysty. Dlatego mimo wdrożenia codziennej profilaktyki nie warto rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych.
Leczenie próchnicy
Zaawansowane stadia próchnicy kojarzą się najczęściej z mocno inwazyjnym leczeniem kanałowym. Niestety w przypadkach, kiedy zmiany próchnicowe zajmą miazgę zęba powodując jej zapalenie, rzeczywiście ten typ zabiegu staje się jedynym rozwiązaniem. Aby uchronić się od tej nieprzyjemnej procedury warto podejmować odpowiednie kroki już przy pierwszych objawach choroby. Powierzchniowe, czyli bardzo wczesne zmiany próchnicze można całkowicie wyeliminować z użyciem bezinwazyjnych (a przez to niebolesnych) nowoczesnych metod. Należy wspomnieć tutaj o ICON, czyli mieszaninie substancji żywicznych, które zabezpieczają zęby przed dalszym rozwojem próchnicy. Preparat silnie wiąże się z odkrytymi przez działanie kwasów powierzchniami zębowymi skutecznie hamując postęp choroby i zabezpieczając wcześniej naruszone struktury. Miejsca zmienione chorobowo, na które naniesiono infiltrat ICON nie wyróżniają się kolorystycznie od naturalnego szkliwa, dlatego nie należy przejmować się estetycznymi efektami zabiegu. Ten komfortowy zabieg kończy aktywność próchnicy przy równoczesnym wzmocnieniu zęba. Niestety, zastosowanie ICON ogranicza się do wczesnych, nowopowstałych ognisk choroby. Zaawansowana próchnica wymaga bardziej inwazyjnego leczenia, które wiąże się z koniecznością wykonania zabiegu z użyciem wiertła.