Magiczny Gdańsk – Co warto tutaj zobaczyć ?

Gdańsk to miasto w województwie pomorskim położone nad Morzem Bałtyckim. Swoja historią sięga do roku 997 kiedy odwiedził je biskup Wojciech, jednak wiadomo, że już kilka wieków wcześniej istniała w tym miejscu osada rybacka.

Gdańsk to miasto ponad 1000 letniej historii, wyjątkowej i burzliwej, to miasto wielu wpływów kulturowych, miasto wielu stylów. Spowodowane jest to zmianami politycznymi na przestrzeni wieków. Gdańsk to także symbol dla wielu Polaków, to tu uznaje się działania wojenne za początek II wojny światowej oraz to to miasto uznajemy za symbol upadku komunizmu w Polsce. Gdańsk, jest jak klamra, która spina trudny dla Polski okres w jedną całość. Razem z pobliskim Sopotem i Gdynią, Gdańsk tworzy Trójmiasto.

Atrakcje w Gdańsku:

  1. Katedra Oliwska – to najdłuższy kościół w Polsce, bowiem na zewnątrz ma aż 107 m długości oraz 19 m szerokości. Jego wymiary sprawiają, że jest najdłuższy nie tylko u nas w kraju, ale również jest to najdłuższy kościół cysterski na świecie. W świątyni zobaczymy liczne dzieła sztuki, wykonane w kilku stylach: renesansowym, barokowym, rokokowym oraz klasycystycznym. W katedrze zobaczymy aż 23 ołtarze, które mają dużą wartość historyczną, ze względu na okres kiedy powstały (barokowe i rokokowe), dodatkowo niektóre zostały wykonane z marmuru, a część z jego imitacji. Będąc w Katedrze Oliwskiej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dawny ołtarz główny, który został wykonany w stylu renesansu niderlandzkiego i pochodzi z 1605 roku.
  2. Kościół św. Katarzyny – to zaś z kolei najstarszy kościół znajdujący się na Starym Mieście. Jego powstanie datowane jest na lata 1227–1239. Prawdopodobnymi fundatorami świątyni byli książęta Pomorza Gdańskiego. Obecnie w wieży kościoła mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych. Oprócz tego w kościele Znajduje się płyta nagrobna wybitnego astronoma Jana Heweliusza pochodzącą z 1659 roku.
  3. Europejskie Centrum Solidarności – placówka edukacyjna, której nadrzędnym celem jest poszerzenie wiedzy, wiadomości i świadomości ludzi w zakresie działalności NSSZ „Solidarność”
  4. Centrum Hevelianum – placówka edukacyjna i rozrywkowa, w której zobaczymy ciekawe ekspozycje multimedialne, wystawy interaktywne. Centrum to doskonała przygoda nie tylko dla najmłodszych ale również i dorośli będą zachwyceni tym miejscem.
  5. Muzeum Bursztynu – przy Drodze Królewskiej znajduje się Wieża Więzienna, w któej obecnie mieści się Muzeum Bursztynu. W muzeum zapoznamy się z historią bursztynu oraz jego właściwościami. Przedstawiona zostanie nam również historia bursztynnictwa w Polsce. Atutem tego muzeum jest możliwość zobaczenia jaszczurki w bursztynie sprzed 40 milionów lat.
  6. Westerplatte – tego miejsca nie trzeba przedstawiać nikomu. Udając się na Westerplatte zobaczymy Pomnik Obrony Wybrzeża z 1939 roku- to pomnik i miejsce pamięci poległych tam żołnierzy za wolność kraju.
  7. Stare Miasto: Ratusz Starego Miasta – budowla wzniesiona końcem XVI wieku, pełniąca funkcje Ratusza; Budynek Poczty Polskiej- obecnie oprócz Poczty znajduje się tam również Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku związane z dzielną obroną z 1939 roku, zaś przed budynkiem urzędu pocztowego zobaczymy pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku; Stary Młyn- to średniowieczny młyn wodny, który napędzany był wodami Kanału Raduni. Obecnie znajduje się Muzeum Bursztynu;
  8. Szlaki i trasy turystyczne w Gdańsku – Szlak Fortyfikacji Nadmorskich; Trasa Zakochanych, a także wiele innych szlaków, tras rowerowych i tras turystycznych, dokładne dane dotyczące konkretnych szlaków znajdziemy udając się do biura informacji turystycznej oraz na stronach internetowych.

Gdańsk to bogate w historię, zabytki i muzea piękne miasto. Jego atutem oprócz wymienionych rzeczy jest dostęp do Morza oraz cudowne plaże. Oferta turystyczna miasta jest tak szeroka, że nie sposób jej opisać, jedno jest pewne, aby poznać Gdańsk nie wystarczy nam dwudniowy wyjazd. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, na romantyczny wyjazd we dwoje czy wypad ze znajomymi. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna dopełnia to wszystko niczym wisienka na torcie. Po prostu Gdańsk trzeba samemu zobaczyć.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/gdansk-atrakcje


 

Śledź na bieżąco co się dzieje w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

tenis Warszawa

Gdzie w Warszawie można pograć w tenisa?

Tenis ziemny to sport, który zdobył ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej dynamice, elegancji oraz wysokiemu...
eleganckizadbanypokojhotelowywdobrejcenie

Ze Stolicy w Góry! Tanie Noclegi z Wyżywieniem w...

Marzysz o ucieczce od zgiełku miasta, a może chcesz zasmakować górskiego powietrza i zanurzyć się w przyrodzie?...

Najlepsze Dmuchańce na Eventy w Warszawie: Kompletny Przewodnik

Czy kiedykolwiek organizowałeś imprezę i zastanawiałeś się, jak urozmaicić program, by dzieci i dorośli bawili się równie...
obrazy ai

Sztuka AI – obrazy i plakaty – nowe trendy

Wpływ postępu technologicznego na możliwości artystyczne sztucznej inteligencji jest ogromny. Wpływ technologii nie tylko rozszerzył zestaw narzędzi...
narty we włoszech

Porównanie kurortów narciarskich we Włoszech

Wprowadzenie do terenów narciarskich we Włoszech Różnorodność stacji narciarskich we Włoszech Włochy to kraj, który zachwyca narciarzy swoją różnorodnością...

Hiszpańskie tapas pod lupą – wszystko, co trzeba o...

Słońce, wino, flamenco, sjesta i corrida – oto kilka popularnych skojarzeń z Hiszpanią. Do tej listy obowiązkowo...