Krótkowzroczność, czyli miopia to obecnie najczęściej występująca wada wzroku na świecie.
Nie definiuje się jej jako chorobę, ale bardzo znaczący sposób może ona utrudniać nasze codzienne życie, często powodując między innymi sytuacje niebezpieczne. To wada wzroku, z którą wykonywanie wielu codziennych czynności może okazać się o wiele trudniejsze.
Diagnostyka – absolutna podstawa
Oczywiście bardzo istotne jest regularne badanie diagnostyczne naszego wzroku. Tego rodzaju badania możemy przeprowadzić nie tylko u lekarza specjalisty, ale również u optometrysty w salonie optycznym. Bardzo ważne jest również to, aby zareagować w sytuacji kiedy tylko podejrzewamy że nasze oczy nie działają w sposób poprawny. W przypadku nie leczenia naszej wady wzroku, będzie się ona szybko pogłębiać i może również powodować znacznie większy dyskomfort. Szczególnie ważna ta kwestia jest zwłaszcza w przypadku dzieci, u których brak podjęcia działania może powodować problemy rozwojowe.
Soczewki, okulary i operacja – co wybrać?
Wybór metody leczenia oczywiście należy zawsze skonturować z lekarzem, który będzie się naszym wzrokiem opiekował. W przypadku krótkowzroczności zwykle niewiele osób decyduje się na leczenie operacyjne, choć również i takie przypadki są z racji skuteczności i bezpieczeństwa takich zabiegów. Najczęściej decydujemy się na okulary lub też soczewki kontaktowe. W drugim przypadku za nieco większy koszt uzyskamy o wiele wyższy komfort na co dzień. Soczewki możemy dzisiaj zakupić w wygodny sposób również poprzez Internet, gdy mamy już odpowiednią diagnozę i wynik badań. Wystarczy zamówienie w sklepie mojepierwszesoczewki.pl, by otrzymać swój pakiet soczewek o odpowiedniej mocy.
Jak widzi krótkowidz?
Oko krótkowidza działa nieco inaczej niż w pełni zdrowy narząd. W przypadku krótkowzroczności mamy do czynienia z problemem, który spowodowany jest nadmierną mocą optyczną naszej rogówki względem długości gałki ocznej. Wynikiem tego jest tworzenie się ostrego obrazu poza siatkówką naszego oka. Efekt? Rozmazane widzenie. Osoba cierpiąca na krótkowzroczność przede wszystkim będzie miała trudności z widzeniem przedmiotów, które znajdują się w dużej odległości. Mogą być to chociażby znaki drogowe, szkolna tablica czy zegarek na ścianie. Tego rodzaju kłopot z widzeniem może powodować znaczne trudności na co dzień. Bardzo często osoba z tą wadą wzroku musi martwić czoło lub mrużyć oczy aby widzieć przedmioty z pewnej odległości. Tego rodzaju zachowanie również powinno wzbudzić nasze podejrzenie. Konsekwencją długotrwałej i nie leczonej krótkowzroczności może być chociażby zmęczenie naszych oczu oraz bóle głowy.