Korzyści zdrowego stylu życia – wskazówki, jak żyć zdrowo

Korzyści zdrowego stylu życia są bezcenne – zdrowy styl życia może pomóc Ci poczuć się lepiej. Co więcej, nie musisz przerabiać całego swojego życia z dnia na dzień. Bardzo łatwo jest wprowadzić kilka drobnych zmian, które mogą skierować Cię w stronę poprawy samopoczucia. A kiedy dokonasz jednej zmiany, ten sukces może zmotywować Cię do dalszych pozytywnych zmian.

Czym jest zdrowy styl życia?

Poproś 50 osób, aby określiły, czym jest „zdrowy styl życia”, a prawdopodobnie otrzymasz 50 różnych odpowiedzi. To dlatego, że nie ma jednego sposobu na bycie zdrowym. Zdrowy tryb życia oznacza po prostu robienie rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i czujesz się dobrze.

Dla jednej osoby może to oznaczać chodzenie milę pięć razy w tygodniu, jedzenie fast foodów raz w tygodniu i spędzanie wirtualnego lub osobistego czasu z bliskimi co drugi dzień. Dla kogoś innego zdrowy tryb życia może polegać na trenowaniu i bieganiu dwóch maratonów w roku, przestrzeganiu diety keto i nigdy nie piciu alkoholu.

Żadne z nich nie jest lepsze od drugiego. Oba są idealne dla tej osoby. Ty decydujesz, jak wygląda Twój zdrowy tryb życia.

korzyści zdrowego stylu życia_
korzyści zdrowego stylu życia_

Jak ważna jest zbilansowana dieta?

Korzyści ze zbilansowanej diety to:

  • silny układ odpornościowy do zapobiegania i zwalczania infekcji
  • mniejsze ryzyko niektórych rodzajów nowotworów
  • niższe ciśnienie krwi
  • prawidłowa waga
  • więcej energii
  • niezbędne składniki odżywcze wspierające wzrost tkanek

Jakiego rodzaju żywności powinieneś unikać?

Wiele osób nie kupuje i nie przygotowuje świeżej żywności i łatwo zrozumieć, dlaczego. Często brakuje nam czasu, a tania, wysoko przetworzona żywność wygodna jest zawsze dostępna. Jednak żywność wygodna ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Oto kilka przykładów tego rodzaju żywności:

  • fast foody, takie jak chipsy i czekolada, są wysokokaloryczne, ale mają niską wartość odżywczą
  • fast food, taki jak hamburgery i smażony kurczak, jest przygotowywany i podawany szybko, ale jest bogaty w tłuszcz
  • żywność wygodna, taka jak „gotowe posiłki” z mikrofalówki, często zawiera za dużo soli i cukru.

Jak ważna jest aktywność fizyczna?

Twoje ciało nie jest stworzone do siedzenia. Aby stawy i mięśnie były utrzymywane w dobrej kondycji, potrzebują regularnych ćwiczeń. Jeśli przestaniesz chodzić, przestaną działać. Twoje ciało znacznie łatwiej radzi sobie z zagrożeniami, takimi jak choroba, kontuzja lub okazjonalne słodkie lub tłuste przekąski, jeśli jesteś aktywny. Ćwiczenia pomagają również zachować zdrowe podejście do problemów i presji psychicznej. Zyskujesz mniej tkanki tłuszczowej, mniej męczysz się i czujesz się lepiej. Ćwiczenia dają większą elastyczność i siłę, zapobiegają nudzie i pomagają zasnąć.

korzyści zdrowego stylu życia_dieta
korzyści zdrowego stylu życia_dieta

Korzyści zdrowego stylu życia

Korzyści zdrowego stylu życia – zapobieganie chorobom!

Zdrowe nawyki mogą zmniejszyć ryzyko różnych chorób, w tym tych, które mogą występować w Twojej rodzinie.

Na przykład w niedawnym badaniu dorośli, którzy przestrzegali standardowej amerykańskiej diety (bogatej w owoce i warzywa) przez 8 tygodni, mieli zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W innym badaniu Trusted Source z 2020 r. naukowcy odkryli, że każdy wzrost dziennego spożycia owoców i warzyw o 66 gramów wiązał się z 25-procentowym niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Zamiana niektórych rafinowanych ziaren na produkty pełnoziarniste również zmniejsza ryzyko choroby. W badaniu obserwacyjnym Trusted Source z udziałem prawie 200 000 dorosłych, ci, którzy jedli najwięcej pełnych ziaren, mieli o 29% niższy wskaźnik cukrzycy typu 2 niż ci, którzy jedli najmniej.

W przeglądzie Trusted Source z 45 badań stwierdzono, że codzienne spożywanie 90 gramów (lub trzech 30-gramowych porcji) pełnych ziaren zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 22 procent, choroby wieńcowej serca o 19 procent i raka o 15 procent.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, nawet 11 minut dziennie może przedłużyć Twoje życie o lata. W badaniu z 2020 r. naukowcy prześledzili ponad 44 000 dorosłych. Ci, którzy wykonywali 11 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia, mieli mniejsze ryzyko śmierci w porównaniu do tych, którzy ćwiczyli z taką intensywnością tylko przez 2 minuty. To porównanie było prawdziwe, nawet jeśli ludzie siedzieli codziennie przez 8,5 godziny.

korzyści zdrowego stylu życia - sport
korzyści zdrowego stylu życia – sport

Korzyści zdrowego stylu życia – oszczędność pieniędzy!

Zawsze mądrze jest odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu na coroczne badanie fizykalne. Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę, że niektóre schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi, są „ciche”. Oznacza to, że nie mają żadnych objawów, więc jeśli nie zostaniesz sprawdzony, zwykle nie wiesz, że masz chorobę.

Jednak im jesteś zdrowszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz musiał udać się do lekarza.

Korzyści zdrowego stylu życia – dłuższe życie!

Podstawowe zdrowe nawyki związane są z dłuższym życiem. Jeśli w wieku 50 lat nigdy nie paliłeś, utrzymujesz prawidłową wagę, jesteś regularnie aktywny, przestrzegasz zdrowej diety i utrzymujesz umiarkowane spożycie alkoholu, możesz żyć nawet o 14 lat dłużej. Dokonanie nawet kilku z tych zmian może wydłużyć twoje życie.

Korzyści zdrowego stylu życia – ochrona środowiska!

Żywność ultraprzetworzona to taka, która zawiera rafinowane ziarna i dodatki zmieniające teksturę, smak lub kolor. Niektóre przykłady tych produktów to ptysie serowe, pakowane ciasta deserowe, nuggetsy z kurczaka i słodzone płatki śniadaniowe. Ponad 70 procent żywności w supermarketach w USA jest ultraprzetworzone.

Wytwarzanie wysoce przetworzonej żywności przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, niedoboru wody, zmniejszenia bioróżnorodności, odpadów z tworzyw sztucznych i wylesiania.

Następnie są produkty pochodzenia zwierzęcego. Według badania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa z 2013 r. (agencji w ramach ONZ, która koncentruje się na zmniejszaniu głodu i nierówności żywności na całym świecie), hodowla zwierząt gospodarskich na mięso i nabiał stanowi 14,5% wytwarzanych przez człowieka gazów cieplarnianych.

Istnieją jednak proste rozwiązania tego problemu. Na przykład, jeśli każdy Amerykanin ograniczy swoje tygodniowe spożycie wołowiny o 1/4 funta, spadek emisji gazów cieplarnianych do globalnego ocieplenia byłby równoznaczny z usunięciem z dróg od czterech do sześciu milionów samochodów, według Narodowej Rady Obrony Zasobów.

Ale nie chodzi tylko o to, z czego mniej lub bardziej jesz. Zastąpienie krótkich przejażdżek samochodem rowerem może również zmniejszyć ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery.

W nierecenzowanym badaniu z 2010 r. naukowcy oszacowali, że gdyby 20 procent mieszkańców Madison w stanie Wisconsin jeździło rowerem na mniej niż 5 mil, zmniejszyłoby to emisję dwutlenku węgla o ponad 57 000 ton rocznie.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku w Sztokholmie wykazało, że jeśli kierowcy, którzy mieszkali w odległości pół godziny jazdy rowerem do i z pracy, dojeżdżali rowerem zamiast samochodem, może to uratować 449 lat życia rocznie w hrabstwie ze względu na zmniejszoną emisję spalin.

Te szacunki to nie tylko sny. Program rowerów publicznych w Barcelonie zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około 10 000 ton rocznie.

Polecamy również artykuł: Dieta 1000 kalorii – wady oraz zalety.


 

Źródło:

https://www.medicinenet.com/healthy_living/article.htm

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

Naturalny miód – słodki skarb natury

Miód od wieków zajmuje ważne miejsce w diecie ludzi na całym świecie. Jest nie tylko słodkim dodatkiem...

SELF | Renomowany Gabinet psychoterapii w Warszawie na dzielnicy...

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię jako drogę do poprawy swojego zdrowia psychicznego i jakości...
turmalin

Turmalin – klejnot szlachetny. Opis i magiczne właściwości

Turmalin cieszy się ogromną popularnością jako kamień szlachetny, który przez stulecia przyciągał uwagę swoimi niezwykłymi cechami. Jest...
zmiany-w-certyfikacji-wyrobow-medycznych-do-diagnostyki-in-vitro

Zmiany w certyfikacji wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro

Diagnostyka medyczna to jedno z kluczowych narzędzi współczesnej medycyny, pozwalające na szybką identyfikację chorób oraz monitorowanie stanu...

Soczewki kontaktowe – dobierz pod swój problem

Leczenie wzroku w ostatnich dekadach przeszło niejedną rewolucję. Zmieniły się bardzo mocno metody diagnostyki, a także leczenia i...
dom pogrzebowy warszawa

Wsparcie w organizacji pożegnań i opieka nad rodzinami w...

Role zakładów pogrzebowych w procesie żałoby są wielowymiarowe. Nie ograniczają się wyłącznie do technicznych aspektów organizacji pogrzebu,...