Kocimiętka – idealny sposób na leniwego kota?

Kocimiętka to najprawdopodobniej ulubiona roślina naszych kotów. Ta niepozorna bylina o przyjemny zapachu potrafi obudzić nawet najbardziej ospałe i leniwe koty. Choć często mówi się o niej, że jest “kocim narkotykiem”, możesz korzystać z niej bez obaw. Kocimiętka nie uzależnia i nie powoduje skutków ubocznych. Spróbuj, Twój kot będzie zachwycony.

Jak kocimiętka działa na koty

Działanie kocimiętki może być różne w zależności od konkretnego kota. Koty reagują na nią różnie. Bardzo często koty zaczynają ocierać się o zabawkę z kocimiętką, tarzają się, są widocznie podekscytowane. Wiele zwierząt głośno okazuje swoje zadowolenie, mrucząc i miaucząc.

Warto stosować kocimiętkę, by zachęcić kota do zabawy lub korzystania z drapaka. To skuteczny sposób, by pokazać kotu, że nowy drapak jest świetny i warto go używać. W zależności od zastosowania używane są suszone liście kocimiętki lub spray.

Wiele kotów kocha zabawki wypełnione kocimiętką. Myszki z kocimiętką, piłeczki, a nawet skaczące ryby – są idealne do zabawy z kotem. Kocia euforia zazwyczaj utrzymuje się przez ok. 10 minut, następnie następną godzinę układ nerwowy kota nie reaguje na kocimiętkę. Kiedy kocimiętka przestaje działać, koty najczęściej są zrelaksowane i zadowolone z życia.

Czy każdy kot reaguje na kocimiętkę

Niestety, kocimiętka nie działa na każde zwierzę. Stosowanie kocimiętki nie będzie mieć większego sensu u kociąt – koty zaczynają reagować na roślinę po osiągnięciu dojrzałości.

Nie każdy dorosły kot odczuje też na własnej skórze charakterystyczną euforię. Szacuje się, że ok. 1/3 kotów jest odporna na kocimiętkę. Podobne właściwości wykazuje jednak inna roślina – matatabi. Często koty odporne na działanie kocimiętki mogą korzystać z alternatywy.

Młode liście kocimiętki – czy tylko one działają na koty?

Choć wszystkie części kocimiętki wykazują charakterystyczne właściwości pobudzające koty, najwięcej nepetalaktonu, czyli substancji przypominającej kocie feromony, zawierają jej liście. Na szczęście, suszenie kocimiętki nie ma wpływu na jej właściwości.

Jeżeli kocimiętka nie działa na Twojego kota, możliwe, że wysuszone liście były już zwietrzałe. Wielu opiekunów uważa też, że niektóre odmiany działają skuteczniej niż inne. Efekty są silniejsze, kiedy zastosujesz kocimiętkę faassena.

Kocimiętka właściwa – co warto o niej wiedzieć

Kocimiętka właściwa, czyli nepeta cataria, to bylina z rodziny jasnotowatych stosowana od wieków w ziołolecznictwie w medycynie ludowej. Wykazuje silne właściwości lecznicze, zawiera olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym. Cenne substancje zawarte w roślinie pomagają na problemy trawienne, a napar z kocimiętki działa uspokajająco.

Kwiaty kocimiętki mają delikatny, fioletowy kolor, a cytrynowy zapach kocimiętki jest niezwykle przyjemny. Rośliny można sadzić w ogrodzie lub na balkonie – kocimiętkę stosuje się między innymi do odstraszania owadów. Sam jej zapach ma właściwości uspokajające, dlatego warto posadzić ją w ogrodzie – to jedna z roślin idealnych dla początkujących ogrodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Warszawie.

Co się dzieje w Warszawie

jedzenie warszawa

Catering w Łodzi – wygodne i smaczne rozwiązanie dla...

Wybór cateringu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Łódź. Miasto to oferuje bogactwo...
fotel do masażu

Czy warto kupić fotel do masażu? Korzyści płynące z...

Inwestycja w fotel masujący to doskonały sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia całej rodziny. Włączając codzienny masaż...
zestawszklanekniezbednenarzedziadladomowegobarmana

Zestaw szklanek: Niezbędne narzędzia dla domowego barmana

Dobrze dobrany zestaw szklanek nie tylko pozwala serwować wiele napojów w odpowiedni sposób, ale też może stanowić ozdobę...

Jak znaleźć godną zaufania firmę wywozową szamba w Warszawie?...

Wybierając firmę do wywozu szamba w specyficznych lokalizacjach, takich jak Warszawski Wawer, warto zwrócić szczególną uwagę na...
weterynaria247jakdzialaklinikacalodobowadlazwierzat

Weterynaria 24/7: Jak działa klinika całodobowa dla zwierząt

W dzisiejszych czasach zwierzęta domowe coraz częściej traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny. W kontekście zapewniania ich...
rekuperacja

Rekuperacja w starym domu

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest brana pod uwagę głównie przy projektowaniu nowych domów, gdzie integracja...