Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy hamburgerem i burgerem?

Bułki przełożone mięsem oraz świeżymi dodatkami cieszą się ogromną popularnością. Na przestrzeni ostatnich lat przeszły one jednak pewne zmiany. Dzisiejsze hamburgery nie oznaczają wcale suchego pieczywa, które jest przełożone mięsem wołowym. W tym artykule przyglądamy się bliżej hamburgerom i burgerom. Jakie są różnice pomiędzy tymi kanapkami? Jakie można znaleźć podobieństwa pomiędzy nimi?

Skąd się wzięły burgery?

Hamburgery są prawdziwą ikoną kuchni amerykańskiej. nazwa ta wywodzi się od befsztyka z siekanej wołowiny nazywanego “hamburger steak”. Został on wprowadzony do amerykańskiej kuchni przez imigrantów z Niemiec, a dokładniej z Hamburga. Podobno pierwszą osobą, która zaserwowała hamburgera był Fletcher Davis w 1904 roku na Światowej Wystawie w St. Louis. Jednocześnie uznawany jest także za autora kanapki, którą dzisiaj można zjeść między innymi w Pasibus w Poznaniu.

Jak głoszą niektóre źródła, taka kanapka była podana w postaci kotleta na grzance z sałatą, musztardą oraz majonezem. Ale to nie jest jedyna wersja historii związanej z burgerem. Roszczenia patentowe wysunęło do kanapki sobie wielu Amerykanów, a jednym z nich był  Charlie Nagreen z Seymour w stanie Wisconsin, który ponoć w wieku 15 lat w 1985 roku zaczął sprzedawać kanapki z kotletem hamburskim.

Niektórzy są zdania, że kotlet po hambursku zamknięty w dwóch połówkach pieczywa pojawił się w połowie XIX wieku na pokładzie statków  transatlantyckich Hamburg America Line. Mimo że dzisiaj trudno jednoznacznie jest wskazać pioniera przyrządzania tych kanapek, to pewne jest jednak to, że danie bardzo przypadło Amerykanom i na stałe wpisało się w ich kulturę oraz kuchnię.

Wyśmienite burgery można zjeść między innymi w https://pasibus.pl/pl/lokalizacje/poznan/

Jak zmieniały się burgery na przestrzeni lat?

Dzisiaj coraz częściej można znaleźć burgery, które są w iście amerykańskim stylu, a nie w stylu przekąski sprzedawanej na dworcach kolejowych. Klasyczne danie stanowiące połączenie bułki i kotleta doczekało się wielu kombinacji. Rukola, szynka parmeńska i awokado to tylko część dodatków, którymi modyfikowane są dzisiejsze hamburgery. Obecnie popularne kanapki nie są już fast foodem. Można je zaliczyć do grona slow food, ponieważ ich przyrządzenie wymaga znacznie więcej czasu. Kucharze dbają o to, aby spełnić wymagania zamawiających, dlaczego pytają nie tylko o dodatki, ale i stopień wysmażenia mięsa.

Hamburger i burger – podobieństwa i różnice

W zasadzie można stwierdzić, że hamburger jest burgerem, gdyż tak naprawdę tych nazw używa się naprzemiennie i różnica tkwi tylko w nazewnictwie. Pierwsze hamburgery składały się z krótkiej listy składników, a dzisiaj są one pełne różnych dodatków, nawet tych najbardziej wyszukanych. Należy więc pamiętać, że burgery to nazwa całej grupy zamkniętych kanapek, które przygotowywane są według schematu – grillowany kotlet, świeże warzywa, sosy.

Co się dzieje w Warszawie

Dom Spokojnej Starości na Mazowszu: Bezpieczeństwo i Pielęgnacja dla...

Mazowsze, serce Polski, jest miejscem, gdzie rozwijają się domy spokojnej starości, oferujące emerytom i seniorom bezpieczeństwo, opiekę...

Dieta Colette Lefort – zasady, jadłospis, efekty

Dieta Colette Lefort, stworzona przez francuską dietetyczkę, skupia się na prostocie i elastyczności w podejściu do odżywiania....

Jak zorganizować ślub w plenerze – co musisz wiedzieć?

Ślub w plenerze to niezapomniane przeżycie, które z pewnością zostanie na długo w pamięci. Romantyczna atmosfera, piękne...
Skip to content